Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • gençlerbirliği23.10.2009 - 03:15

  Kendimi bildim bileli 20 küsur yıldır tuttuğum yegane takımı Gençlerbirliğim.Ben Gençlerbirliğini sadece Ankaranın takımı olarak görmüyorum.Zaten Ankaralılar Gençlerbirliğini desteklemezler.Gençlerbirliği bir Türkiye takımıdır.Ankarada olması bence büyük bir talihsizliktir.Ankarada olmasa şimdi en az 5 şampiyonluk almıştı.

 • zaza23.10.2009 - 03:07

  aslında benim bilmek istediğm şu
  zazalar neden dibindeki kürtlerle anlaşmakta zorluk çekiyor.

  şöyle söyleyeyim anadolu türkçesi ile çindeki uygur türkçesi arasında fazla fark yokken ve bu iki grup aralarında 4000 km olmasına rağmen anlaşıyoken.
  veya aralarında 5000 km olan sibiryada yakuts bölgesinde yaşayan türklerle, anadoluda yaşayan türkler analaşabiliyorken.
  zazalar ve kürtler dip dibe olmalarına rağmen, yani daha ayrılmamışken neden anlaşmakta zorluk çekiyorlar...

 • zaza23.10.2009 - 02:41

  Ünlü bir dil bilimci olan MANN-HADANK yaptığı araştırmalarda zazacanın ayrı bir olduğu kanısına varmış ve şöyle demiştir.
  Dimili sözcüğünün daylami’den geldiği sonucuna vardım. Zazaca daylamitlerin bir yansıması olarak görülüyor. Daylamitlerde hazar denizinin güney kısmında bulunan daylam bölgesinde yaşıyorlardı.
  Daylamitler daha ortaçağ ilişkilerinde bile Kürtlerden ayrılıyordu. Bugün ise dimili konuşanlar kendini Kürt sanıyor yada öyle lanse ediliyor. Zaten Kürtlerde, zazaları:sosyal kültürel ekonomik ve politik açıdan Kürt olarak kabul ettirme çabası içindedirler) . Dil ve lingvistik ansklopetisi adlı on ciltlik bir yapıtın 4789'uncu sayfasında Türkiye de konuşulan diller;

  Türkçe,Kürtçe,Zazaca,Çerkezce,Absakça,Lazca,Gürcüc e,Arapça,Ermenice ve dahası. Aynı kitabın aynı sayfasında bunlarda yazılmaktadır. Türkçe dili tüm Türkiye’de kullanılmakta ve ortak dil sayılmaktadır. Kürtçe ve Zazaca da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde konuşulmaktadır.Ve bunlar sadece bir dili konuşabilmektedir yani ya Zaza ca yada Kürtçe konuşulmaktadır.Eğer bu kitabın içindekiler kısmına bakılırsa zaza bakınız dimili olarak yazılıyor. Dimli içinde şu yazılmaktadır.

  Dimli Hint_Ari İrani veya Hint_Avrupa dillerindendir. Yani burda zazaca nın Türkçe,Ermenice,Kürtçe,Farsça,Asurca,Arapça ve de Çerkezcenin bir lehçesi olduğunu ileri sürmedikleri gibi zazaca dan söz edilirken zaza dili diye konu edilir.Ama Avrupalı dilbilimciler ve yazarlar bu terimleri kullanıyor diye bizde böyle diyormuşuz gibi bir kanı kimsede doğmasın.
  Zaten öyle uzun yıllar arşınlamaya gerek yok.Burnumuzun dibindeki halkımıza gidip baktığımızda dil ve kültür farkını hemen anlayacaksınız.Zaza ya en yakın dil günümüz dede hazar denizi yakınlarındaki daylam bölgesinde bulunmaktadır.

  Ve bu çevredeki halkın konuştuğu partça adı verilen Kuzey irani diller grubuna ait bir dildir. Böylece zaza canında kuzey irani diller grubundan olduğunu da rahatça söyleyebiliriz.Zaza ların dünya tarih sahnelerine çıkışları ise kurdukları SASANİLER DEVLETİ'yle olmuştur. Sasaniler ile kültür ve dildeki aşırı benzerlikte bu savı güçlendiriyor.Bazı araştırmacılar bunu kabul etmese de bu savı çürütecek bir kaynak henüz bulunmuş değildir.


  DAYLAMİTLER: Hazar denizinin güney kıyısında yaşayan halklara verilen isim ve kullandıkları dil partçaZazaca Anadolu'da konuşulan bir dildir.
  Kürtçe ile Türkçe'nin karışmasından doğduğu yalandır
  başlı başına bir dildir.
  Anayurdu İran'ın kuzeyindeki Deylamistan bölgesidir
  bu yüzden Zazaca'ya Dimillice de denir.
  Tunceli,Sivas,Erzincan,Bingöl,Muş,Elazığ,Diyarbakı r,Bitlis,Batman,Gümüşhane,Erzurum,Malatya,Adıyaman,Kayseri..Suriye,Irak,İran...
  bölgelerinde konuşulur.

