Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • abdülkadir yavuz21.09.2003 - 14:33

  Abdülkadir Yavuz Adana merkezinde matematik ögretmenligi yapagelmiş bir insandir.Kendisi ilk izlenim olarak cig köfte ustasi ya da lavaş ekmek ustasi kariyerini cagrıştırıyor olsa bile toparlak parmaklarıyla tokatlayarak kesirleri, vasat espri anlayisiyla da kümeleri ögretebilme yetisine sahiptir.Yavuz, siyah sacli siyah biyikli olup kolormatik gözlük takan bir insandir ki bu tarz kendisine turanci devrimci, faşit ve demokrat bir havayi ayni anda veregelmiştir.

 • ferhat alkuş05.09.2003 - 21:00

  Ferhat Alkuş aslında bir halk ozanıdır.kendisnin pek çok dile çevrilmiş pek çok şiiri vardır.kendisi okuma yazma bilmediği için köylüsü ahraz osman a şiirlerini yazdırır, daha sonra bestelemesi için ona takrar okuturdu.Dolu Dolu yaşadığı o bohem yaşantısından edebiyatımıza kalan 'arabanın kornası', 'silifke Kalesi Destani', 'sevgi adasi aşıkları ' adlı üç adet hikaye kitabının yanı sıra ' yare yare ' isimli bir de şiir kitabı bulunmaktadır.Alkuşun demir yolu araştırması için almanya dan gelen televizyon muhabirlerince kaydedilmiş bir de klibi vardır.
  yare yare şiir kitabından aynı isimli şiiri:

  yare yare..
  yarim üzüm yedirirdi tane tane,
  yarim hüzün yetişitiridir benim için
  yare yare

  haree haree
  yüreğim yanıyor hare hare
  yüreğir de yanımda diil ben ona kavuşacam
  nerde nerde?

 • tom waits05.09.2003 - 20:22

  boşvermişliğinin umursamazlığınla kesiştiği günlerde bir kıza platonik entirikalar besiliyor ve hayal kırıklıklarında istop oynamaktan yorgun düşmüş bir şekilde alkolist eylemlerde slogan atıyorsan birinin senin yerine herşeye bağırmasını istersin, ancak new orleans ta duyabileceğin melodilerin üstüne.bu tom waits'tir, ya da tom waits budur.

 • tanrı05.09.2003 - 20:04

  Tanrı toplumlarca yüzyıllardır yorumlanmaya calisilan ama her defasinda ele yüze bulastirilan bir 'kavram'dir, yok efendim sakali var, haşa! huzurda sopasi var, gibi pek çok temel delikanlik zerzavatlarinin yani sira daha karmasik, 'yok efendim matrix i var ', ' sen kimsin ki onla konusacan, gibi yucelestirmelerle de tasvir edilmistir.Ama Tanrı bkz tüm ilahi dinler, ilahi olmayanlar ve ilahi sende! dinlere, saygidan öte korkulan, kişinin kendine torpil yapacağını zannettiği 'kendisi'dir.
  Toplumlarca tanrı insanlara kanaat notu veren, yeri geldi mi yazilisi 2, sozlusu 1 olan insana üç tane beş vererek sinif geçirten ya da vasati kırk 1 ile hayatini cehenneme çeviren en çok korkulan hocadir.