Kültür Sanat Edebiyat Şiir

güneş tutulması sizce ne demek, güneş tutulması size neyi çağrıştırıyor?

güneş tutulması terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Güneş tutulmasının bazı felaketlerle bir ilişiği olabilir. Bilim adamları reddetse de her güneş tutulması sonunda deprem, uçak düşmesi gibi olaylar ardı ardına geliyor nedense....

 • Murat Faust
  Murat Faust

  Olmasaydı, zeki insanları göremeyecektik...

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Güneş tutulması için Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

  Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla,eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir.

  Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5 derece 9 dakika'lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz.

  Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

  Tam, halkalı ve parçalı olmak üzere üç tip Güneş tutulması vardır. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay'ın Dünya'ya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla, bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir.

  Ay, Dünya çevresinde basıklığı az da olsa elips şeklindeki bir yörüngede dolanır. Bundan dolayı Dünya'ya olan uzaklığı her an değişmektedir. Eğer tutulma anında Ay Dünya'ya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneş'in görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve Tam Tutulma meydana gelir. Aksi takdirde Güneş diskinin tamamı örtülmez, diskin sadece iç kısmı örtülür ve bir Halkalı Tutulma oluşur. Bazan da Ay ve Güneş'in konumları öyledir ki, Ay, Güneş diskinin ancak bir kısmını örter. Bu durumda da Parçalı Tutulma meydana gelir.

  Tam ve halkalı tutulmaların maksimum örtülme evresinden önceki ve sonraki dönemlerinde de doğal olarak parçalı tutulma evresi bulunur.
  Ay'ın yarıçapı Dünya'nınki ile mukayese edildiğinde çok küçük olduğundan, Dünya'nın tamamı Güneş ve Ay diskinin dış teğetlerinin oluşturduğu gölge konisinin içine girmez. Bu nedenle bir Güneş Tutulması Dünya üzerinde ancak belirli bölgelerden görülebilir.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  Rabbim isterse gün karanlığa gömülür..ve yine isterse aydınlıklar doğuverir karanlıklar içinden..

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  eyvahlar olsun! ! ! ! ! bilim adamları depremle ilgisi yok diyor ama...üüffff:(

 • Merve Çifcibaşı
  Merve Çifcibaşı

  17 agustos felaketı...

 • Camaaaa
  Camaaaa

  29 mart 2006