Kültür Sanat Edebiyat Şiir

11 Kasım 1938 Cuma sizce ne demek, 11 Kasım 1938 Cuma size neyi çağrıştırıyor?

11 Kasım 1938 Cuma terimi Ömer Özcan tarafından tarihinde eklendi

 • Umut Devrim
  Umut Devrim

  Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının kurduğu BAĞIMSIZ Türkiye Cumhuriyeti nin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kaybetmeye başladığı tarihtir.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  bağımsızlığımızı yitirmeye başlagıcımız

 • Sahizer Davis
  Sahizer Davis

  *11 Kasim 1938: yabanci ve yerli gucler tarafindan ikili anlasmalarin ve yonlendirildigi gunun baslangic tarihi 11 Kasim 1938 egemen ve bagimsizligimizi kaybetmeye basladigimiz gundur.

  *11 Kasim 1938: The New York Times: Cuma, 11 kasim 1938 Ataturk 58 yasinda oldu bunun Turkler yeni baskan sececek. Ulusal kongre eski basbakan general Inonu’yu baskan ilan etmesi bekleniyor. Turk ulusu yasta. Yeni caga bariscil gecis kurucunun idealleri dogrultusunda...

 • Şahin Şen
  Şahin Şen

  Koca bir tarihi bir hastalığa kurban verişimizin bir sonraki günü. Feryatların yetersiz kaldığı, acının her yüze aktığı, ağıtların yürek yaktığı gün...

 • Pelin Uyar
  Pelin Uyar

  11 Kasım 1938'de toplanan TBMM, İsmet İnönü'yü oybirliğiyle Cumhurbaşkanı seçti. Önderini yitirmenin acısını yaşayan Türk halkı bu atamayla fazla ilgilenmedi ve seçimi genel olarak uygun buldu. İsmet İnönü, usulen istifa etmiş olan Celal Bayar'ı hükümeti kurmakla yeniden görevlendirdi. Ancak, kurulan yeni hükümette önemli iki değişiklik vardı. İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Araş yeni hükümette yer almıyordu. Cumhuriyet devrimlerinin uygulamasında, en önde görev almış bu iki önemli bakana, İnönü'nün isteği üzerine hükümette görev verilmemişti.
  bu atama ile birlikte türkiye gerçekten yanlışların yapılmaya başlanacğı bir döneme girdi. etkileri halen hisedilmektedir.

 • Muhsin Durgun
  Muhsin Durgun

  Atatürk'ün ölümünden sonra naaşına otopsi yapılmamıştır. Otopsi yapılmasına gerek olmadığına dair hekimler, 11 Kasım 1938 gününde bir rapor düzenleyerek hükümete vermişlerdir. benım de bilgim bu kadar.