Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

akleden kalp sizce ne demek, akleden kalp size neyi çağrıştırıyor?

akleden kalp terimi Dursun Tiftik tarafından tarihinde eklendi

 • Ömer Yolal
  Ömer Yolal

  Felsefede bilgiye ulaşmanın iki ana metotlarından olan Rasyonalizm ve Empirisizm, birbirlerine zıt iki yöntemi temsil eder. Rasyonalizm, usçuluk (ya da 'akılcılık') mantığın, akıl yürütmenin ve tümevarımın yöntemiyle bilgiye ulaşmayı denerken; empirisizm, deneycilik, ölçme gözlemleme ve tümdengelimle bilgiye ulaşmayı arzular. Bu sebeple, rasyonalizm; matematik, din ve sanata yol açmışken; empirisizm, fizik, kimya, biyoloji, psikoloji, sosyoloji, tarih gibi bilimlerin gelişmesine sebep olmuştur. Bu sebeple, rasyonalizm genelde akıl, empirisizm ise kalp ile temsil edilmektedir.

  Bilgiye ulaşmanın en doğru yolu ise bu metotlardan birinin diğerine üstün tutulmadığı fakat birlikte çalışan iki memur gibi, eşit olmayan ama denk olan zevcler olarak görülmesi gerektiği ile olur.

  Kuran'da akleden kalp ile anlatılmak istenen, zannımca, olayların hem mantık hem vicdan çerçevesinde ele alınması ve tefekkür etmenin en doğru yolunun bu iki metoda da aynı ölçüde söz verilmesi gerektiğiyle olmasıdır. Çünkü neticesinde ne akıl (mantık) ne de kalp (vicdan, hissiyat) tek başına karar vermemesi gereken iki uç noktadır. Hakikat bunların çekiştirdiği ipin en ortasında dengededir.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Eğer temiz bir kalbin varsa diğerlerin de temiz kalbini görebilirsin..

 • Tekin Sönmez
  Tekin Sönmez

  yüce ALLAHIMIZ biz insanlara kendisini tanımamız,iman etmemız için beyin vermiştir.beş duyu organlarımızla yaşamı algılayan beyin öğrenerek akıl üretip onun varlığına iman etmemizi sağlar.kalp,beyinin ihtiyacı olan kanı pompalayan organik pompadır,düşünce üretemez,düşünemez,akılla ilgisi yoktur,beyine hükmedemez,maddi ve manevi hayatımızı beyin düzenler.saygılarımla.rehber beyindir.

 • Aziz Selvi
  Aziz Selvi

  gerçeği beyne gönderen kalp diğer anlamıyla rehber

 • Uveys Tncr
  Uveys Tncr

  madde ile manayı bütünleştiren, her birine hak ettiği değeri veren kalp...

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Aklını kiraya vermemiş kalp..

 • Levent Şane
  Levent Şane

  Bilen Kalp