Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Zeka Oyunu Severler sizce ne demek, Zeka Oyunu Severler size neyi çağrıştırıyor?

Zeka Oyunu Severler terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Caner Ayar
  Caner Ayar

  IQ testi cagristiriyor

 • Nurhan Daloğlu
  Nurhan Daloğlu

  eğlenceli insanlar zeki insanlar

 • Tolga Han
  Tolga Han

  Hergün tanımadıgım kişilerle birçok seyi konuşuyorsam şayet-bunu ii biliyorumki zeka oyunu severlerle daha çok şeyi paylaşabilirim...onlar beni en azından zeka oyununu sevdikleri için anlarlar,bende seviyorum

 • Mustafa Apak
  Mustafa Apak

  ^^beyni bir soru için yorarsan hiç yılmadan usanmadan başarabileceğine de inanıyorsan^^ budur yani başka bir açıklamasını tahmin etmiyorum

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  Boş vakitlerini dolu vakte çeviren kişiler, çünkü ben de bayılırım...

 • Serkan Yürekli
  Serkan Yürekli

  www.tzv.org.tr

  Soru Maratonu ile ilgili Açıklamalar

  1. 2005 Soru Maratonu 7 Nisan 2005 Perşembe günü başlayacak ve toplam 30 sorudan oluşacaktır.

  2. Sorular her hafta Perşembe günleri saat 13:00'da güncellenecektir. 24 saatlik bir süreden sonra (olası düzeltme, değişiklik, ek açıklamalar vb. gereksinmeler için) soru kesinleşmiş olacak ve cevaplama süresi Cuma günü saat 13:00’de başlayacaktır. Böylelikle hafta içi ve haftosonu internete bağlananlar arasında ilk gün ek puanı için fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır.

  3. Tatil dönemlerinde ya da gerek görülen durumlarda kısa süreli aralar verilebilecektir.

  4. Tüm soruların doğru cevabı 100 puandır. Her soru için toplam 5 yanıtlama hakkı verilmiştir. Ancak ilk cevaplamadan sonra her cevap için toplam puandan 20 puan eksiltilecektir. (Birinci cevap: 100 puan, ikinci cevap: 80 puan, üçüncü cevap: 60 puan, dördüncü cevap: 40 puan, beşinci cevap: 20 puan) . Ayrıca iki tür ek puan verilmektedir. Bunlar (a) soruyu yanıtlama hızına ve (b) her bir sorunun doğru çözülme oranına göre belirlenmektedir. Ek puan hesaplamaları şu şekildedir:

  a) Her soru ilk sorulduğu hafta içinde takip eden ilk gün (Cuma 13:00 - Cumartesi 12:59) cevaplanırsa 6, ikinci gün (Cumartesi 13:00 – Pazar 12:59) cevaplanırsa 5, üçüncü gün (Pazar 13:00 – Pazartesi 12:59) cevaplanırsa 4, dördüncü gün (Pazartesi 13:00 – Salı 12:59) cevaplanırsa 3, beşinci gün (Salı 13:00 – Çarşamba 12:59) cevaplanırsa 2, altıncı gün (Çarşamba 13:00 – Perşembe 12:59) cevaplanırsa 1 ek puan verilecektir. İlk haftadan sonra cevaplanan sorular ek puan alamayacaktır.

  b) (100 - Her sorunun doğru çözülme yüzdesi) puanınıza eklenecektir.

  Örnek:

  Bir soruyu sorulduktan 5 gün sonra ikinci defa cevapladınız ve bu soruyu 50 kişiden 30'u doğru cevapladı.

  Bu durumda soruyu doğru bildiğiniz ancak ikinci defa cevapladığınız için 80 (100-20) puan; 5.gün cevapladığınız için 2 puan, 50 kişiden 30'u doğru cevapladığı için 40 puan [ 100-(100*30/50) ] alacaksınız ve toplam puanınız 122 olacak.

  5. Puan Tablosu ilk dört haftadan sonra düzensiz aralıklarla –her ay en az bir kez olmak üzere- güncellenecektir. Tablodaki puanlar, o ana kadar yayınlanmış soru sayısının yarısı kadar sayıda rastgele seçilmiş soruya verilen doğru cevapları ve ek puanları içerir. Arşiv sayfasında yer alan Soru Cevaplama Yüzdeleri, Puan Tablosu güncellendiği anda değişicektir.

  6. Soruları cevaplarken boşluk bırakmayın ve açıklama yapmayın. Özellikle belirtilmedikçe cevapları sayısal olarak girin. Aksi takdirde cevabınız yanlış kabul edilebilir.

  7. Soru Maratonu herkese açık olup, katılmak için TZV Web Sitesi’ne üye olmak yeterlidir.

  8. Her yarışmacının, maratona tek bir isim/üyelikle katılması ve soruları tek başına çözmesi beklenmektedir. TZV bir denetim mekanizması oluşturmamakta, bu konuları katılımcıların öz denetimine bırakmaktadır.

