Kültür Sanat Edebiyat Şiir

samuray sizce ne demek, samuray size neyi çağrıştırıyor?

samuray terimi Ndk tarafından 13.09.2005 tarihinde eklendi

 • Onur Tatlıtuğ
  Onur Tatlıtuğ 12.04.2009 - 10:22

  samuray dendiğinde aklıma gelen tek şey 'ONUR' dur çünkü samurayların tek bir esasa dayalı olduğu söylenir hatta savaşırkende bu esasa dayanırlar'HİÇ DÜŞÜNCE' samurayın anlamı zaten üstündedir 'hizmet etmek' samuraylar japonyayı bir kılıcın yarattığını söylüyorlar ve sadece kılıçlara ve budaya taparlar samurayların en önemli savaşı bence japonyayla savaştığı ilk savaştır japonya henüz gelişmemiş askerleri yeteri eğiti almamıştı bu yüzden.... tren yolunda japonlar büyük bir yenilgiye uğradı aradan 3 yıl geçtikten ve japonyanın askeri gücünün gelişmesinden sonra bir savaş daha başlatıldı bu savaşta japonların 100 başlarıdna biri (neitin algren) samuraylardan oldu savaş samurayların elindeydi savaş onlara aitti artık,daha sonra samurayların lideri katsumoto algrene haber yolladı ve algrende el hareketi yaptı ardından dağın arkadasından bir birlik geldi japonlar yaklaşık 15 kişi kalmıştı ama bu uzun sürmedi japonlar o zamnın en gelişmiş silahı taramalı makineli tüfekleri getirildiğinde katsumoto en iyi adamlarını kaybettiğini gördü algren birlikte atlarında n düştüler sadece ikisi kalmıştı katsumoto ölmek istemedi önce sonra silah sesleri sustu japonların teymeni tepkem diyrek susturdu silahları ve bir ses duyuldu katsumoto ağlıyordu samurayın gözyaşları toprağa karıştı ve olmadık bir şekilde kendini algrenin kılıcına sapladı.buna harikiri deniyordu bütün japon askerleri diz çöktü ağlamaya başladı anlamışlardıki kendi atlarını öldürüyorlardı sonra savaş bitminde algren imparator mijinin yanına getirldi ve şunları söyledi
  -ben hep birleşik bir japonya istemiştim ve bu olacak fakat nerden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi asla unutmayacağız samuraylar bizim atalarımız dedikten sonra algrene:
  son ana kadar yanındamıydınız diye sordu oda:
  evet
  -peki bana nasıl öldüğünü anlatırmısınız
  -hayır size nasıl öldüğünü değil nasıl yaşadığını anlatacağım...........................

 • Ufuk Işık
  Ufuk Işık 10.03.2008 - 15:45

  Eski Japonya'da soylu asker sınıfı için kullanılan bir terimdi. Samuray, eski Japoncada 'hizmet etmek' manasına gelen saburau kelimesinden türemiştir.
  Samuraylar 'buşido' anlayışını temel almıştır, at üstünde, yaya, silahlı, silahsız dövüş konusunda iyi eğitilmiş şahıslardır.
  Genellikle iki kılıç taşırlar, uzun kılıç daito-katana, kısa kılıç shoto-wakizashi’ydi. Ayrıca tanto adı verilen bıçaklara sahiptiler. Samuraylar çoğunlukla kılıçlarına isim verirler ve onların ruhuna inanırlardı.
  Samuray geleneği, 1876 yılında İmparator Meiji tarafından ortadan kaldırıldı.

 • Nisanur Tekin
  Nisanur Tekin 01.07.2006 - 19:16

  Samuray acıyı ilk çeken ve zevki en son düşünendir.

 • Tuguj
  Tuguj 23.05.2006 - 18:43

  Onur, cesaret, ahlak vs gibi konulara girmeden yorum yaparım, nedeni ise Sosyolajide her kültür kendi içerisinde incelenir ve ona göre yorumlanır. Benim kültürüme ters gelen şeylere şimdi burda hede höde etmiyelim işin esasına gelelim.

  Samuray (Japon çeliği, aikido, kılıç ustalığı)

  Kesin kabul edebileceğimiz şeyler nelerdir. Efenim bu elemanlar kılıç ustasıdır ve hatta bu dövüş sanatında üzerlerine yoktur. Samurayın kılıcı canıdır. Bir samuray kılıcı ile bir bütündür. Kılıç teknikleri en basit açıklama ile şöyle özetlenebilir. Şekil ve artistlik haraketlerin gramını bu stilde göremessiniz. Nedeni ise samuray tek hamle yapar adamı çizer. Kesin darbeler ve öldürücü zarif vuruşlar anlatmakla bitmez.

  Samuray kılıçlarını anlatmaya gerek yok sanırım. Dünya üzerinde kılıçlar arasında en güzelleridir. Ama samuray zırhları hakkında aynı şeyi söylenemez. Bana göre çok abzürtler.

  Aikido diye birde dövüş sanatı çıkarmıştır bu elemanlar. Kendi gücünü harcamadan karşıda ki elemanın sana sarfettiği gücü kullanarak düşmanını tepe taklak etmeye yarıyan bir sanat işidir.

  Son olarak Samuray nedir, imparotor koruması yaw işte özel birlik...

 • Kaan Sezginay
  Kaan Sezginay 24.11.2005 - 01:08

  Insanligin olgunluk noktasi

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 14.09.2005 - 12:57

  harakiri

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 14.09.2005 - 12:57

  kılıç sesleri

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden 14.09.2005 - 09:22

  skinoski sawa...