Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Transistör sizce ne demek, Transistör size neyi çağrıştırıyor?

Transistör terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Ali İmalı
  Ali İmalı

  Bir eilektronik parça ama,kullandığımız bilgisayardan aklımıza gelebilecek tüm radyo,tv,DVD,VCD,daha binlercesi,Transistörün temelinde de küçücük bir kum parçası silisyum,aslında insanlar için bunları düşünmek iyi analiz etmek ve güzeli keşfetmeye çalışmak sence en güzeli

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Transistör,kondansatör,tristör,röle,bilmem ne!
  Az mı uğraşmadık bu meretlerle. :)

 • Bilal Kurddan
  Bilal Kurddan

  anot katot beyz transistörün uçları :)))

 • Mekmi Örzer
  Mekmi Örzer

  twisted transistörleri de vardır, KORN söyler, rapciler playback yapar. klibi güzel ama o konuşmalar araya girmese de şarkıyı dinleyebilsekk...

 • Onder
  Onder

  EN DOGRUSU BU :)))
  Transistörler
  Küçük bir elektronik aygıttır. Elektronik sinyalleri kuvvetlendirmek için kullanılan, zıt yöndeki bir iletkenlik bölgesiyle ayrılmış, belirli iki iletkenlik bölgesinden oluşan, yarı iletkenden yapılmış bileşen. (Transistör sözcüğü günlük yaşamda çoğunlukla jonksiyonlu transistör ile eş anlamlı olarak kullanılır.)

  Termoiyonik lamba yada kısaca lamba denen elektron tüpünün yerini alan transistörler çok daha küçük, uzun ömürlü ve daha ucuzdur. Transistör, elektronik çağını başlatan en önemli buluştur. Transistör 1948'de geliştirilen ABD'li mühendisler John Bordeen (1908) , Walter H. Brattion (1902-1987) ve William B. Shockley (1910-1989) bu buluşları nedeniyle Nobel Fizik ödülünü paylaşmışlardır.

  Transistör silisyum ve germanyum gibi yarıiletken bir maddeden yapılır. Transistörler elektronik sanayisinde, örneğin televizyon alıcılarının, hi-fi ses sistemlerinin, işitme aygıtlarının ve daha önemlisi bilgisayarların yapısında kullanılır. Bugün tekil transistörlerin yerini tümleşik devreler almaktadır. Tümleşik devrelerde chip yada yonga denen çok küçük ve ince yarıiletken madde diliminin üzerinde oluşturulmuş, binlerce transistör ve başka elektronik devre elemanları bulunur.

  Transistör nasıl çalışır

  İster bir anahtar, ister bir yükseltici, isterse de bir üreteç işlevi görsün, bütün transistörler elektrik direncinin değişmesine dayalı olarak çalışır. Transistörün collector (toplayıcı) , base (taban) ve emiter (yayıcı) olarak üç bağlantısı (katmanı) vardır. Base akımı olamadığında collector ile emiter arasındaki direnç o kadar yüksektir ki bu iki bağlantı arasında hemen hemen hiçbir akım geçemez. Ama base bağlantısında küçük bir akım aktarıldığında collector ile emiter arasındaki dirençte çok büyük azalma olur. Dolayısıyla emiter ile collector arasından akım geçebilir. Böylece transistör küçük bir akımın yardımıyla büyük bir akımı denetleyebilir. Transistör bir anahtar olarak kullanıldığı zaman, base bağlantısına küçük bir akım verildiğinde güçlü bir elektrik akımının devresini tamamlamasına izin verir. Bir yükseltici yada bir üreteç olarak kullanıldığı zaman zayıf bir sinyali güçlendirir. Zayıf sinyal küçük bir elektrik akımı biçiminde base'e uygulanır. Bu, collector'den emiter'e büyük bir akımın geçmesine izin verir. Böylece güçlü bir sinyal üretilmiş olur.

 • Ali Selalmaz
  Ali Selalmaz

  Transistor elektirikle ilgili
  'alisel'