Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

anti madde sizce ne demek, anti madde size neyi çağrıştırıyor?

anti madde terimi Alp Tanhu tarafından tarihinde eklendi

 • İlter Pamira
  İlter Pamira

  Dediğiniz gibi anti maddenin oluşturduğu basıncın yer çekimi oluşturması demek evrende boşluğun anti madde ile dolu olması anlamına geliyor.Bu da anti maddenin karanlık madde olması demektir ki bu imkansız çünkü madde anti maddeyle temasında yok olur karanlık maddenin anti madde olması yada yerçekimini oluşturan basıncın anti madde olması bence imkansız...

 • Ömer Gürbüz
  Ömer Gürbüz

  Allahu Teala Kur'an'da bize 'herşeyin zıddı ile yarattım' diyor. Gece-günüz, sıcak-soğuk, ekşi-tatlı, cennet-cehennen, erkek-dişi vs. her şeyin bir zıttı var. O zaman maddenin de bir zıddı vardır ki buna da anti madde denir.

  Evren bilim adamlarının araştırmalarına göre devamlı sabit bir şekilde gelişmekte olduğunu tespit etmişlerdir. Tespitlerde yıldızlar hem uzaklaşıyor hem de birbirine olan mesafeleri artıyor. Yani birbirinden uzaklaşıyor.

  Benim tespitim bu evrenin genişlemesi sınırları içinde kalan evren, dışında kalan ise namekan (meknasızlık) ve nazaman (zamansızlık) dır. Maddenin ve zamanın olmadığı yerde de anti madde vardır. Anti maddeyi dünyada devasa deney aletleri ile kısa bir süre tutabilirler. Çünkü zıtlık bunu gerektirir.

  Maddede atomlar var. Çekirdekte nötron ve proton var. Bunları bir arada tutan merkezkaç kuvvetini dengede tutan elektronlar var. Elektronlardaki merkezkaç kuvvetini dengede tutan elektronların etrafında bulunan yine elektroncuklar varır. Bu elektroncukların dengesi de Allahın elindedir. Biz evreni direksiz olarak yarattık diyor Allahuteala.

  Bunun tam tersi namekanda anti maddede saklıdır.

 • Mehmet Unalan
  Mehmet Unalan

  madde varligin goruneni, anti madde varligin gorunmeyenidir, madde nefsdir, anti madde ruhdur. evrende tek olan hic birsey var olamaz. birseyin var olabilmesi icin zitti olmasi lazim. uzaydaki karadelikler anti madde olamaz. madde olabilir. anti madde maddenin gerisinde onu var etmek icin bulunur

 • Haluk Can
  Haluk Can

  ewet bir önceki yorumuma eklemek istediklerim de var tabiki..düşünün ki deniz altında belirli bir derinlikte bir hava kabarcığı var. hava kabarcığına yapılan basınç derinliklere inildikçe daha da artacağından hava kabarcığınında hacmi haliyle azalacaktır. yani hacim daralıyor ama kabarcığın yoğunluğu da artıyor. şimdi sizden sadece yer çekimini hayal etmenizi istiyorum.. işte biz bu uzay denizinin neresindeysek o kadar ağırlığımız var. yani çekim kuvvetinden değil uzayın bizi anti maddeyide içinde barındıran ve uzaya karşı varolma direnci gösteren dünyamıza yaptığı aynı deniz altındaki kabarcığa yapılan basınç olduğunu düşünüyorum.. bu konuda bana fikrini söylemek isteyen olursa sevinirim. işte uzay anti maddeyi maddeden arındırmak için kütle ve hacim sahibi her gezegene barındırdığı anti madde kadar basınç uygular.. çekim kuvveti bizden fazla olduğunu düşündüğümüz dünyadan büyük gezegenlerin de haliyle uzayın basıncına karşı o kadar direnç göstermesi gerekir bu da yer çekiminin fazla olduğu izlenimini verir..
  düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 • Haluk Can
  Haluk Can

  herkese merhabalar..
  ben anti maddenin ne olduğu konusunda tamamen düşünce gücümle iddia ettiğim şekilde cevap vermek istiyorum.
  öncelikle kara delik denen durum maddenin anti maddeden arınmış halidir. cernde yapmaya çalışılan da bu sanırım.. yani maddenin asıl asıl asıl yapı taşını maddeden ayırmak. geride kalan sadece yağı alınmış zetinin posasından başka bir şey değil. işte o da karadelik arkadaşlar. anti madde de anlamışsınızdır ki kullanılabildiğinde posa halindeki maddeden ne isterseniz onu oluşturabileceğiniz harçtır. ben bunu savunuyorum biri bana bunun saçmalık olduğunu ispatlasın.

 • Ali Katrancı
  Ali Katrancı

  antimadde maddenin zıddı demektir.yani ruh demektir

 • Azad Güler
  Azad Güler

  Evrenimizde anti madde bulunmaktadır. Hatta bazı gök yapıları bu anti maddelerden oluşmaktadır. Ama anti parçacıklar madde parçacıklarına göre çok çok azdır. Eğer öyle olmasaydı evrende bu iki parçacık tipinin etkileşmesiyle madde denen hiçbir şey kalmayacaktı.

 • Azad Güler
  Azad Güler

  Maddenin parçacıkları olduğu gibi anti madde parçacıkları da vardır. Madde parçacığı ve anti madde parçacığı bir araya gelince birbirlerini yok eder.

 • Yakut Yak
  Yakut Yak

  dünya yaratılırken kaybolan enerji demektir.

 • Alper Benli
  Alper Benli

  anti madde 1832 civarıydı herhlde carl dirac tarafından bulundu anti madde elektron yerine aynı kütlede pozitif yük içeren elektron bulundurur aynı zman da bu proton ve nötron için de geçerlidir bir kg proton ve kg antiproton çarpışınca 90milyar joule enerji açığa çıkar anti madde yle ilgili bir kitap:(melekler ve şeytanlar) tabi bu bilgilerle tatmin olmazsanız www.zamandayolculuk.com'dan bilgi edinebilirsiniz

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Felsefi olarak varlığın karşıtı tezinden yola çıkılmıştır. Yüzlerce yıl sonra anti-madde bulunmuştur. İki madde birleşince herhangi bir ışıma veya enerji dönüşümü vermeden yok oluyorsa biri diğerinin anti-maddesidir. Vardır.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  madde düşmanı