Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Bohemian Rhapsody sizce ne demek, Bohemian Rhapsody size neyi çağrıştırıyor?

Bohemian Rhapsody terimi Yok tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Aynı zamanda rock ve klasik müziği harmanlayan ilk parçadır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Parça Queen'in 1975 tarihli albümü A Night at the Opera'da yer almaktadır.

  Altı bölüme ayrılan beste popüler müzikte alışılmış olanın tersine oldukça sıra dışı bir yapıdadır; vokal ve heavy metal düzenlemeler yoğun şekilde yer alır. Parçada sırayla giriş, balad, gitar solo, opera, rock ve bitiriş bölümleri yer alır. Alışılmadık yapısına rağmen önemli ticari başarı kazanan parça, Queen için bir dönüm noktası oldu ve grubun dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock grupları arasında yer almasını sağladı. Parça için çekilen müzik klibi de ses getirmiş, sonraki çalışmalara öncülük etmiştir.

  Grup parçanın kayıtlarını yapımcı Roy Thomas Baker ile birlikte üç haftada tamamladı. Grup üyelerine göre Freddie Mercury parçayı tümüyle kendi kafasında planlamış ve kayıtlar sırasında grubu yönlendirmiştir. 5 dakika 56 saniye süren parçanın, uzunluğu nedeniyle listelerin baş sıralarına çıkamayacağı düşünülüyordu. Yapımından iki yıl sonra, 1977'de parça 25 yılın en iyisi seçilmiş, 2000 yılında ise İngiliz televizyon kanalı Channel 4 tarafından yapılan oylamada bir numaya yükselmiş 100 parça arasında John Lennon'ın Imagine adlı parçasından sonra ikinci sırada yer almıştır.2000 yılında Guiness World Records da son 50 yılın en iyi rock şarkısı ödülüne layik görülmüştür

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Freddie Mercury'nin sözlerini yazdığı rock opera türünde bir Queen parçasıdır.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  Enfes bir şarkı.. Her notası her ritmi ile bambaşka bir diyardan sesleniyor sanki şarkı bizlere.. Saatlerce sıkılmadan dinlenecek şarkılardan.

 • Erdem Karatay
  Erdem Karatay

  queen in ve özellikle freddie mercury inin daha da mükemmel yaptıkları şarkı...

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  mama, just killed a man
  put a gun against his head
  pulled my trigger
  now he is dead...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  içmeden kafayı bulduran şarkı.. ya da içmeden kafayı kaybettiren efsane.. bu şarkıyı yapanın insan evladı olduğuna inanmak zor bana göre..

  is this the real life
  is this just fantasy