Kültür Sanat Edebiyat Şiir

çağdaş bir hukuk devleti sizce ne demek, çağdaş bir hukuk devleti size neyi çağrıştırıyor?

çağdaş bir hukuk devleti terimi Şinasi Akay tarafından 08.09.2017 tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 29.10.2017 - 15:58

  Bireyin en temel hakları olarak hayat, emek ve mülkiyet haklarını kabul etmekte ve bunların güvence altına alınmasını mümkün kılan bir sistemdir.

 • Azad Penaber
  Azad Penaber 09.10.2017 - 04:52

  Bu coğrafyada şair olmak zordur
  Hangisini yazayım?
  Aşk acısını mı, halk acısını mı?

  Azad Penaber

 • Remzi Ece
  Remzi Ece 24.09.2017 - 22:08

  Hukuk denilen şeyin ne çağdaşı olur ne de mağdaşı. Vardır ya da yoktur. Dünyada, hukuk kavramını çok az yüzde ile içselleştirmiş az sayıda toplum bulunabilir.
  Esefle ifade ediyorum ki, ülkemiz bunlardan biri değildir.

 • Rabia Acar
  Rabia Acar 24.09.2017 - 18:57

  Zannediyorum senin hangi çağda yaşadığın önemli...

  Gelenekten beslenmeyen bir sistemin geleceği olabilir mi?..
  En çağdaşı Britanya-Britanya denilince aklıma gelen 'içtiat hukuku'-içtiat hukuku deyince aklıma gelen 'gelenek'

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 24.09.2017 - 18:09

  Türkiye de uygulanan hukuk sisteminin tam tersine denir...

 • Kürşat Hardal
  Kürşat Hardal 15.09.2017 - 13:57

  Hukuka riayet eden , şeffaf tarafsız ve vicdanlı bir ülkede olan hukuk sistemine çağdaş hukuk sistemi denir. Bu noktada şuna da değinmek isterim ki liyakat önemli bir mesele.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 11.09.2017 - 15:23

  Yeryüzünde "varmış" gibi duydum,Anayasasında "Laik, Demokratik sosyal bir hukuk devleti" yazan ülkenin içinde geçen ömürde "bizzat yaşıyormuşum" gibi sandım,"birazcık" yaşadığımı hissettim onu bile çok görenler oldu.Belleğimi tarumar edip "hayır, öyle değil böyle" dediler."İleride değil geride" dediler.Öğretilenlerden, okuduklarımdan,yaşanmışlıklardan yola çıkarak beynimde "çağdaş hukuk devleti" oluşturmaya çalıştım. Yaşadığım şu güzelim ülkedeki durum da şablona oturmadı.

 • Halil Yılmaz
  Halil Yılmaz 10.09.2017 - 02:09

  avamdan alt tabaka halkı siyaset ve dini konuların içine öyle bir yerleştirdilerki tabiri caizse en cahili bile kıraathanede siyaset yaptı taraf tutar oldu fanatikleşti keza en boştan kul bile fırsat buldukça dini vecizeler nutuklar verir oldu oysa aynada gözlerinden akan kisveyi katranı görmeden nurupak insanlar olmaya çalıştı sanki bir başarıymış ve koca kainatın yaratıcısı onun söylediği sözlerle hoşnut olacakmış gibi kibirli hislere düşlere kapıldı bu esnada halk kendine göre çeşitlik konularda fikirler üretip onlar üzerine uğraşıp gündemlerini o bazda cercevede yaşayıp kendilerinden üst kademe insanlar yöneticileri görmediler zaten o insanlara bariz sevgi ve fanatik tutkulu duygular besliyorlardı cünkü o kücük tabakanın bu aciz dünyada aciz halleriyle avunmaları için onlara bir şeyler vermişti o insanlar ama o insanların aldığı şeyler gerçekten çok daha fazlasıydı bariz konumuz çağdaş bir hukuk sistemi gibi bu aslında tamamiyle bir ütopya