Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bitmeyen kavga sizce ne demek, bitmeyen kavga size neyi çağrıştırıyor?

bitmeyen kavga terimi Ultima Thule tarafından tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  ...vazgeçmiyordu eşya kırılıyordu her yerde, korkunç bir gürültü ve birilerinin gelip bizi ayırmasını ummaktan başka yapabileceğim bir şey yoktu, ev sahibesi, polis, Tanrı, biri işte, ama kimse gelmedi ve gerisini hatırlamıyorum....

 • Elif Eylül
  Elif Eylül

  ekmek kavgası

 • Gürkan
  Gürkan

  SOSYALİZM! ! !

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil

  Steinbeck için bir dönüm noktasıdır. Bütün dünyada beğeniyle karşılanan bu roman ustalığını evrenseleştirmiştir. 1962 yılında Nobel Ödülü'nü kazandığında, bu ödülü Steinbeck' e verirken İsveç Akademisi'nin açıklaması şöyledir.'... durumu kurtarmaya çalışan bir avutucu, eğlendirici olmak değildi onun amacı. Tersine seçtiği konular ağır ve eleştiriye açıktı. Sözgelişi, Kaliforniya'nın meyve ve pamuk tarlalarındaki acı grevler... yazınsal gücü sürekli gelişiyordu... Başyapıtı Fareler ve İnsanlar'ı... Uzun Vadi başlığı altında topladığı o eşsiz kısa öyküler izlemiştir...'Burada sözü edilen acı grevler Bitmeyen Kavga romanını iki sözcükle özetlemektedir. Binlerce Amerikalı meyve toplayıcısı, onları örgütlemeye çalışan birkaç sendikacı bir yanda, tüm olanaklarını işçilere karşı kullanan bahçe sahipleri de beri yanda karşı karşıya gelirler. Bugün meyve bahçelerinde yarın pamuk tarlalarında iş vermeyecektir artık onlara. Binlerce yoksul insan, bu kavganın bitip bitmeyeceği sorusuna yanıt ararlar birlikte. Torgas Vadisi onlara acı, açlık, ölüm, korku vermiştir yalnızca.
  Steinbeck, bu romanda yalnızca olayları anlatmakla kalmaz. Romanın kişilerini öylesine iyi tanır ki, o insanlarla birlikte aynı çaresizliği, acıları sayfalar boyunca içinde duyar insan.