Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • kürt28.12.2007 - 23:43

  Bu rapor çok tartışılacak:
  'Dünyanın devletsiz en büyük ulusu' denilen Kürtlerin azınlık kabul edilmesi öneriliyor
  Avrupa Konseyi'ne sunulan 'Kürtlerin Kültürel Durumu' rapor taslağında Türkiye'nin Kürtlerin kültürel varlığını tehdit değil, zenginlik olarak algılaması isteniyor.
  Türkiye Kürt kültürünü tehdit değil, zenginlik kabul etmeli!
  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) eski başkanı Lord Russell-Johnston'un hazırladığı 'Kürtlerin Kültürel Durumu' rapor taslağında Ankara'dan bir dizi talepte bulunuluyor. Türkiye'nin Kürtlerin kültürel varlığını zenginlik olarak algılaması istenen raporda Kürtler, dünyanın devletsiz en büyük ulusu olarak nitelendi.

  NTV'nin haberine göre, Avrupa Konseyi Kürt sorununun güvenlik mantığıyla değil, global şekilde çözümünü istiyor. AKPM'nin İskoçyalı eski başkanı Lord Russell-Johnston tarafından hazırlanan 'Kürtlerin Kültürel Durumu' başlıklı raporun karar tasarısında, Ankara'dan Kürtlerin kültürel hakları konusunda çok sayıda adım atması istendi. Raporda bu adımların en önemlileri şöyle sıralandı:

  Türkiye'nin Avrupa Azınlık ve Bölgesel Diller Şartını imzalayıp onaylaması,

  Bir sonraki nüfus sayımında Kürtlerin sayısının tam olarak belirlenmesi,

  Kürtçe öğrenim görebilme imkanı yaratılması, üniversitelerde Kürtçe dil ve edebiyat dersleri verilmesi,

  Kürt ailelerin mevcut dil öğrenim imkanları hakkında bilgilendirilmesi,
  Türkiye'de Kürt kültürünün tanıtımını sağlayacak merkezlerin kurulması,

  Kürt kültür derneklerinin resmen tanınması ve desteklenmesi.

  DEVLETSİZ EN BÜYÜK ULUS

  Karar taslağında sayılarının yeryüzünde yaklaşık 25 ila 30 milyon arasında olduğu belirtilen Kürtler için dünyanın devletsiz en büyük ulusu nitelemesi de yapıldı. Rapora göre, Türkiye'de 12 ila 15 milyon, İran'da yaklaşık 8 milyon, Irak'ta 5 milyon, Suriye'de 1 ila 2 milyon, Batı Avrupa'da 1 milyon 300 bin, Afganistan'da 200 bin, Azerbaycan'da 150 bin, Lübnan'da 80 bin, Ermenistan'da 45 bin, Gürcistan'da 60 bin, Türkmenistan'da 40 bin, ABD'de 20 bin, Kanada'da ise 6 bin Kürt yaşıyor

 • nazım hikmet26.12.2007 - 19:58

  ilmine bilgisine lafım yok ama o hakikaten Türkiye Cumhuriyeti düşmanı idi.onu savunan herkes onunla fikir birliği etmiş demektir.

 • türk26.12.2007 - 19:56

  Ne Mutlu Türküm Diyene! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !