Kültür Sanat Edebiyat Şiir

cafer sadık sizce ne demek, cafer sadık size neyi çağrıştırıyor?

cafer sadık terimi Hamit Turan tarafından tarihinde eklendi

 • Mehmet Selim Polat
  Mehmet Selim Polat

  Caferi sadik, Hz Muhamedin torunu Kerbela sehidi hüseyyinin torunu dur.Caferi sadikin Babasi muhammed el bakir dedesi hz. Hüseyyinin oğlu Ali zeynel abidindir.

 • Mehmet Selim Polat
  Mehmet Selim Polat

  Caferi Sadık,Peygamberimizin Torunu,Olan Hz.Hüseyinin Torunu.ve imamı azamın Hocasıdır.İki yıl kendisinden ders almıştır.İslam büyüğüdür.Allah rahmet etsin.Ancak bugünkü Caferiler saptırıyorlar.Yanlış yapıyorlar.

 • Murtada Cekmecelioglu
  Murtada Cekmecelioglu

  Caferi sadik, Hz Muhamedin torunu Kerbela sehidi hüseyyinin torunu dur.Caferi sadikin Babasi muhammed el bakir dedesi hz. Hüseyyinin oglu Ali zeynel abidindir. yalan söyleyen ünlü bir cafer vardi ona caferi kezzab Imam cafere de dogru sözlü oldugu icin caferi sadik denilir...yaziklar olsunki müslümanlara Hz. Muhammedin emanetine ihanet ettiler..

 • Banu Çakır
  Banu Çakır

  yanındaki sıfata hiç uymayan bir cafer'i.

 • Naile Duman
  Naile Duman

  Altinci imam Hz.Cafer Sadik (a.s) hicri 83 yili Rebi-ül Evvel ayinin 17. gününde Medine'de dünyaya geldi. Babasi imam Muhammed Bakir (a.s) , annesi Kasim Ibn-I Muhammed Ibn-I Ebi bekr'in kizi Ümmü Ferve'dir. 31 yasindayken imam oldu.Hz. Imam Cafer Sadik (a.s) tarihin en hassas dönemlerinden birinde, yani Ümeyyeogullari saltanatinin çöküsü ve Abbasogullarinin babsa geçisi döneminde yasamistir. Imam Cafer Sadik (a.s) kendisine hilafet makaminca yöneltilen bütün teklifleri reddetti. Çünkü Abbasogullarinin hedefi de Ümeyyeoigullari gibi sadece kendi zalimane saltanatlarin pekistirmekti. Imam Cafer Sadik (a.s) bu geçis döneminde diger islami ilimleri yaydi. Ilmi tioplantilar düzenledi, genis ders halkalari zulüm otoritesinin zayiflamasindan en iyi sekilde faydalanarak, fikih ve olusturdu.Nakledildigine gore, yaklasik 4000 talebe bu meclislere katiliyor, degisik ilim ve marifet dallarinda ihtisas sahibi olmaya çalisiyorlardi. Imamiyye Sia'sinin fikhi bu imam tarafindan tedvin edilmistir. Bundan dolayi Ehlibeyt mezhebine, imam'a atfen Caferi Mezhebi'denilmektedir.Imam Cafer Sadik (a.s) 65 yasindayken hicri 148 yilinda receb ayinin on besinde ya da sevval ayinin yirmi besinde zehirletilerek sehit edildi ve Medine-I Münevvere'de Baki mezarliginda defnedildi.
  Bektasi ve Alevilerin tarikat kurallarini ögreten ve adina << Buyruk >> denilen bir kitablari vardir ki, Cafer Sadik'a mal edilir. Kendisi mezhep kurmadigi halde, ölümünden sonra taraftarlari, onun sözlerine ve eserlerine dayanarak Caferi Mezhebini kurdular. Anadolu Bektasi ve Alevileri mezhep olarak Caferi'dir.