Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

go sizce ne demek, go size neyi çağrıştırıyor?

go terimi Ss tarafından tarihinde eklendi

 • Gülşah Gülen
  Gülşah Gülen

  go johny go go...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Odul olarak kazandigim oyun; ama hala oynamaya firsat bulamadim. Okulda Go Klubune uyeyim; ama hala gitmeye firsat bulamadim :)

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  bknz.go oyunu

 • Mm
  Mm

  SATRANÇ BİR ÇATIŞMA İSE, GO SAVAŞIN TA KENDİSİDİR


  kaynak:
  http://www.sinoturkish.com/govde_tr/go.asp

 • Mm
  Mm

  GO, zeka ve çocuklar

  Japon psikologlar GO oyunu oynayan çocuklar üzerinde birçok araştırma yapmışlar, GO'nun bir çocuğun doğuştan gelen kabiliyetlerini en iyi geliştiren yol olduğu sonucuna varmışlardır. Japon bilimadamlarına göre çocukların 4-5 yaşlarında GO oynamaya başlaması mümkündür. Çocuklar düşünmeyi, yoğunlaşmayı bu keyifli oyun sayesinde öğrenirler

 • Mm
  Mm

  GO yapay zekaya karşı

  GO bir strateji oyunu olması nedeniyle satranca benzetilir. Ancak her iki oyun arasında büyük farklar vardır. GO'da oyunun başında tahta boştur. GO taşlarının belirli bir puan değeri yoktur çünkü bütün taşlar aynı şekle sahiptir. Satrançta olası değişik oyun sayısı 10 üzeri 120 dir, GO da ise bu sayı 10 üzeri 761 dir. Bu olasılık farkı aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. GO ustalarını yenebilecek Deep Blue gibi herhangi bir yapay zeka henüz programlanamamıştır. Trevenian'ın Şibumi adlı romanında 'Satranç tüccarların, GO felesefecilerin oyunudur' der.

 • Mm
  Mm

  GO hayatın gölgesidir

  GO'da taşlar oyun tahtasına sıra ile konulur. Taşlar hareketsiz ve eşdeğerdedir. Fakat birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler. Bir GO oyuncusu tablada gerçek hayatı yaşar. Yapılmış hamleler anılar gibidir; hatalar değiştirlemezve oyun boyunca ayağınıza bağ olur. Hamle yaşanan andır; acı çekersiniz, mutlu olur ve hayatta kalabilmek veya rakibi yokedebilmek için çalışırsınız. Gelecek ise yapmayı düşündüğünüz hamlelerde gizlidir.

  Oyun tek bir çarpışmadan çok içi içe geçmiş çarpışmalardan kuruludur; yani GO tahtasında bir savaş vardır. Tahta üzerindeki taşların toplu halde kaybedilmesi mümkündür. Dikkatli bir göz, iyi bir taktik ise en umutsuz durumları zafere çevirebilir.

  Zafer ile yenilgi arasındaki bu sık ve ani dönüşümler oyunun heyecan düzeyini sürekli dorukta tutar.

 • Yorgun Savaşcı
  Yorgun Savaşcı

  bilen ve öğretebilecek biri aranıyor...
  irtibat:
  sebgerd@hotmail.com

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  kutsal japon destanı...
  aynı zamanda zeka oyunlarının ismi.