Kültür Sanat Edebiyat Şiir

arabaşı sizce ne demek, arabaşı size neyi çağrıştırıyor?

arabaşı terimi Yaren Doğan tarafından tarihinde eklendi

 • ufuk demir
  ufuk demir

  Adı üzerinde.,Siz hangi millete mal ederseniz edin.Adı değişmediği müddetçe bu böyle.Osmanlının saray mutfağında hazırlanan yemekler nasıl türk mutfağı oluyorsa afiyet olsun.

 • ali özayvaz
  ali özayvaz

  tarifiniz yanlış libya kökenli olduğunu söylüyorsunuz bu yanlış bilgidir ara aşı soğuklarda hamuru tutar sıcak iklimde tutması mümkün deyildir özbe öz türk aşıdır izini sürdüyünüz zaman ortaasya ve kuzeyasya kökenlidir birebir türk aşıdır saygılarımla bilginize sunarım

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  Arabaşı Çorbası,
  Türk mutfağından bir çorbadır. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir. Sanıldığı gibi Arap'larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden, 'Ara-Aşı' bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir.

  Arabaşı yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi'inde görülür. İç Anadolu Bölgesinde Şereflikoçhisar'a bağlı Aliuşağı[1] köyünde özel yemekleri arasında yer alır.

  Köken itibari ile Libya'da doğmuştur. Arabaşı; köken olarak Libya' da bulunan Senüsü kabilesinin şiddetli kış günlerinde Maradah Köy evinde topluluk halinde yenilen bir yemektir. Türkiye'de ise Konya, Mersin, Eskişehir ve Kayseri'in Türkmen ağırlıklı ilçelerinde, Karaman, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat'ta yapılır.

  İlk örnekleri tavşan etiyle, sonraki örnekleri horoz etiyle yapılan bu çorba, soğuk geçen kış akşamlarında misafirle birlikte yenmekte, yalnızca un, su ve biraz da tuz eklenerek pişirilen hamur, çorbayla yutularak tüketilmektedir. Maliyeti çok düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu'sunun yaratıcılığını temsil eder. Çorba, tavuk, hindi veya av kuşlarının eti, tereyağ, un, salça ile bol acılı yapılır, piştikten sonra limon ve kırmızı biber veya karabiber eklenir.

  Yemekleri internetten kelimelerle tarif etmek yetersiz kalabilir. Konya yöresinin Arabaşı'nın yapılışı Annemmutfakta.tv sitesinden izlenebilir. Bağlantıdaki video sonunda Arabaşı çorbasının sofraya getiriliş biçimi de görülüyor. Bir tepsi üzerine yayılan ince hamur ortası açılıyor, kase içerisine konulmuş olan çorba sıcak olarak servis yapılıyor. Herkes bu tepsiden içiyor. Çorbayı içerken hamurun soğuk, çorbanın ise sıcak olması gerekiyor.

  Malzemelerinin az olduğuna bakıp kolay yapılır diye aldanmayın.Her kişinin yapıp kıvamını tutturabileceği bir yemek değildir.Yemeğin yenmeside gelenek dahilinde olur.özelliklle kış aylarında ve kalabalık grupla yenir.Tepside ki hamur ortası yıldız olacak şekilde kesilir ve kesilen parçalar kenara konur.Kim kesilen parçaları daha çabuk bitirip yıldızı bozarsa bir dahaki sefere arabaşı yapmakla cezalandırılır.Hamuru yerken corbanın içine düşürmekte aynı şekilde cezalandırılmaya sebeb olur.Bu gelenek daha çok kışın köy odalarında yapılır.

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal

  ya o kadar sağlıksız şey yenir mi daha doğrusu yutulur mu çünkü çiğnemenin yasak olduğu bi yeme biçimine sahiptir..tereyağ salça tavuketi salça bol acı limon ve baharatlarla çorbası hazırlanır...hayında sadece un su tuz la hamuru hazırlanır...özellikle kışın misafirlerle beraber yenilir...ara aşı imiş adı arada bir yapıldığı için sonra olmuş o arabaşı..araplarla ilgisi yok yani....neyse efendim..o hamur parçaları çorba yardımıyla yutulur...çiğnenmeden....çorbasına eyvallah da hamur kısmı herkes yemeyi beceremez zaten :) iç anadoluda çokca yapılan bi çorbadır..

 • Aliye
  Aliye

  iç anadoluya has milli yemeklerden...
  fakat biraz ağır gelebilir...
  kalp spazmını tetikleyebilir mesela... (bir yakınımz böyle bir olay yaşamıştı da..)
  ama ben ne olursa olsun bir yemeğin boynuna bu kadar ağır bir yaftayı yapıştırmak taraftarı değilim...
  abartmadan yeyin...