Kültür Sanat Edebiyat Şiir

üçüncü dünya savaşı sizce ne demek, üçüncü dünya savaşı size neyi çağrıştırıyor?

üçüncü dünya savaşı terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  çıkarsa doğu ve batı blokları arasında olacağı kesin..
  Bir tarafta ABD ve AB diğer tarafta İran Rusya Hindistan Çin Pakistan...
  Türkiye muhtemelen yine tarafsız kalacaktır ama İsrail Japonya Avusturalya gibi ülkeler doğuda olmasına rağmen ya batı blokunda savaşacaklar yada batıdan yana olacaklardır.

 • Begum Hepelmas
  Begum Hepelmas

  çıktı bile...

 • Birgül
  Birgül

  Kıyamet savaşı.Yenen Dünyaya egemen olur.Yenilen Yokolur.Islam Orduları ve kafirler arasında geçeceği söylenir.Einstein in bir sözü aklıma geliyor:Üçüncü dünya savaşının ne zaman olacağını bilmem ama Dördüncüsünün Taş ve Sopalarla olacağı kesin.

 • Akin Ejder
  Akin Ejder

  özgürlük**** adına sömürücüler başlattı.... İnsanlık için bir değer ifade eden kelimelerin içinin boşaltıldığı..,gönüllerde yer eden bu sözcüklerin ** öldür _ götür*** ifade ettiğini farketmeden ***........ özgürlük götürdük*** diyenler alkışlandıkça devam edecek... kazanan laf yapan ağızların sahibi... kaybeden o ağızlara hayranlıkla bakan gerzeklerle birlikte insanlık olacak... yazık

 • Korkut Bayrak
  Korkut Bayrak

  çoktan basladi ama kimse bilmiyor...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  yakında çıkacak
  belirtileri var
  kıyamet kopacak herhalde bu savaş çıktığında

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  3. Dünya Savaşı - Paraların Savaşı ($ x €)

  50 yıldan bu yana dünya piyasalarında referans döviz birimi olarak ABD Dolar'ıdır ($) . Bu herkesin bildiği bir gerçek. Bu amerikan doları sadece bir yerde başlıyor, Federal Reserve, USA. ki burasını özel sektör (yahudi bankacılardan oluşan bir konsorsyum) tarafından temsil ediyor. Evet. Öyleyse Fransa, Almanya veya herhagi bir Ülke 50 milyon Dolar'lık bir şey satın almak istediğinde bu parayı elde etmek için bir bedel vermek zorunda (çalışmalı) Öte yandan ABD aynı şeyi satın almak istediginde, sadece matbaayı bir mesayi çalıştırıp o parayı çıkartır. ABD bunu son 50 yılda her ihtiyacı olduğu zaman yaptı, hazinesinde 'altın' karşılığı olmadan sık sık matbaayı çalıştırıp dünyayı ABD para birimiyle boğdu!

  Bunun sonucunda, ABD ekonomisini şu anda 2500 milyar dolar civarinda bütçe açığı (budgetary deficit) ile karşı karşıya ve bu açık gittikçe ve hızla büymektedir. Bu Bush'un ekonomistlerinın yaptığı hesapla, gelecek 3 yılda bu açık 3500 milyar dolara yaklaşacak. Bu GDP'nin (Gross Domestic Product- Gayri Safi Milli Hasıla'nın) %50'si olacakmış. ABD para birimi dünyanın dövizi kaldığı sürece bu bir sorun olmaz. Onlar istedikleri zaman para basıp borçlarını kapatabilirler. Dünyanın diğer ülkelerine göre Amerika veresiye yaşıyor.

  Sorun şimdi başlıyor: Irak OPEC (petrol ihracatçilar ülkeler birliği) üyesi olup kendi petrollerini Euro (€) referans alınarak satmayı kararlaştıran İLK ÜLKE.6 kasım 2000 yılından itibaren, (cesur bir karardı, o zaman Euro-Dolar paritesi 0,8 idi ki o zamanlar Irak çok zarar etti, şimdi büyük karlar elde ediyor zira Dolar Euro'nun gerisine düştü.)

  Bu Saddam'ın en büyük hatasıydı ve Amerika tarafindan asla affedilemez bir hata. OPEC'e üye diğer iki ülke (İran ve Suriye) dahi Euro ya geçme hazırlığında ve bunu diğer üyeler de takip etmek niyetinde. Venezüela dahi (dünya petrol rezervlerinin %7 sini barındırıyor) para rezervlerini Euro-Dolar karışımı şeklinde değistirdi. Rusların Merkez bankası da rezervlerinin yarısını değiştirdi Euro'ya. Çin de aynı şeyi yaptı. Bunun sonucunda dünya piyasalarında anormal bir dolar fazlalığı ve Euro talebi oluştu. Bunları, herkezin bildiği Dolar'ın Euro karşısında değer kaybetmesinin başlıca nedenleri sayabiliriz. Bu amerikan ekonomisi için resmen bir çöküs demek. Euro dünyanın dövizi olacaksa dolar müthiş bir değer kaybına uğraycak. ABD keyfince (karşılığı olmadan) Dolar basamayacak, bütün dünya ülkeleri dolarlardan kurtulmaya bakacak yerine Euro'yu koyabilmek üzere, OPEC'ten petrol satılalabilmek için, tüm büyük yatırımcılar ABD pazarından çekilip Avrupa pazarına yönelecekler. Aslında ABD'nin Asya ülkeleriyle yaptıığı politik anlaşmalarla Dolar suni şekilde değerini korumaya çalışıyor. Şöyle ki ABD pazarının hemen
  hemen tüm ihtiyaçlarını bu ülkeler tarafından karşılanıyor. Amerika bu ülkelere üretmeleri için borç veriyor. Onlar ürünlerini ABD satıp borçlarını ödüyor. Bu şekilde bir kısır döngü oluşup para akışıyla böylece gücünü koruyor. Asya Dolar'dan vazgeçip Euro'ya geçerse ABD ekonomisi çöker. Zira onların da petrole ihtiyaçları var. OPEC'ten petrol alabilmek için onlarda Euro'ya geçme eğiliminde. Sonuçta Bush bir 'kara liste' hazırlayıp, buna Euro ile petrol satmak isteyen ve rezervlerini Euro'ya çeviren tüm ülkeleri dahil etti. Amerika zamanla bu ülkelerde (Irak, İran, Siria, Venezuela, v.b.) huzursuzluk yaratıp, oradaki yönetimi kendi çıkarları doğrultusunda değiştirene kadar mücadele edecek. Aslında Savaşın nedeni de budur. Ortada çok büyük bir 'pasta' var (dünya ekonomisi) Amerika kazanmak zorunda, yoksa dünyada süpergücünü EU'ya kaptırabilir. Fransa ve Almanya'nın aslında karşı gelmelerinin nedeni de bu. Bildiğiniz gibi ABD'nin yanında yer alan Inglitere Euro'ya geçmedi. Saddam bahane.Savaş kısa olmayacak gibi. Bu sadece baslangıç...

  Kaynak: Mufit A.