Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Derviş Zaim sizce ne demek, Derviş Zaim size neyi çağrıştırıyor?

Derviş Zaim terimi Onur Umut tarafından tarihinde eklendi

 • Cevriye Cebiryırtılmaz
  Cevriye Cebiryırtılmaz

  Türk yönetmenlerinin içinde en çok önemsediğim ikinci insanoğlu..geleneksel İslam sanatlarını sinemeya aktarmada oldukça ustadır..Yeni filmi ' nokta ' da da hat sanatını işlemiştir..
  Endülüslü bir hattat, bir levha nakşetmiş ve fakat noktasını koymayı unutmuştur..Sonrasında satılan levhanın peşine düşmüş ve yıllar sonra levhayı bulup o ' nokta ' yı koymuştur..bu hikayenin kendini çok etkilediğini söyleyen Zaim, yeni filminin adını bu hikayeden hareketle belirlediğini söylüyor..

  İnsanın içindeki kötücüllüğü, yapılan hataların insanın hayatını nasıl da istemediği yönlere kaydırdığını anlatmaya çalıştığını, biçimin içeriği içeriğin de biçimi yönlendirip desteklediğini belirtiyor filmi için..' bir film yapmak istedim, tek plan olacaktı ve tuz gölünde geçecekti ' diyerek beni hayli şaşırtmıştır kendileri.
  İzlemek lazımdır caanım efendim :) (19.05.2009 18:21)

 • İngiliz Kemal
  İngiliz Kemal

  tam adı derviş zaimağaoğlu olan başarılı yönetmen...filmlerinde her yarıntıya dikkat eder.rol verdiği figüranlar dahi çok kaliteli kişilerdir.Filler ve Çimen,tabutta röveşata,çamur' akla ilk gelen filmleridir.

 • Demet Hecer
  Demet Hecer

  son filmi çamur çok kötüydü..sırf tabutta roveşata sı ve filler ve çimen ddeki başarısı üzerine büyük beklentilerle girmiştim salona
  ama film kötüydü...

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  aynen..
  filler tepişirken olan çimenlere olur..

 • Onur Umut
  Onur Umut

  ilk uzun metraj filimi 'tabutta roveşata' sı hayatta izlediğim en iy sendrom filmlerinden biriydi.gerek senaryosu gerek Ahmet Uğurlunun performansı müthişti..
  yazık oldu yine 40-50 bin civarında izlendi..
  derviş zaim filimleri türkiye ye en fazla ödül kazandıran filmler olmuştur hep....sonra ise 'filler oynaşırken olan çimlere olur ' diye bir küba atasözüyle,,türkiyenin içinde bulunduğu 'derin devlet' olgusunu yatırmıştır masaya..o da çok güzel olmuştur.
  ama son filmi 'çamur' la biraz hayal kıraıklığına uğratmıştı beni..
  ama hep iyi film çekme arzusuyla hareket ediyor derviş zaim.
  yeni türk sineması akımının içinde yer alıp,, (ki bunlar,,serdar akar,derviş zaim,zeki demirkubuz,nuri bilge ceylan ve fatih akın dır) ..popülerliğe ödün vermeyişi ve kendi filimlerini yapması övgüyü hakerder durumdadır..

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  1964 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra, İngiltere Warwick Üniversitesi'nde kültürel çalışmalar dalında master yaptı.
  TV yönetmenliği ve yazarlığı deneyimine sahip olan Derviş Zaim'in yayınlanmış bir romanı (Ares Harikalar Diyarında (1995)) bulunmaktadır. İlk filmi 'Tabutta Rövaşata (1996) ' ile yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazandı. Filler ve Çimen ikinci filmidir.ve diğeri Çamur..
  tek filmini izledim valla Filler&Çimen..