Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sscb bayrağı sizce ne demek, sscb bayrağı size neyi çağrıştırıyor?

sscb bayrağı terimi F tarafından 15.06.2004 tarihinde eklendi

 • Serdar Eren
  Serdar Eren 18.12.2007 - 20:39

  Arkadaşlar bayrağı ekranda gösterseniz de diyorum öyle yazsak diğil mi ama.Şu an yok çünkü.bana eşitliği ve güzelliği ve azmi çağrıştırıyodu.

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 18.01.2007 - 14:30

  hadi ya traji komik önermene gülelimmi sinirlenelimmi..çatlıların kenan evrenlerin bushların şaronların temsil ettiği bayraklarla karıştırma biricik bayrağımızı..dünyanın tepesinde güneş deniz ve barışla özgürlük bayrağımız[ dalgalanacak..

 • Akın Arda
  Akın Arda 18.01.2007 - 12:53

  yıllarca katliamı simgeledi sürgünü demir perdenin en acımazız yüzünü. yerlerinde olan köle gibi çalıştırılan insanları. sırf inanıyor diye toplu mezarlara gömülen cinayetleri simgeliyor

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 18.01.2007 - 12:27

  aaa olurmu öyle şey. dünyanın en güzel bayrağı..hiç bir ırkı mezhebi veya dini çağrıştırmayan eşitlik özgürlük düşünün hedefinin simgesi.. enternasyonal proletaryanın bütün dünyanın insanseverlerinin biricik bayrağı..

 • Bay Grey
  Bay Grey 10.10.2006 - 21:15

  artık olmayan bir bayrak olduğunu anımsatmak lazım :)))

 • Hasan Güzel
  Hasan Güzel 10.10.2006 - 21:14

  sscb bayrağı bana emeğin iıktidarını; yani olması gerekeni çağrıştırıyor
  düşünün ki bir eviniz var... her şeyini siz karşılıyorsunuz... yani tüm ihtiyaçlarını.. ama evde birisi daha var.. hiç bir kan bağınız yok... her şeyi siz yapmanıza rağmen her şeye o sahip oluyor... işte 'zulme karşı bir isyan' nedeni... yani sscb bayrağının ortaya çıkışı!

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 28.12.2005 - 12:22

  ne güzel, yaşasın orak çekiç yıldız..

 • F
  F 18.06.2004 - 11:45

  Yıkılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin bayrağı Kırmızı zemin üzerinde sol üst köşede yer alan Sarı Orak-Çekiç sembolü ve bir sarı yıldızdan meydana geliyordu.

  Orak-çekiçin kaynagını biliyoruz. Komünist Enternasyonal öncesinde partilerin enternasyonal bir amblemi yoktu. Bu Ekim Devrimi(1917) ’nin ardından Bolşeviklerle birlikte ortaya çıktı ve sonrasında Komünist Enternasyonal’le birlikte genelleşti. Bolşeviklerin komünist ismini resmen de benimsemeleri, Komünist Enternasyonal kuruluşuna denk düşüyor. Orak-çekiç amblemini benimserlerken neler tartıştılar, bunu nasıl anlamlandırdılar ve hangi temel esaslara bagladılar, bunu şu an için çok somut olarak bilmiyoruz.

  Yine de bu türden bir amblemin benimsenmesinin somut nedenleri konusunda bazı noktalar yeterince açık. Orak-çekiç, devrimin zaferinin ve sosyalizmin başarıyla inşasının temel bir koşulu olarak İşçi sınıfı ile Köylülügün ittifakını simgeliyor...