Kültür Sanat Edebiyat Şiir

message / çağrı sizce ne demek, message / çağrı size neyi çağrıştırıyor?

message / çağrı terimi Nurdan Uckardes tarafından tarihinde eklendi

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Zamanımızın Gladyatör, Alexander, Troy filmleri gibi zamanında yüksek bütçeli yapılmış bir film (big budget movie) . Lakin zorluklarla çekilmiştir ki yasaklara, yer bulma kısıtlığına, bütçe sorunlarına, kum fırtanalarına ve bir çok zorluğa rağmen film tamamlanmış ve çok başarılı olmuştur.

  İslamiyet tarihi hakkında az bilgiye sahip olan insanlarla konuşurken, anlamadıkları durumları anlatmam da referans gibi yetişen bu filmi Türkiye'de bir değil en az 10 defa izlemeyen varsa şaşarım :)

  Arap versiyonu ile Hollywood versiyonu aynı anda çekilmiştir. Aynı anda demek yeterli olmaz çünkü film tarihinde çok ilginç bir olaydır ki mesela Antohny Quin Hz. Hamza'yı bir sahnede oynarken hemen ardından aynı sahneyi Hz. Hamza'yı Abdallah Ghayth canlandırmıştır. Bu her sahne için her oyuncunun değişmesiyle tekrarlanmıştır. Bu zorluk oyuncular arasında güzel bir rekabete ve yardımlaşmaya yol açmıştır. Belki normalin üstünde güçlü oyunculuk sergilemelerinin sebeplerinden biri de bundandır bence.

  Filmin yapılışı olan belgeseli kesin izleyin derim, film kadar belgeseli de dikkat çekici.

  Bu arada filmi çok güçlü oyuncular üstlenmiştir. Ünlü boksör Muhammed Ali ne kadar Hz. Bilal rolünü üstlenmek istese de, filmin yönetmeni filmin piyasa olmasına değil en çok kalitesine önem vermiştir ki oyunculuk yeteneklerini daha önde tutmuştur. Ve Hollywood tarihinde, gerçek olaylaydan esinlenerek yapılan filmler arasında, belki de yaşanmış olayların belgelerine ve anlayışına en çok sadık kalabilen nadir filmlerdendir...

  Soğuk savaş olduğundan o zamanlar İslamiyete terör imajı daha verilmemiş, tersine karşı mücadelede ki fedakar katkılarından kahraman olarak tanıtılıp destekleniyordu. Bu sayede belki Filmin yönetmeni olan Moustapha Akkad aynı kalitede ''Lion of the Desert'' filmini de yapmıştır.

  Moustapha Akkad esas Çağrı filmi ile anılması gerekse de film tarihinde klasiklerden olarak bilinen Halloween serileriyle de tanınmaktadır...

  Tabi ki o muhteşem müzikleri yapan Maurice Jarre'yi de bir daha hatırlatmak lazım. Damardan

 • Selman
  Selman

  Çağrı filmi en çok bilineni (The Message) Abd yapımı olan Anthony Quinn'in rol aldığı.ikinci versiyonuda Arap yapımı Er-Risale olan Hz. Muhammed’in (s.a.s) İslâmiyeti tebliği ve mücadelelerini konu alan süper film.