Kültür Sanat Edebiyat Şiir

rembrandt sizce ne demek, rembrandt size neyi çağrıştırıyor?

rembrandt terimi Safira El-azizi tarafından 08.12.2006 tarihinde eklendi

 • Zaza
  Zaza 01.11.2007 - 22:46

  Hollanda'nin en ünlü ressamidir. Tarih müzelerin de bir yerde karsiniza cikar mutlaka.Hollanda'lilar Rembrandt'a v. Gogh'tan daha cok sahip cikar, onu daha cok severler, farkli tarzlar da da olsalar, tabii ki Rembrandt bir usta ve V. Gogh'la kiyaslanmayacak derecede mukemmel.

 • Saime Gültekin
  Saime Gültekin 19.07.2007 - 00:40

  REMBRANDT...
  Işığın şairi.
  Gerçeğin acımasız anlatıcısı.
  Hüznün ressamı.
  Tutkunun kölesi.
  Rembrandt,yüzyıllar ötesinden,resimlerindeki ışıkla gözlerim kamaşıyor! ...

 • Saime Yadigar
  Saime Yadigar 19.07.2007 - 00:34

  Rembrandt...Işığın ressamı mı desek,karanlıkların ressamı mı? Bu, barok ressamların en özeli, sanatçıların en hası adam gibi adam,karanlıklar içinde ışığı bize gösterek daha çok vurgulamamıştır.Onu yüzyıllar önce yaşamış herhangi bir adam olmaktan çıkaran,tutkun resim sevdası ve sonsuz yetkinliğidir.Yaşamının her döneminde kendi portrelerini yapmış ve onun yaşının -yaşamının her adımına tanık olmamızı sağlamıştır.'Bunun ne önemi var? ' diyeceksiniz,biliyorum.Tanıklığınız Rembrandt gibi bir ressam içinse ondan gözünüzü ayırmayın,çok şey öğrenir ve yaşarsınız.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut 10.03.2007 - 21:54

  ^^Rembrandt Harmenszoon van Rijn^^ 17. yüzyılda yaşamış Hollandalı bir ressamdır. Kendisi daha ziyade ^^ışığın ve gölgelerin ressamı^^ olarak bilinir.
  En ünlü eserleri ^^Gece Nöbeti^^ ve ^^Anatomi Dersi^^ adlı resimleridir.

  Eşi Saskia' nın ölümünden sonra ev işlerine bakması için aldığı, taşralı, okuma yazma bilmeyen, büyücülere inanan Hendrickje Stoffels ile yaşadığı gayri meşru ilişkinin duyulması nedeniyle toplumdan dışlanırlar ve kilise de kapılarını yüzlerine kapatır.

  Sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tüm eserlerine el koyulur ve eserleri çok ucuza satılır. Yani aşkı uğruna, kurban olur.

  Rembrandt, ölümüne kadar maddi sıkıntılarla boğuşur; o kadar ki, gün gelir eşi Saskia'nın mezarını bile satmak zorunda kalır.

  Atölye ustalığına önem veren ve çok sayıda öğrenci yetiştiren Rembrandt'ın ^^sanatının gizlerini^^ öğretme konusundaki bonkörlüğü, ileriki yıllarda, öğrencileriyle kendisinin yaptığı resimlerin birbirinden ayrılmasını zorlaştıracağını düşünememiştir bile.

 • Safira El-azizi
  Safira El-azizi 10.01.2007 - 21:20

  'dua eden filozof ' tablosonda karanlik ve isik..harika

 • Vera Tunahan
  Vera Tunahan 08.12.2006 - 10:48

  şimdi pera müzesinde.

  bana sorarsanız fazla karanlık ve kasvetli resimleri var. tarzı tarzıma uymadı. sevmem kendilerini ama bu tabi demek değil ki rembrandt iyi bir ressam demek değil :)
  sadece bana hitab etmez.