Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Marlon Brando sizce ne demek, Marlon Brando size neyi çağrıştırıyor?

Marlon Brando terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Âşiyânı Murgi Dîl
  Âşiyânı Murgi Dîl

  Marlon Brando efsanesini Baba'yla sınırlamak haksızlık olur. Godfather Oscar ödülünü almak üzere sahneye davet edilir. Önce sessizlik ve ardından meraklı bir uğultu. Çünkü sahneye ödül almak için gelen genç bir kızılderili kadınıdır. Elindeki bildiriyi okur -yüzyılın acısı- ve sahneden çekilir. Yıllarca kızılderililerin uğradığı zulme ses olabilmek için mücadele vermiş olan Brando kızılderililere gerçek babalık yapmış ve ödül törenine kendi yerine Küçük Tüy'ü göndermiştir. Ardından kendine verilen ödülü reddeder. Marlon Brando yalnız rol icabı değil uğruna zatürre olmak ve kurşundan son anda sıyrılmak gibi tehlikeleri de göze aldığı davasının gerçek Baba'sı olmuştur.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım

  'Baba, büyüksün'

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz

  Godfather'ın efsanesi

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Bir filmde...bir kasabada kasabanın ileri gelen zenginlerinin bastırması ile şerif...Eee havası hava...Ayrıca da Marlon brando di mi? ..Ve bir bilardo salonunda 2 (evet sadece 2 bizim Bamçak Cüneyit gibi 12-22 filân değil) kişi ile düpedüz kavgaya tutuşmak durumunda kalıyor...yani yumruk yumruğa...İnsan diyor ki eee şimdi şu ikisini 2 yumrukta devirip ağız burun bırakmamacasına paketleyip köşeye koyacak...Yaaa bu Yeşilçam filmi mi? ..Adamlar bunu bir güzel dövüp bırakıp gidiyorlar...Ağzım açık kaldı...Ya nasıl olur...Hem de şerif hem de Marlon Brando...olamaaaz! ama oldu...Zira 2 kişi 1 kişiyi döver! ..işin gerçeği ne ise o! ..

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  baba (chapter 1)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Kizi da intihar edip oldu. Malesef bu trajedik olaylardan ismi, babalarin babasindan, kotu babaya cikti. Acaba kotu olan Brando mu yoksa yasadigi ortam miydi tartisilir.

  Onemli olan diger aktorler gibi kukla olmamasi ve etrafinda gelisen olaylara sessiz kalmamasidir. Sadece sinema tarihine degil, toplum tarihine bile gececek eylemlerde bulunmustur. Onu sisko kotu bir ebeveyin degil, duyarli bir dev olarak hatirliyacagim...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  hayirsiz bir evladi vardi, sonunda adam oldu ama ailesine beladan baska bir sey getirmememisti. Heykeli yapilasi adam olan baba ise hic taviz vermedi cocugunu hep korudu. Sanik koltugunda bile goz yaslarini evladi icin doktu.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Yillar once oldugu sanilan baba. Ya saglik sorunlarindan (? ? ?) ya da enteresandir Marlon Brando ''Holywood'u yahudiler yonetiyor'' dedigi zaman birden Holywood'un kapilari yuzune kapanmis, film teklifleri alamamaya baslamis, hatta 3-4 yil once vefaat etti soylentileri cogalmis; olmeden ustu gomulmustur. Kendimden bilirim, daha yasiyor denildiginde, ''ya bu adam 3-4 yil once olmemis miydi? '' diye dumur olmustum.

  Esas temmuz 2004 tarihinde olmusutr. Merakimdan herkese soruyorum hep ayni hayret: ''o adam yillar once olmemis miydi? ''

  Onu olmeden oldurduler ama Don Vito Corleone, Kurtz, Dr. Jack Mickler,
  Jor-El ve daha nice canlandirdigi rollerle hala yasiyor...