Kültür Sanat Edebiyat Şiir

  • Ruanda21.10.2012 - 17:32

    Başkenti Kigali olan ve meşhur soykırımla akıllarda yer eden orta Afrika ülkesi. Somurgeci Avrupa ülkerinden çok çeken diger Afrika ülkeleri gibi Ruanda da Belcika ve Fransa arasinda preslenmiş ve en son 1994 ' te 1 milyon insaninın ölümüyle sonuçlanmış bir soykırıma maruz bırakılmıştir. Ama CLINTON barış planı sayesinde HUTU ve TUTSI kabilileri barıştırılmış ve cumhurbaskani Paul Kagame sayesinde büyüme hızı olarak Afrika da ilk 3 ülkeden biri haline gelmıs ve çıkışini hala surdurmektedir. Burada kaldigimiz 1 haftalik sure zarfinda yerlerde bir tek çöp bile görememenin yanında ulkeye gelen turist sayisi da bir o kadar dikkatimizi çekmişti. THY ' nin de artik direkt uçtuğu Ruanda 'ya ozellikle national parklarini ve ' beyaz sırtlı goril safarisini ' denemenizi tavsiye ederim.

  • mozambik19.12.2006 - 10:59

    Eski adı Musa Beg olan Mozambik Güney Afrika ülkelerinin kuzey doğusunda 799 380 km² toprağa sahip bir ülke. Ülkede 10 tane eyalet vardır.Başkenti Maputo'dur. Ülkenin diğer önemli şehirleri. Beira, Quelimane, Nampula, Xaixai, Inhanbane, Pemba, Tete. Hint Okyanusu boyunca uzun ince uzanan ülkenin kıyı uzunluğu 2515 km'dir. Komşuları: Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika ve Svaziland.. İklimi nemli ve sıcak tropikal iklim. Kışları havalar hafif serinliyor. Potekiz sömürgesi olduğu yıllarda portekiz doğu Afrikası adıyla anılmıştır.Yerel dillerle beraber Resmi dil portekizcedir.Ülke ciddi bir iç savaş geçrdiği için dünyada Kamboçya ile beraber en fazla mayına sahip ülkelerdendir.

  • güney afrika cumhuriyeti30.11.2006 - 12:57

    Bu ülkenin yasama başşehri Cape Town, yargı başşehri Bloem Fontein, idari (yürütme) başşehri ise Pretoria'dır.Dolayısıyla 3 başkenti olan ve bu özelliğiyle tek olan bir ülkedir.Daha bitmedi,Resmi dil olarak Afrikaner ve İngilizce kullanılır. Afrikaner dili, Hollanda lisanı ile Afrika yerlilerinin lisanlarının karışımından, Hollanda lisanı ağırlıklı beyazlar tarafından türetilmiş bir lisandır. Beyazlar, zenciler, melezler ve Asyalılar daima Afrikaner lisanını kullanırlar. Bantular ise kendi dillerini kullanmaya devam etmektedirler.