 • zaza12.08.2009 - 03:52

  BİLİP BİLMEYEN YAZIYOR BİRŞEYLER.ZAZA IRKI BAŞLI BAŞINA BİR IRK VE ZAZACADA MUHTEŞEM BİR YAPISI OLAN KÜRTÇEDEN VE TÜRKÇEDEN ÇOK ÜSTÜN BİR DİLDİR.ZAZACADA MESELA BİR ERKEĞE HİTAP İLE BİR BAYANA HİTAP HEMEN HER ŞEYDE FARKLIDIR. ÖR: TI ŞONİ DERKEN ERKEĞE HİTAP EDİLMEKTEDİR.(SEN GİDİYORSUN) .AYNI ŞEYİ BİR BAYANA HİTAPLA SÖYLEYİNCE TI ŞONA DENİLMEKTEDİR.YANİ İNGİLİZCE VE ARAPÇA BİLENLER BUNU ÇOK İYİ BİLİRLER.İNGİLİZCEDEKİ SHE-HE AYIRIM İLE ARAPÇADAKİ HİYE-HÜMA GİBİ FARKLILIK ZAZACADADA AYNEN VARDIR.ZAZACADADA MESELA O DERKEN ERKEKLER İÇİN INO, BAYANLAR İÇİN INA DENİLMEKTEDİR.KÜRTÇEDE BÖYLE BİR ŞEYDEN SÖZ EDİLEMEZ.ZAZACA BU BAKIMDAN İNCELENDİĞİNDE ÇOK ZENGİ BİR DİL OLDUĞU APAÇIK ORTADADIR.BUNU DİLBİLİMCİLERDE BİLİR.TÜRKİYEDE ÖZELLİKLE CUMHURİYETTEN SONRA DİCLEDEKİ ŞEYH SAİT AYAKLANMASI OLARAK BİLİNEN İSYAN.ZAZA ŞEYH SAİT'İN ŞEHADETİYLE SONUÇLANINCADA TABİKİ ZAZALARIN EZİLMESİNE VE DAHA N BAŞTAN GERİ PLANA DÜŞÜRÜLMESİNE NEDEN OLMUŞTUR.İLK ZAMANLAR PİYASADA OLMAYAN KÜRTLER ERMENİLERLE OLAN DERİN BAĞLARI YILLAR SONRA ÖRGÜTLENMELERİNE NEDEN OLMUŞTUR.ERMENİLERİN PKK SI OLUŞMUŞ VE ERMENİ AĞIRLIKLI OLAN KÜRTLERİNDE KANDIRILMASINA NEDEN OLMUŞTUR.AMA BU DURUM ZAZALARIN GERİ PLANA ATILMASINA HATTA YILLAR GEÇTİKÇE ZAZALARIN NÜFUSUNUNDA DAHA AZ OLUŞUNDAN VE PARÇA PARÇA AYRI YERLERDE İKAMET ETMELERİNDEN DOLAYI VE HATTA İLK BAŞLARDA TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KORKU VE BASKISIYLA ADETA SİZ ASİMİLE OLMALISINIZ DEMİŞTİR.VE ŞU ANDA ERDOĞANIN AÇILIMDADA BU DURUM AÇIKÇA ORTADADIR.ZAZA KELİMESİ BİLE GEÇMEMEKTEDİR.ZAZALAR ÜSTÜN DİLLERİNİ VE IRKLARINI BİLEMEZ DURUMDA BIRAKILMIŞLARDIR.BİR KUŞAK ZAZA RESMEN ASİMİLE EDİLMİŞTİR.KÜRTLEŞTİRME VE TÜRKLEŞTİRME OLARAK İKİ YÖNDEN ZAZALARA VE ZAZACAYA SALDIRI APAÇIK YAŞANMIŞTIR.VE BUNU BÜYÜK ÖLÇÜDE ZAZALAR BİLMEMEKTEDİR.ZAZA HALKIDA BİRLİKTE YAŞADIKLARI KÜRTLERİN BASİT OLAN DİLİNİ SOKAK AĞZIYLA ANINDA ÖĞRENMEKTE VE BİR SÜRE SONRA KENDİLERİNİ KÜRTLERLE BİR ZANNETMEKTEDİRLER.HALBUKİ DAHA TEFERRUATLI VE ZENGİN OLAN ZAZACA DİLİNİ AYNI ORTAMDAKİ ZATEN TOPLAMA BİR DİL OLAN KÜRTLER ÖĞRENEMEMEKTEDİR.EĞER AYNI YAPDA OLSALAR KÜRTLERDE HEMEN ÖĞRENMELERİ YA DA BİLMELERİ GEREKİRDİ.BEN KENDİM ÖZ BE ÖZ BİR ZAZA OLARAK BU DURUMLAR KARŞISINDA BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞAMAKTAYIM.TÜRKİYENİN ZAZALARA KARŞI OLAN DUYARSIZLIĞINIDA ANLAYAMAMAKTAYIM.ZAZALARINDA BÖLÜCÜ OLAMALARIMI GEREKİYOR HAKLARINI ALMALARI İÇİN.ZAZALAR HAİN DEĞİLDİR.ZAZALAR BÖLÜCÜ DEĞİLDİRLER.ZAZALAR BARIŞÇI OLMAK İSTİYORLAR.AMA ZAZALARIN HAKLARI VERİLMELİ BU ÜLKEDE...