Kültür Sanat Edebiyat Şiir

übermensch sizce ne demek, übermensch size neyi çağrıştırıyor?

übermensch terimi Ayse Mutlu tarafından 10.03.2005 tarihinde eklendi

 • Serhat Gülen
  Serhat Gülen 26.08.2010 - 15:25

  F.Nieztsche'nin bu düşüncesi çok ürkütücü ve kavramının dışına çıkmış zaman zaman saplantılara dönüşmüştür.Übermensch yani 'Üstün İnsan'ı şöyle açıklayabiliriz; yeryüzünde normal insanlardan farklı düşünceye,zihne sahip olan daha nitelikli insanlar bulunmalıdır yani öyleki maymunlar insanlar karşısında ne ise üstün insanda insan karşısında o' dur mantığı söz konusudur.Bu anlayışa göre insanlar aralarında eşit değildir ve kimilerine göre bu düşünce ilerlemiş ve zamanla kimi anlayışa göre yeryüzünün üstün insanı 'beyaz ırka' mensup insanlar ve onlarında üstü 'germen ırkı' ve germenlere başkanlık yapan Hitler'dir en üstün insandır.Bu anlayışa sahip bir başka ırk olan yahudiler Hitler açısından rakip görünüp yaklaşık 6 milyonluk bir kıyımla sonuçlanmıştır.

 • Kış Güneşi Exx Detone
  Kış Güneşi Exx Detone 06.10.2009 - 21:28

  insan üstü = bizi yaratan

 • Mine Uzel
  Mine Uzel 10.07.2009 - 00:21

  insan olan
  insan üstü
  ola_bile_bilir mi?

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 15.07.2008 - 13:56

  nietzsche nin insanlar icin gosterdigi hedeftir. ustinsan ahlaki degerlerin ustunde, tarihin ve geleneklerin esaretinden kurtulmus, aslinda tamamen zamansiz bir varliktir. tamamiyle ozgurdur. bu evrimin bir sonraki halkasi degil, daha ziyade zorlama bir sicrayistir. nitekim nietzsche de bu mertebeye ulasacak insanlarin cok azinlikta kalacagini ongormus. ona gore toplumlarin gorevi, bu tip nadir yeteneklerin gelismesine yardimci olacak kosullari hazirlamaktir. yani yiginlar ve sistemler mumkun oldugunca fazla potansiyel ustinsanin yetkinlesmesine olanak yaratacak sartlari saglamalidir.

  simdilerde ne yazik ki ayaga dusmus, her felsefe okuyup karate yapabilene yakistirilan bir sifattir. mevcut sistemin icinde yukselip, yemek zincirinin tepesine oturmak ustinsan olmak degildir. ustinsan mevcut sistemin uzerinde kurulu oldugu tum deger yargilarindan arinmis, tum gudulenmelerden uzaktir zaten...

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu 15.02.2006 - 09:17

  Üstün insan değil, üst insandır ve ikisi arasında dağlar kadar fark vardır, ilki üstün yetenekleri olmaktır, ikincisi bir varolma tarzıdır, gökyüzü gibi durmaktır.

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir 10.03.2005 - 19:36

  Dost söylenecek her seyi söylemis zannimca o bir untermensch...

 • Beyza
  Beyza 10.03.2005 - 15:47

  bknz:hic bile o untermensch´dir halt etmis hani :))

 • Onur Umut
  Onur Umut 10.03.2005 - 12:30

  en sevdiğim adamlardan biri olan nietzsche nin vardığı son nokta..anlattığı yahut anlatmaya çalıştığı şeylerde hep varmak isteği yer ubermensh olmuştur.yani üstün insan..
  İnsanlığı geliştireceği ileri sürülen Hıristiyan değerlerin, insanları gerçek bir esarete, sindirmeye götürdüğü ortadadır. Güçlülerin kötü olduğu ve onları iyi olmaya zorlamak yönünde etkinlik göstermek gerektiği, bu değerlere dayanarak işleniyor. Yanıltılan, baştan çıkartılan güçlü insan da, ister istemez kendi arzusuyla iç güdülerini baskılama yoluna dönüyor. Toplum güçlü insanları aşağılama yoluyla zayıflatmaya çalışıyor. Hatta baskı altına alamadıklarını suçlandırıyor, cezalandırıyor. İç güdülerini baskılamazlarsa bu davranışların kendilerini hoş olmayacak durumlara sürükleyeceğini işliyor.Halbuki iç güdüler kırılacağına, yüceleştirilmelidir. İç güdüyü yüceleştirmek demek, ona başka bir amaç vermek demektir. Niçe'ye göre insanda iki türlü sıkıntı vardır:

  - Biri iç güdüleri baskılamaktan gelen iç sıkıntısı. Bu yıkıcıdır.

  - Öteki yaratıcı bir amaç için, iç güdüleri kırmadan, onları disiplin altına sokmanın getirdiği iç sıkıntısı. Bu pozitiftir. İnsanın ve insanlığın gelişmesine katkı yapar.

  İşte Niçe'nin zamanındaki görüşü budur. Ona göre duygusal insanlar zayıftır. Esirdirler. Fakat Niçe bu sözcükleri fiziksel veya politik anlamda kullanmamıştır. Esirler, kendi kendilerinin esiridir. Bu kişiler bir şeye bağlanmadan, dayanmadan yaşayamazlar. Dayandıkları ise geleneksel ahlaktır. Onlar geleneksel ahlakın uygulayıcılarıdırlar. Koyunlardır. Fakat ne yazık ki toplumda bu tip insanlar hüküm sürüyor. Yanlış ahlak değerlerinin toplumdaki yaşamını bu insanlar sürdürüyorlar. Çünkü bu tip davranış kolaylarına geliyor. Esirler iktidarda. Hatalı var oluşlarının intikamını almak için güçlülere de saldırıyorlar. Onları; gururun kötü olduğunu, asıl özverili davranışın gururu yenmek olduğunu işleyerek, kişiliklerinden şüphelendiriyorlar, intikam alıyorlar. Toplumun suçlandırdığı güçlüler, gerçekte diğer insanlardan üstün oldukları halde, artık kendilerini üstün kabul etmek istemiyorlar. İşte Niçe'nin zayıf ve güçlü (üstün) insan tarifi budur. Fakat bu görüşünü açık bir biçimde açıklayamamıştır.
  NIETZSCHE: en sevdiğim herif....