Kültür Sanat Edebiyat Şiir

balbal sizce ne demek, balbal size neyi çağrıştırıyor?

balbal terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • MUSAB SAY27
  MUSAB SAY27

  Bal ballar eski türklerde bir askerin ve ya herhangi bir kimsinin öldürdüğü kişi kadar mezarının başına dikilir.Bal balların dikilme nedenleri öldürdüğü kişi cennet ona hizmet edeceğine inanırlar.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Balbal, eski Türklerde, ölen savaşçının mezarının etrafına dikilen ve öldürdüğü düşmanları simgeleyen taş heykellere verilen isimdir.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  ölülerin mezarlarına dikilen heykeller.. (eski türklerde)

 • Ülkü Nur Çakır
  Ülkü Nur Çakır

  Türkler,öldürülen düşmanın taştan kabaca yontulmuş suretlerini temsil eden heykellere 'balbal'diyorlardı.Balbalların sayıları bazen yüze hatta bine kadar çıkmaktaydı..! ! !

 • Damla Aktaş
  Damla Aktaş

  peki balbal taşları ölümden sonra hayatın olduğuna işaretmidir? ? ?

 • Çiğdem Coşkun
  Çiğdem Coşkun

  Mezarların başına dikilen ve ölünün hayatta iken öldürdüğü düşman sayısını temsil eden taşalara denilen addır....

 • Kara Dut
  Kara Dut

  ORTA ASYA DA MEZAR TAŞI

 • Çağlayan Tunca
  Çağlayan Tunca

  İlk olarak Orta Okulda duydum ismini. O gün bu gün aklımdan çıkmadı ve benim Türk Tarihine olan ilgimi büsbütün arttırdı. Çünki balbal taşları çok ama çok ince bir zeka ve aynı incelik ve sadelikle izdivaç yapan bir ruhun maddeye dönüşmüş şeklidir. İçinde barındırdığı manalar bakımından bu yapıyı icra edenlere hayran kalmamak elde değildir. Kaldı ki bu mimar Irkın devamı olan nesillerin yurt edindiği toprakları vatanımız diye bellemişiz. Araplar taşlara taparken biz onlara nasıl bir mana yüklemişiz? Neden bilmiyorum ama seviyorum bu balbal taşlarını...

 • Başak Yıldırım
  Başak Yıldırım

  eski türklerde kurgan adı verilen mezarlar vardı. kurganların başına kişinin öldürdüğü düşman sayısı kadar balbal dikerlerdi. ayrıca ölen kişinin kahramanlıklarını ve kişiliğini simgeleyen heykel şeklinde mezar taşları yapılırdı. bunlara da balbal denilirdi

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  eski türk kavimlerine ait mezar taşları... ilk olarak 19. yy da yapılan araştırmalar sonucu orta asya bozkırlarında doğu batı yönünde kilometrelerce uzayan devasa (3-5 metre arası) taş dikitlere rastlandı...ilk önce ortaya atılan teori bu taşların yön bulmak için kullanılan taşlar olduğu yönündeydi ama incelemeler gösterdi ki bu teori bu taşlara uygun değildi.çünkü taşların bittiği yerde bir sürü insan iskeleti ve savaşçı olduklarını gösteren savaş aletleri vardı...bu sonuç araştırmacıları farklı bi ifade bulmalarına yöneltti.daha sonra işin aslını öğrenmek için araştırmalar yoğunlaştırıldı ve gerek çin gerekse bizans kaynaklarında bunların türk savaşçılara ait mezar taşları olduğu gerçeği ortaya çıktı...bu gerçek araştırmacıların araştırmacı yönünü ateşledi ve incelemelere hız verildi...netice de bu taşların eski türklerde savaşçıların hayattayken öldürdükleri düşmanları temsil eden taşlar olduğu sonucuna varıldı...taşlardan bahsedecek olursak bu taşlar herhangi bir estetik değer taşımayan kaba ama bir o kadar büyük ve manadar taşlardır...dediğim gibi doğu batı yönünde kilometrelerce uzamaktadır çapları ortalama 2 metre civarında, boyları 3 metreden 5 metreye kadar değişmektedir...

 • Emel Akcan
  Emel Akcan

  Türk eski geleneğine göre ölen kimselerin mezarlarının başlarına, ölen kişilerin öldürdükleri kişi sayısı kadar dikilen taştan, kilden vs. yapılan küçük heykelciklere verilen ad.

 • Murat Atıl
  Murat Atıl

  eski türk geleneğine göre ölen kimselerin mezarlarının başlarına dikilen taştan, kilden vs. yapılan küçük heykelciklere verilen ad.