Kültür Sanat Edebiyat Şiir

AYDIN DEREKÖY KÖYÜ sizce ne demek, AYDIN DEREKÖY KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

AYDIN DEREKÖY KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Ali İlhan
  Ali İlhan

  Aydın İli Efeler İlçesi ne bağlı Dereköy Mahallesi Mahalle sıfatını 30 Mart 2014 tarihinde Aydın İlinin Büyükşehir olmasıyla kazanmıştır. Dereköy Mahallesi nekadar Mahalle sıfatı alsada bütün haliyle KÖY olma durumu eskiden olduğu gibi devam etmektedir. Dereköy Mh.sinin geçim kaynağı ağırlıklı olarak; sofralık kaliteli domates,biber,patlıcan,zeytin ve zeytin yağı ile beraber iyi ırklı büyükbaş inekçilikle elde edilen süt üzerine gelişmiştir.

 • Ali İlhan
  Ali İlhan

  Aydın Dereköy Köyü Türklerin Anadoluya gelişinden daha eski bir tarihçesi olan köydür.Günümüzde kullanılan su kaynaklarından bazılarının inşaa şekli Venedik uslübunda olup,organik olarak üretilen zeytin ve zeytin yağı ağaçlarının, ziraat mühendisleri 1000 yaşında olduğunu belirliyebilmektedirler.Tescillenmemiş ve arazi sürerken çıkan öyle tarihi eser ve mezarlara denk gelinmektedirki, jeologlar bile hayrete düşmektedirler.Zaman-zaman doğal afetler sonucu yer değişikliği olsada 1km çapta çeşitli yerler asırlarca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.Türklerin Anadoluya gelişinden, günümüze yörük olmanın birçok özelliğini taşıyan köy halkı, üretiği ürünü satmak için değil, kendi rızkı için üretme özelliğini hiç kaybetmez.

 • Ali İlhan
  Ali İlhan

  Aydın Dereköy'ün anlamı;
  Aydın Dereköy Vilayete 30 km uzaklıkta Yörük köyü olduğundan tamamen kimyasalsız organik olarak ürettiği tarım ve hayvancılık ürünlerinin insan sağlığı açısından kıymetini bilmediğinden değerlendiremez, pazar bulsa ürününü nasıl satacağına bilmez, süsleyemez. Halbuki köy ekmeğini,zeyin ve zeytin yağını, kesik çökeleğini, enginarını ve her türlü sebze meyvesini tadan abone olur,vazgeçemez.