Kültür Sanat Edebiyat Şiir

behice boran sizce ne demek, behice boran size neyi çağrıştırıyor?

behice boran terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  siyasetçi, akademisyen ve sosyolog

 • Dursun Tayfun
  Dursun Tayfun

  Behice Boran, Bu ülke ve yığınları için bir lütuftu. Ama bizler ondan yararlanmasını beceremedik, daha doğrusu buna izin vermediler. O liderlerin en sevgi dolusu olandı. Öyle ki: SİLAHINIZ KALEMİNİZ, SEVGİNİZ NOT DEFTERİNİZ OLSUN. DİYEN BİR LİDER ve AYNI ZAMANDA BİR ANAYDI. Öyle böyle bir ana değil gerçek bir ana.

 • Abdullah Hanilci
  Abdullah Hanilci

  Bence Behice Boran,önce bir anne ve içine atan sevgisini...sonra Bir kadın,seven ve sevilen.Bir devrimci yılmayan...herşeyi göze alan bu uğurda. Ama en önemlisi büyük bir Öğretmen, öğreti ustası.ÖYLE BİR ANLATIRKİ SOSYALİZMİ,istediğiniz kadar kapatın algılama ve öğrenme sisteminizi boşuna.Bir çivi çakar gibi girer beyninize öğrettikleri... muhteşem bir öğretmen.
  Bazılarına itici gelebilen görüntüsü altında,şakalaşan,çocuklaşan,ve devamlı öğrenmek isteyen bir insan.
  Aslında bu büyük Devrimcinin,cezaevi günlerinin bir kısmını beraber geçiren Partili yoldaşlarından dinlemek gerek onu daha iyi tanımak için.Onlarında bu dünyadan göçmeden yazdıkları anıları artık paylaşması gerekir bence.Kolay degil,1960 rın,1970 lerin Türkiyesinde böylesine onurlu bir kavga verebilmek...

 • Tuna Eflak
  Tuna Eflak

  KGB'den düzenli olarak para aldığı belgelendi!

 • Çağrı Cömert
  Çağrı Cömert

  bence behice boran özgürlüğün simgesi demek

 • F
  F

  Behice Boran 1 mayıs 1910'da Bursa'da doğdu. 1939'da Ankara dil tarih ve coğrafya fakültesi'ne sosyoloji doçenti olarak atandı. 1941'de bir grup arkadaşıyla birlikte 'yurt ve dünya' ve 'adımlar' dergilerini çıkarmaya başladı, ancak her iki dergi de 1944 yılında bakanlar kurulu kararıyla kapatıldı. 'Görüşler' dergisinde yayımlanan bir yazısından dolayı üç öğretim görevlisi ile birlikte hakkında tahkikat açıldı. Bunun üzerine Boran ve arkadaşları Danıştay'a dava açtılar ve davayı kazanarak üniversitedeki görevlerine döndüler. Bir süre sonra Boran ve üç öğretim görevlisi hakkında yeniden dava açıldı, bu seferki sonuç boran'ın üniversitedeki kadrosunun kaldılmasıydı.1950'de Türk Barışseverler Cemiyeti'ni kurdu ve derneğin başkanlığını yaptı, bir yıl sonra derneğin, Kore'ye asker gönderilmesini eleştiren tutumu nedeniyle 15 ay hapse mahkum edildi.

  Bu ceza, üniversitedeki öğretim üyeliğinden ihraç edilmesine yol açtı.1951 yılında başlatılan 'Komünist partisi' soruşturmasından dolayı 1953 Eylül'ünde tutuklandı, bir yıl sonra tahliye oldu.

  1962'de Türkiye İşçi partisi'ne üye oldu. ilk kongrede genel yönetim kurulu ve merkez yürütme kurulu üyeliklerine, 1969'da genel sekreterlik görevine seçildi.bu arada 'Türkiye Sosyalizmi'ni 'Hürriyetçi ve Güleryüzlü' olarak tanımlayarak, Türkiye devriminin Leninist çizgiyi izleyeceğini söyleyen parti genel başkanı Mehmet Ali Aybar'ın bu çizgisine Sadun Aren'le birlikte karşı çıkan Boran, onun bilimsel sosyalizmden sapmış olduğunu ilan eder ve Aybar'ın genel başkanlıktan alınmasına dönük bir kampanya başlatır. 3. kongre'de aybar tekrar genel başkan seçilince tip fiilen iki başlı hale geldi ve aren-boran çevresi, sbkp ve avrupa komünist partilerinin çizgisine uyarlanmış olan bir ideolojik çizgiyi savunan 'emek' dergisini çıkarmaya başladı.1970 yılında partinin 4. kongresinde aybar tasfiye edildi ve boran genel başkan seçildi.12 mart 1971 darbesi tip'i kapatırken boran da sıkıyönetim mahkemesi'nce tutuklandı. merkez yürütme kurulu'nun bazı üyeleriyle birlikte yargılandı ve 15 yıl ağır hapse mahkum edildi.2.tip, 2 yılı aşkın bir süre cezaevinde kalan boran'ın başkanlığında nisan 1975'de kuruldu.1977 seçimlerinde alınan oy oranının çok düşük düzeyde kalması parti içinde tkp ve tsip'le yakınlaşma eğilimini güçlendirdi. parti içi tartışmalar, sonradan sosyalist iktidar dergisini çıkaracak olan yalçın küçük, metin çulhaoğlu ve çok sayıda sosyalist devrimci tip'linin 'anti-sovyetik' oldukları iddiasıyla partiden ihraçlarıyla sonuçlandı. daha sonra ise tkp ile birleşmenin savunuculuğunu yapan merkez yöneticiler tasfiye edildi.boran, 1 mayıs 1979'da istanbul'da 1 mayıs'ın yasaklanması ve sıkıyönetim tarafından sokağa çıkma yasağı konmasını protesto ederek parti yönetici ve üyeleriyle birlikte merter'de eylem yaptığı için tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı.
  12 eylül 1980 darbesiyle 2.tip de kapatıldı. behice boran önce gözaltına alındı. daha sonra tip yöneticilerinin bir kısmıyla birlikte yurtdışına çıktı.
  10 ekim 19872de brüksel'de öldü. türkiye'ye getirilen cenazesi zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.