Kültür Sanat Edebiyat Şiir

fabl sizce ne demek, fabl size neyi çağrıştırıyor?

fabl terimi Ayca Şen tarafından tarihinde eklendi

 • Ela göçen
  Ela göçen

  Bilmem

 • YAA AMA BANANE
  YAA AMA BANANE

  köylü kızı bilir VE işte ben yaaaa siz birbirinizden kopya çekmişsiniz amk ya

 • köylü kızı bilir
  köylü kızı bilir

  fabl hayvanların hikayelerde konuşması demektir... örnek olarak aslan payı,ağustos böceği ile karınca,karga ile tilki,kurt ile köpek,kurtla kuzu,tarla faresi ile kent faresi,tavşan ile kurbağa,öküz olmak isteyen kurbağa ve iki katır...

 • işte ben yaaaa
  işte ben yaaaa

  fabl hayvanların hikayelerde konuşması demektir... örnek olarak aslan payı,ağustos böceği ile karınca,karga ile tilki,kurt ile köpek,kurtla kuzu,tarla faresi ile kent faresi,tavşan ile kurbağa,öküz olmak isteyen kurbağa ve iki katır...

 • Ozan Oyunbozan
  Ozan Oyunbozan

  fabl-ençok tilkinin konuşmasını severdim...

 • Fatih Keşkekçi
  Fatih Keşkekçi

  Aslında Fabl da dediğimiz hayvan masalları Beydaba isimli sanatçının Kelile ve Dimne isimli eserinde başlar daha sonraları bir fransız beyzadesi nedense kendi adına yayınlayıp kendine mal etmeyi uygun bulmuştur. Ya da tarih, başka eller tarafından yazıldığı için bu ayrıntı da silinip tahrif edilmiştir.

 • Kötü Kedi Şerafettinn
  Kötü Kedi Şerafettinn

  insanlara şu hayvan kadar olamadın deme sanatı :)))

 • Cem Can
  Cem Can

  FABL hayvanların insanlar yerine konularak kişileştirilmesidir yani bir nevi hayvanlarda insanlar ama kostüm giymişler gibi oluyor örnek: la fonten sonra çeşit çeşit yazarlar

 • Ayşe Rize
  Ayşe Rize

  bu işin babası 'la fontaine'dir. o da parasızlıktan başlamış bu işe. ama doğu kültüründe de bol miktarda 'hayvan konuşturması' mevcuttur. bkz. beydeba (kelile ve dimne) bir de tutiname var, papağan hikayeleri falan... eğlenceli şeyler işte.

 • Nagehan Nigah
  Nagehan Nigah

  Tilki ve Kedi
  Tilki ile kedi sohbet ediyorlarmış.Tilki durmadan ne kadar hilekar ve kurnaz olduğunu anlatıyormuş.Söylediğine göre düşmanları onu alt edemezmiş çünkü onlardan kurtulacak bir sürü oyun ve hile bilirmiş.

  Kedi biraz da utanarak; ”Ben fazla oyun bilmem ki! ” demiş.”Düşmanlarımın elinden kurtulmak için bir tek yol bilirim,o da kaçmaktır.” Tilki; ”Kedi kardeş! ” demiş,”Ben her tehlike karşısında başımın çaresine bakabilirim ama senin durumuna üzülüyorum.Korkarım bir gün düşmanların seni çabuk alt edecek.”

  Az sonra bir sürü tazının bağrışmalarını duymuşlar.Bir avcı topluluğuna ait olan bu köpekler,bütün hızlarıyla kendilerine doğru koşuyormuş.Kedi hemen,yanındaki bir ağacın dallarına sıçrayarak en üstteki bir yaprak kümesinin içine saklanmış.

  Tilki ise; ”Acaba şu hileyi mi yapsam,yoksa bu hileyi mi? ” diye düşünmeye başlamış.Çünkü o kadar çok hile biliyormuş ki,hangisini uygulamasının daha doğru olacağına karar veremiyormuş.Tam birisini uygulayacakmış ki,tazılar etrafını çevirip tilkinin işini bitirivermişler. Bütün olanları yukarıdan seyreden kedi,çok hile bilmediğine şükretmiş.

 • Ramazan Zora
  Ramazan Zora

  fabl hayvanları yani insan dışı varlıkların konuştuğu ve öğüt veren yazılardır::

 • Ahmet Öztep
  Ahmet Öztep

  hayvannarın agzı torba değil ki büzesin diyen yazarların cok sevdiği hayvanları veyahutta eşyaları konuşturma- şarkı söyletme- çifte telli oynatıp uzaya kadar cıkarabilme sanatıdır!

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Kızım sana söylüyorum
  gelinim sen işit tarzında muhabbet eden iki çakal;
  biri
  Kelile
  diğeri
  Dimne

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  edebiyatta hayvanlari konusturma sanati olarak tanimlanir.. bir baska deyisle 'agzi olan konusuyor'..:P