Kültür Sanat Edebiyat Şiir

otist sizce ne demek, otist size neyi çağrıştırıyor?

otist terimi Ayse Mutlu tarafından 29.06.2004 tarihinde eklendi

 • Edip Furkan Köç
  Edip Furkan Köç 13.05.2018 - 04:55

  Ben otist miyim ?

 • İrem Celen
  İrem Celen 26.06.2007 - 16:13

  beynin iki lobundan birinin diğerinden daha küçük olmasının yol açtığı iletişim kuramama durumu

 • Nade Schnitt
  Nade Schnitt 01.11.2006 - 19:11

  Otistik özellikteki çocuklarda hayal gücünün yetersizliğine bağlı olarak yaratıcı oyun oynama becerisinin bulunmaması yaygın olarak gözlenir. Bir oyuncakla amacına uygun olarak oynamaz, oyuncak bir arabayla oynarken onun gerçek bir arabanın modeli olduğunu, kendilerinin de arabanın şoförü rolünü oynayabileceklerini fark etmezler. Bazen yalnız arabanın tekerlekleri, bazen de çıkardığı ses ile ilgilenirler; dakikalarca arabayı ileri geri sürerler. Bu alanda genellikle çeşitli nesnelerin, oyuncakların elle tutulduğu, oyuncağın gerçek amacına uygun olarak oynanmadığı gibi bebeklik dönemi özellikleri gözlenir.

  Ayrıntılara Dikkat Etme: Çevrelerindeki nesnelerin, kişilerin tamamı yerine, ayrıntılarına küçük parçalarına dikkat ederler. Annelerinin yalnızca küpesi, oyuncak arabanın yalnızca tekerlekleri çocuğun dikkatini çekebilir. Anneyi ya da oyuncağı, o anda bulundukları çevre içinde tümüyle algılamalarının, hayal gücünün eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı kabul edilmektedir.

 • Yağmur Rayman
  Yağmur Rayman 16.03.2006 - 18:18

  otistlik zeki olupta zekasını kullanamayan kişilere denir...daha ayrıntılı olarak tanıdığım bir kişi olan kuçuk çagdaş a.ornek werebılırım...onda gozlemledıım cok zekı olmasa bıle o olanıda kulllanamıo...we sureklı olarak bırseye takılıp kalıo...ornegın; calısan bır camasır makınesıne saatlerce baka bılıo...we dahası da war ama onun aılesının bu yazılarını gormesını ıstemıorum...we gecen gun doktara gıttınde aynı belırtılerı weren ozan s.nın aılesıne gecmıc olsun dıorum....(onlara saygılı olalım)

 • Felat Dursun
  Felat Dursun 22.07.2004 - 15:51

  süper iyi günler...

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 21.07.2004 - 18:03

  çoğu zeki çocuklardır..boş işlerle uğraşanları da çoktur..ciddi işlerle uğraşanları da vardır..

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 21.07.2004 - 18:02

  şaka da olsa telefon rehberlerini ezbere bildiğim için arkadaşlarım tarafından otistik muamelesi görüyorum hala...gecenin bir saatinde arayıp ya şu mehmetin telefonu neydi diyorlar..daha sonra bilmem şu çocuk hangi üniversitede okuyo kaç puan aldı falan gibisinden soruları hep bana soruyorlar..

 • Var Mısın?
  Var Mısın? 21.07.2004 - 17:59

  iki otistik kardeş bundan aylar önce bilim teknikte konu olmuştu..siz herhangi bir tarihi söylüyorsunuz onlar o günün hangi güne denk geldiğini hesaplıyorlar..tarihler farketmiyor..milattan önce bile bir tarih söylediğinizde bunu cevaplayabiliyorlar..

 • Ayse Gul
  Ayse Gul 21.07.2004 - 12:44

  Otist deyince Rain Man filminin müziğini hatırlarım...

  ... Rain Man / Yagmur Adam. Yönetmen: Barry Levinson

  Dustin Hoffman ' a bir kez daha bayıldım.. Otistik genç... bu kadar mı iyi anlatılır.

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu 14.07.2004 - 07:50

  gelişim bozukluğu olarak bilinir..
  otist çocukların çoğu acaip zekidir..böyle birşeye saatlerce konsantre olabilirler..bir telefn defterini ezberleyebilirler fln..duygularını kontrol edemezler..ya da tepkilerini demek doğru olur..