Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • yanmak31.07.2018 - 19:15

  olaya bilimsel bakarsak; maddelerin ısı verildiğinde oksijenle etkileşime girmesi denebilir. bir de bazen yanmayan bazen yanabilen malzemeler de vardır.

 • yumurta29.07.2018 - 07:33

  Fen bilimlerine ilgi duyan biri olarak aklıma yumurta ile ilgili deneyleri getirmiş başlıktır. Yumurta normalde şişe ağzına göre büyüktür. Fakat bazı deneylerde şişe içine sokulabilmektedir.

 • Zeytinburnu29.07.2018 - 07:30

  birlesmis milletler gibi karmakarışık; ama tekstil sanayisinin de en yogun bulunduğu; yakin zamanda bir binanin çökmesiyle başlayan cok sayida binanin yikim karari alinip yıkıldığı; okullarina canakkale gezileri duzenleyen; sahili bulunan ama pek yavan bulduğum güzide ilçemiz.

  zeytinburnu'nda bir yere girdiginizde orda bulunan 50 kisiden herkes farkli bir il veya ülkeden gelmis olabiliyor. gerçekten aşırı kozmopolit.

 • deney27.07.2018 - 14:36

  bilimsel bir gerçeği kanıtlamak veya göstermek amacıyla yapılan, tekrarlanabilen eylemdir. çok etkileyici olabilen, gösteri amacıyla yapılan ve genellikle insanların bilime ilgisini arttırmak için yapılanları mevcuttur. tabi pekçok bilimsel çalışmada da kullanılmaktadır.

  örneğin; duman yakılabilir mi, patlayan duman deneyi.

 • hologram22.07.2018 - 08:25

  lazerler yardımıyla iki veya üç boyutlu olarak oluşturulabilen görüntüdür. aslında pasolarımızın üstündeki renkli küçük etiketler bile birer hologramdır. artık dünyada farklı teknolojilerle oluşturulabilmektedir ki; dubai fuarındaki hologram müthiştir.

  ancak evde hologram yapımı diye basit bir şekli de mevcuttur. bu tabi daha çok basit tarzdadır. cd kapağı yada mika kullanılarak elde edilen bir araçla yapılır. buna uygun videolar da video sitelerinde mevcuttur. yada kolay bir şekilde bir iki basit programla yapılabilir.

 • ateş20.07.2018 - 16:55

  bir malzemenin yanma sıcaklığına gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ısı ve ışıktır. bu durum çakmak veya kibritle yakmak suretiyle oluşturulabileceği gibi pil ile de oluşturulabilir.
  bunun dışında zarar vermeyecek şekilde elde de ateş yakılabilir.

 • röntgen19.07.2018 - 09:09

  pekçok ilginç özelliğe sahip olan ve 1895 ten bu yana kullanılmakta olan ışınlar.
  örneğin elektrik alan ve manyetik alanla etkileşmezler ama kimyasal etkileşmelere girerler, fotoğraf filminde iz bırakırlar. zaten bütün olay buradan kopuyor; bu özellikleri ve küçücük (0,1-10 nm) dalgaboyları onların atom gibi, dna gbi, kristaller gibi çok küçük yerlere girip buraların fotoğrafını çekebilmemizi sağlıyor.