Kültür Sanat Edebiyat Şiir

iskender sizce ne demek, iskender size neyi çağrıştırıyor?

iskender terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Büyük İskender büyük fatih, müslümanları Yec'üc ve Me'cüc' den kurtarmak için yardım eden komutan Zülkarneyn(B.İ)

 • Tuba Metinsoy
  Tuba Metinsoy

  öfffff ya oldumu şimdi,hadi bakalım canım iskender kebabı cekti,hemen bizim hanedandan yemem lazım.. :)

 • İskender Stambul
  İskender Stambul

  İskender kelimesi türkçe, arapça ve bir kısım asya ülkelerinin dillerine alexander isminin değişime uğramasından girmiştir. Şöyleki; ingilizcede 'Mr' ya da türkçe de 'Bay' kelimeleri yerine arapçada isimlerden önce' Al 'kelimesini kullanır.Al Muhammet, Al hasan gibi.Büyük iskender yani orjinal adı ile Alexander da Mısır'a geldiği zaman isminin başında yer alan Aleksander kelimesindeki 'Al' 'ı Mr anlamında kullandılar ve Al ile eksander'i ayırdılar.Al dan sonra ortaya isim olarak eksander çıktı.Zaman içersinde de telafuz farkından dolayı K ile S yer değiştirdi ve o gün bugündür aleksander müslüman ve bir kısım asya ülkelerinde İskender olarak anıldı.Bu bilgi George Town ünüversitesi Türkiye, türkçe uzmanı ve arkeolag bir profösörden alınmıştır.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  enfes! ..ve bu konuda Niyazibey iskenderlerinin üzerine tat bilmiyorum..sunum harika..lezzet de bir o kadar unutulmaz..ancak bütün şubelerinde aynı kıvamı tutturamıyorlar..sadece üsküdar niyazibey..

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Büyüğü var küçüğü var hatta kebabı bilem var. İskender bu, yer olur kişi olur hatta yemek bile olur, teorisi var mı bilmiyorum ama kaşarlısını duymuştum:P