Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Adil Duran
Adil Duran

'ÇOKÇA BAL TOPLAMIŞ BİR ARI GİBİYİM.BİRİLERİNİN BUNU BENDEN ALMASINA MUHTACIM..'

 • adil duran05.12.2013 - 02:43

  Adil Duran (tr:Adıl Duran) hunermend û nivîskarekî kurd e.

  Adil Duran sala 1955'an di Dêrsimê de li Kurdistana bakur hat dinyayê. 1968an de bı karé şano dest bı jiyana huneri kıriye. pıştre bı rojnamevani u helbest nıvısiyé, çékırına wêne u xézıkan jiyana xwe berdewam kıriye. 1971 cara yekem ew té gırtın. 1978 an jı ber sedem zor u zılma Romi té Berliné ciwar dıbe. Lı Tırkiyé u derweyi welét dı gelek kovar u rojnameande berhemén wi tén weşandın, 1984 lı gel hunermend u ronakbirén kurd 'nawenda çanda amojgariya kurdi' sazuman dıkın u ew dıbe berpırsiyaré karé çandi.1976 an dı wari helbestan de lı tırkiyé xelata yekem dıstine. dı karé xézıkan de 1977 xelateke taybeti u sala 1979 an de ji lı Kuba yé xelateke mezın ya Navnetewi dıstine.

  Dı wari xebata Wéne an de 1976 dı festivala Yarımca, 1984-85 lı Berliné, 1993 lı Sıwiss ra yé, 1996 li Almanya li Kalrsruhe yé u bi alîkariya organizasyonén mirovhez péşanidaneki mezın raxist.

  Adıl Duran Pırtukek bı kurdi 'Destana Dersim' çapkır. 1985 ande çu Swéd u sé salan lı wır ma û federasyona komelén kurdi de xebat kır u demeke kın kete nav redaksiyona Kovara Berbang é. Pıştre jı sedema péwistiya kar u barén Netewi beré xwe da welat. Di 4'ê nîsanê sala 1989an de hate gırtın 15 roj u şevan işkence lé hate kırın u 3 salan gırtigehén romide ma. Di 1992an de careke dın derket derve u nefiyé jiyana mıhacıriyé bu.

  Duran jî di kovaran wek Nûdem û Helwest de nivîsand û destwêneyên ji bo pirtûka Çend Şêweyên Efsaneya Şahmaran çêkir.

  Duran li Basel (Swîsre) dimîne û é dı gel Şanoya Bajar a Baselê xebata şano dıke û karé xwe yi huner u çandi dıdomine.(listıkek bı navé 'BAJARé BI DIL' jı bo şano amadeye...)

  Duran di Wîkîpediayê de ser mijarên çandî û hunerî dinivîse.

 • aşk20.10.2005 - 04:05

  Aşk yalnız iki cins in birbirine duyduğu haz yani kadın-erkek arasındaki cinsel ilişkiden kaynaklanan duygu yoğunluğu değil.Soyut bir kavramdır.Adalet,özgürlük,barış vs. fenomenler gibi görecelidir.Bir insan bir kadına aşık olur.ülkesine aşık olur.işine aşık olur.bir nesneye aşık olur.müziğe,edebiyata,sanata aşık olur.bu durum sevgidir.ve yaşam sevgisi,sevgiliye olan sevgi,çocuk sevgisi,anne sevgisi,vatan sevgisi gibi uzayıp gider.
  Bu göreceli haliyle insan bir sevgi ürünüdür.Sosyal insan kendini severek bunu dışa vurur.bütün iyi davranış özellikleri ile kendisini dayatır.
  Eğer aşk ve sevgi yoksa,yaşam azap olur yaşanmaz!
  Aşk ve sevgi dolu bir dünyada kardeşçe,dostça birlikte yaşamak dileği ile sıcak dostluk sevgilerimle...

 • şivan perwer20.10.2005 - 03:41

  Şıvan Perwer Kürd halk müziğinde kendisine özgü sesi ve yorumu ile usta bir halk ozanıdır.
  Ezilen halkının sesi,ve diğer kardeş halklara da mal olmuş bir yorumcu.
  Kürd desenini diğer ulusların deseni arasına müziğiyle taşıyan bir ozan.
  Siyaseti müziğin diliyle yapan ürettikçe bir nehir gibi coşan,hasretin,sevdanın,sevginin timsali,yarım asırlık bir çınar,ve kürd halkının bülbülü'dür....