Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

akik taşı sizce ne demek, akik taşı size neyi çağrıştırıyor?

akik taşı terimi Sonralar Gider tarafından tarihinde eklendi

 • Derya Aroz
  Derya Aroz

  Akik taşıauradogaltas.com sitesinden öğrendiğim kadarıyla kaya hareketleriyle meydana gelmiş şerit yapıdaki bir taş. Mavi, yeşil, kahverengi, kırmızı, yeşil renkte olabiliyorlar ve her birinin farklı özellikleri var. Fakat ben en çok botswana akiği denilen akik taşı türünü sevdim. Kahverengi yapısı var ve çok ilginç

 • Seda Yücel
  Seda Yücel

  NAZARI YOK EDEN Bİ TAŞ

 • Seda Yücel
  Seda Yücel

  AKİK TAŞIYLA İLGİLİ ANLATILANLAR DİKKATİMİ ÇEKMİŞTİ AMA İLK DUYDUĞUMDA DOĞRULUĞUNA PEK İNANMADIM.DAHA SONRA KULLANDIĞIM AKİK YÜZÜĞÜM Bİ ANDA KIRILDI VE PARAMPARÇA OLDU.O AN HİÇBİRYERE DOKUNMADAN KIRILDI DAHA SONRA ARAŞTIRDIĞIMDA AKİK TAŞININ STRES VE NAZARIN ETKİSİYLE KIRILDIĞINI ÖĞRENDİM.ŞİMDİ AKİK BİLEKLİK KULLANIYORUM VE ÇOĞU ZAMAN BENİ NASIL ETKİLEDİĞİNİ HİSSEDEBİLİYORUM. BEN KULLANIYORUM VE FAYDALI Bİ TAŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
  TEŞEKKÜRLER

 • Turan Gökmenoğlu
  Turan Gökmenoğlu

  Akik taşı, doğal taşların en özellerinden bir tanesi. Ülkemizde en bilinen ve bulunan rengi ateş kırmızısı. Doğada daha az bulunmakla birlikte siyah, beyaz, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kahverengi olanları da var. Stresi giderdiğine, nazardan ve tüm kötü enerjilerden koruduğuna ve taşıyana şans getirdiğine inanılıyor. Özellikle tesbih olarak kullanıldığında stresi giderdiği ve pozitif enerji verdiği hissediliyor. Ayrıca diğer minerallerden etkilenerek yosunlu bir görünüm aldığında Agat = Yosunlu Akik adını alıyor. Bu lekeler çizgi, dalga ve hare halini de alabilir. Siyah ve beyaz renk aldığında Oniks adını alır. Daha fazla bilgi için bakınız burctaslar.com Turan Gökmenoğlu, Doğal Taş Araştırmacısı İstanbul, 20.05.2008

 • Nedim Erdem
  Nedim Erdem

  Muhtelif renkli ince ve yuvarlak halkalardan oluşan bir taş türü. Tabakalarının dizilişine göre özel isimler alır.
  PSİKOLOJİK ETKİLERİ:
  Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.

  Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

  Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

  Kırmızımsı turuncu renkteki akikler (Carnelian) fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

  Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

  Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

  Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.

  FİZİKSEL ETKİLERİ:
  Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.

  Bedenin gerginlik olan kisimlarina sicaklik hissi verir ve gerginligi azaltir

  Sertlik derecesi: 7
  Unsuru: Toprak
  Çakra: Alt karın, Güneş sinirağı

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  efendim akik taşı ruha huzur verir...takı olarak kullanırken özellikle tene temas etmesini sağlarsanız faydasını göreceksiniz.. negatif enerjiyi siler süpürür..dinginleştirici özelliği vardır ruhu..biline.. :)

 • Elif Dursun
  Elif Dursun

  nazarı üzerine çeken bir taş.bir tandığımızın yüzüğü tuzbuz olmuştu.durupdururken öyle olması imkansız olduğu için sanırım gerçekten işe yarıyor.

 • Hakanhazar
  Hakanhazar

  Yıldızınıza ait bir taş.Burcunuz Boga ise bu taşı kullanın