Kültür Sanat Edebiyat Şiir

radyoloji sizce ne demek, radyoloji size neyi çağrıştırıyor?

radyoloji terimi Hasan Uçar tarafından 14.06.2006 tarihinde eklendi

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin17.06.2009 - 18:49

  itiraf.com'da okuduğum kadarıyla radyocu olmak isteyen bazı cahillerin gittiği bölüm de olabiliyormuş :)

 • Sevinç Yıldırım
  Sevinç Yıldırım26.12.2008 - 22:17

  x ışınlarının ve görüntüleme yöntemlerinin tıbta tedavi yöntemlerinde kulanılmasıdır.

 • Özlem Kaya
  Özlem Kaya05.08.2008 - 20:58

  radyoloji; x ışınları ile yapılan incelemedir.radyo ve radyo tamirciliğiyle ilgisi yoktur.hastalık tanı ve tedavisinde kullanılır.fazla dozu zarar verebilir.radyologlar görev süreleri içerisnde koruyucu kıyafetler kullanmalıdır.radyoloji bana şu anda ilerde yapacağım meslek; istediğim bölüm ve insanlara faydalı olma gibi özellikleri çağrıştırıyor.

 • Büşra Öksüz
  Büşra Öksüz26.06.2008 - 14:46

  Radyoloji, x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. İkiye ana başlığa ayrılır.

  1-Diagnostik Radyoloji

  2-Radyoterapi


  RADYOLOJİ TEKNİSYEN/TEKNİKERİ’NİN GÖREV VE YETKİLERİ:

  1- Uzman tarafından yapılması gereken özel bilgi ve tekniği icap ettiren grafiler, tüm skopiler, skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan hertürlü radyografilerin çekilmesi işlemini yapar. 2- Grafisi çekilecek hastaların hazırlanmaları ve yapılacak radyografi işlemi hakkında hastaya ya da hasta yakınına gerekli ve yeterli bilgiyi verir. 3- Radyoloji Teknisyeni/ Teknikeri Radyografi işlemleri sırasında hasta ve hasta yakınlarının en az derecede de radyoiyonizan ışınlardan etkilenmeleri için gerekli önlemleri almalı ve uygulamalıdır. 4- Radyoloji Teknisyeni/Teknikerinin yalnız başına İV radyolojik kontrast madde kullanma yetkisi yoktur. Bu işlem radyoloji uzmanı tarafından yapılıdır. İV kontrast maddeyi radyoloji teknisyeni yapacaksa da radyoloji uzmanı mutlaka yanında bulunmalıdır. 5- Servislerde portabıl (seyyar) röntgen cihazı ile yapılan radyografilerde cihazın taşınması, kullanılması. Film- kaset vb. yerleştirilmesi işlemleri radyoloji teknisyen/teknikerinin görev ve sorumluluğundadır. 6- Radyoloji teknisyeni/teknikeri servislerde yaptığı iş ve işlemlerde (grafilerde) radyasyon etkilenmemeleri için servis çalışanlarını uyarır.Gerektiğinde oda veya servis dışına çıkmaları çağrısında bulunur. 7- Filmlerin banyolarının yapılmasını ve raporları ile beraber ilgili servis ve polikliniklere imza karşılığında teslim edilmesini sağlar.

  8- Röntgen teşhis laboratuvarında her türlü araç ve cihazların temizlik ve bakımlarını yaparak işletmeye ve kullanmaya hazır bulundurur. Gerektiğinde işletir ve kullanır. 9- Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. 10- Radyoloji Laboratuvarının istatistiklerini hazırlar. 11- Radyoloji ünitesinde çalışan ya da staj için bulunan kişilerin eğitimlerine yardım eder

 • Kürşat Öztaş
  Kürşat Öztaş31.05.2007 - 00:12

  w.konrad rontgen tarafından keşfedilen ışın larla görüntü elde etme işine verilen isim yani rontgen yanlışanlamayın bu işi yapanlarada röntgenci diyorlar

 • Talha Yasin
  Talha Yasin29.10.2006 - 01:35

  radyoları ve radyo ile ilgili tüm hastalıkları veya rahatsızlıkları inceleyen bilim dalıdır.
  bu bilim dalıyla uğraşan kişilerede radyolog denir.