  9. Yarışmaya dilediğiniz tarihten itibaren başlayabilir ve geçmişe dönük soruları da cevaplayabilirsiniz. Ancak soruyu, sorulduğu hafta içinde çözerseniz ek puandan yararlanabileceksiniz.

  10. TZV, gerek duyduğu durumlarda yarışmacılardan, herhangi bir sorunun cevabını nasıl bulduğunu açıklamasını isteyebilir. Böyle durumlarda soru, yapılacak açıklamaya göre değerlendirilir.

  11. Maratonda yer alan soruların cevapları ve çözümleri açıklanmayacaktır. Konuyla ilgili olarak Vakıf başkanı Emrehan Halıcı'nın yaptığı konuşmayı okuyabilirsiniz.

  12. Maraton soruları Emrehan Halıcı tarafından hazırlanmakta olup üç kategoride değerlendirilebilir:
  a. Daha önce yayınlanmış, az bilinen bir soru üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak üretilen sorular
  b. Matematiksel bir teorem ya da formülden yola çıkarak üretilen sorular
  c. Orijinal olarak üretilen sorular.

  13. Sorunun ya da yanıtının hatalı olması, aynısının ya da çok benzerinin yanıtının çok yaygın ulaşılan bir ortamda yayınlanması vb. nedenlerle bir soru TZV tarafından her hangi bir zaman iptal edilebilir. İptal kararı alındığı an, durum TZV sayfalarından duyurulur ve puan hesapları yeniden yapılır. Bu konuda yapılan başvurular ve itirazlar -daha önceden karar alınmamışsa- maraton bitiminde tekrar incelenir ve nihai karar alınır.

  14. Yarışma sonunda en yüksek puanı alan ilk 10 kişiye başarı belgesi ve kitap ödülü verilecektir.

  15. Maraton ile ilgili görüş ve önerileriniz için [ Görüşler ] bölümünü, sorularla ilgili düşünceleriniz için [Yorumlar] bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölümlerde cevapları ya da cevaplara ilişkin ipuçlarını lütfen tartışmayın. Yorum, görüş ve önerilerinizden TZV'nin yararlanması için tasarlanan bu bölümler bir “forum” niteliğinde olmadığı için her mesajın sitede yayınlanması beklenmemelidir.

  16. TZV, yukarıdaki kurallara uymayan ve etik kurallara aykırı tutumlarda bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.

  17. TZV yarışma kurallarında değişiklik yapabilir. Yapılan değişiklikler TZV sayfalarında duyurulur.

  18. Yarışmaya katılan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Ayrıca,
  Türkiye Zeka Vakfı 'Soru Maratonu' adı altında bir yarışma düzenlemektedir. Bu hafta sanirim 17. hafta. 30 hafta sürecektir. www.tzv.org.tr adresine kayıt olarak burdaki soruları yanıtlayabilrsiniz. 17. hafta cçok geçmiş demenize de gerek yok; çünkü arşiv bölümüne tıklayarak daha sonraki soruları görebilir ve cevaplayabilirsiniz

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Cem kardeşim biraz fazla abarttı. Sakın ha yalan 'işte yetkilisinin yalan söylediğini beyan ediyor' diye anlamayın! Yok öyle bir şey yapamam. Zannedersem ben ona biraz fazla abartmışım kendimi. Bu da onun hatası değildir benim hatamdır.
  Akıl Oyunları dergisi yayınlanıyordu bu Mayıs ayına kadar. Ama birkaç sebepten dolayı ara verildi. O derginin kadrosundan birkaç insan Zeka Oyunları ve Hafif Zeka Oyunları ve Sudoku yu çıkartmaya başladılar. Bu insanlar senlerce TBT (Türkiye Beyin Takimı) nda dışarda yapılan Dünya Zeka Şampiyonalarında ülkemizi ellerinden geldiğince temsil etmiş ve zennedersem 96 yılında 3. olmuşlardır.
  Ben bu dergileri ve internette bu iş için yapılmıi siteleri ziyaret eden ve dahası bu soruları çözmekten zevk alan biri olarak; bunu antoloji çaısı altından da yapmaya karar verdim. Aslında ben karar vermedim. Cem kardeşimle oturduk ve birlikte bir şeyler yapabileceğimizi anladık. Ama aradaki kan davası hala sürmekteedir :) Bu özel mesele.
  BU guruba herkesi bekliyoruz. Ya da gelebilen gelsin. Biz hem bu sorular hakkında konuşacağız hem de soru tipleri üzerinde size yardımcı olmaya çalışacağız.
  Türk insanı zekidir; sadece bunu dışarıya çıkartmak biraz gönülsüzdür o kadar
  Saygılar!

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Antolojide Zeka Oyunları adında bir grup kurduk. Bu işe ilgi duyan ya da duymayan her zat davetlimizdir.
  Gelmek isteyenleri bekliyoruz; gelmek istemeyenleri de...
  Tamamen üzretsizdir giriş, kapıda badigardimiz yoktur; damsiz girilmez gibi bir olayımız hiç olmamıştır. Sizi Cem1 kardeşimiz karşılayacaktır.

  http://gruplar.antoloji.com/zeka-oyunlari