Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kapitülasyonlar sizce ne demek, kapitülasyonlar size neyi çağrıştırıyor?

kapitülasyonlar terimi Cem Nizamoglu tarafından 30.06.2004 tarihinde eklendi

 • Gökhan Mum
  Gökhan Mum06.02.2007 - 19:28

  Fransa'ya verilen kapitülasyonun amacı hristiyan birliğini paçalamaktı.Anlaşma iki ülke padişahları(Kanuni Sultan Süleyman - 1. Fransuva) ölünceye kadar geçerli olacaktı.Ancak maçtan sapılınca hritiyan birliği bizi kapitülasyonlarla parçalamayı başarmışlardır(Tek etken kapitülasyonlar değil tabiki) .

 • Hazan Özay
  Hazan Özay05.01.2007 - 14:06

  Kanuni Sultan Süleyman Hristiyan birliklerini parçalamak için Fransa'ya bazı hukuki,siyasi,ticari ve ekonomik bazı ayrıcalıklar tanımıştır.Buna tarihte KAPİTÜLASYON adı verilir.Bu kuralların yalnız Kanuni zamanında geçerli olması gerekiyordu ancak Fransızlar her padişahta kuralları değiştirerek olayı kendi lehlerine çevirmişlerdir...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören04.10.2006 - 23:49

  Başta verilmesi doğrydu ama sonradan kontrol altına alınmalıydı.
  Zamanla öyle azıtılmışki İngiltere Fransa Almanya İtalya İspanya Hollanda İsveş ABD Japonya Rusya gibi ülkelere bile verilmiş.

 • Var Mısın?
  Var Mısın?21.07.2004 - 18:41

  ilk olarak fransaya verilmiştir..ticari ayrıcalıkları karıştırmamak lazım..ilk ticari ayrıcalık venediklilere verilmiştir...kanuni sultan süleyman her iki padişahın hayatı boyunca geçerli olacak bu antlaşmayı imzalamış..fakat kanuniden sonra sırası ile 3.murat zamanında ingiltereye sonra da rusyaya verilmiş ekonomi işlemez hale gelmiştir...lozan barış antlaşmasında taviz verilmeyen konular arasında yer almıştır..