Fatma Avcı 2 Şiirleri - Şair Fatma Avcı 2

226

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Fatma Avcı 2

Yokluğun öyle acı yokluk ki bende,
Yitirdiğim bahar gibi seviyorum seni,
Her şey yok olmuş talan olan gönül bahçemde
Bir sen kalmıştın arı, duru ve yekta yüreğimde,

Ay ışığında oku harflerimi, ay ışığında yaz namemi,

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Sen bende var oldukça kanatlanıp uçmak istiyorum, dört duvar arasına kapatılsam da. Türkü söyleyip oynaşan insan sürüleri arasına karışırım, eğlencenin dibine vurarak. Dudağımda adından iz, kurumuş toprağın suyu araması gibi beklerim seni. Hayat en bilindik yalanlarıyla alev alev üzerime gelse bile, senin gücünle söndürürüm avuçlarımın arasında.

Bir kadeh sessizlikle doldururum anılar arasındaki nefes alışlarımı. Sen atlas yorganlara sarılmış sefanı sürerken evrenin bir köşesinde, ben bendeki varlığınla savrulurum en koyu fırtınalara. Üşümüş parmak uçlarım senin dokunuşunla ısınır.

Aşırı sevgiden doğan içkinin sarhoşluğunda silahı elinden alınan savaşçı gibi kalsam da, korkularımı senin gözlerin engeller. Ben olurum senin yarı ışıltılı görümünde, düşlerin gerçekliğinde yaşarım. Her adımımda biraz daha sen olarak yürürüm acımasızlığın sevgisizliğin volta aldığı şehirde.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Dilimizde aynı cümle dillendi,
Birimizin sesi zayıflasa diğeri güçlendi,
Aşk kalbimi deldi geçti, bedenimi istila etti,
Sel gibi kattı önüne, benliğimi eritti...

Aşk ikimizin kalbini aynı anda vurdu,

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Poker oyunu gibi çalkantılı bir yaşam.Ne olacağı belli değil, rüzgar nerden eserse o yana yönleniyorum…Bir çiy damlası gibi yanağımdan aşağı süzülürken yaşlar, sensiz mabedimde duaya durdum…
Yüreğim gözyaşımın ummanına yelken açmakta iken; kalın bir sis perdesinin ardında zaman aniden kayboluyordu… gün, yepyeni duygularla kucaklarken evreni, gizemli bir gücün kollarına bırakıyordum beni…Bende mahcubiyetle karışık bir pişmanlık… bana sesim bile yabancı artık… ben beni bile tanıyamıyorum…
Yokluğun toprak misali üzerimi örterken. Kalbim serseri mayın gibi dolaşmakta… birbirimizden habersiz yüreğimizde sakladığımız duygular şaha kalkmakta…
Sevdanın resimleri soldu, albümün sayfaları arasında… Son bakışın yüreğimin derinliklerinde dururken, son gülüşünü gözlerime kilitledim…
Gelişinle kışlarım bahara dönerdi… Şimdi yaz mevsiminde ayazı yaşıyorum… Sevdan gözlerimi kör ederken, korkuların sonsuzluğunu hiç aklıma getirmedim… Sen ardına bakmadan giderken bir başkasının kolunda…
Ben;

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Beyazlığımıza el değmemişken. Henüz ne sensiz, nede bensiz kalmamışken. İkimizden biri diğerini terk etmemişken…

Göçleri yaşamayacaktık artık. Ömrümüzün bu kış mevsiminde, yüreğimize cemre düşerken, baharı beklemiyorduk. Kelebeğin ömrü kadarda olsa yaşadıklarımız, ertelemedik başka baharlara sevgiyi. Kırık kalplerimiz tutunacak bir dal ararken, kıraç topraklar gibi çöle dönüşmedik. Bir damla yağmuru beklemeden, sevdayı filizlendirdik…

Toprağa serpilmiş tohum gibi sarıldık birbirimize. Mutluluğun tomurcuklarını gözyaşlarımızla sulayarak, rengârenk çiçekler açtırdık. Kavuşmanın hazzını yaşarken yüreğimizde gözlerimiz birbirine kenetleniyordu. Yüreğimizdeki ateşin dumanı ağzımızdan ah olarak çıkıyordu.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Aşkın yükseliş alanları vardı aslında alçalmak için hızla koştuğu anlardı. Ta ki tökezleyinceye kadar. Düşerken tutunacak bir söz arardı.

Ruhum boşlukta sağa sola yalpalıyor. Bazen duvarlara çarpıyor. Her çarpmada derin yaralar alıyor ve o yaralar ki kapanmadan bir diğerini kanatıyor. Ölümcül değil ama tedavisi yok.

Göç zamanının yalnızlığıdır yaşananlar, okunmamış mektupların cevapları. Pimi çekilmemiş bomba gibi masumdu. Çekilen pim ile birlikte etrafa şarapnel parçaları gibi dağılacak sözcüklerle doluydu.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Doğduğun gün kaderin çizilmişti senin. bir sessizlik, bir sükunet çökmüştü doğduğun odaya. Sevinç çığlıkları atılmıyordu. Bahşişler hediyeler dağıtılmıyordu. Muştular verilmiyordu doğum haberin…

Kollanacak gözetileceksin, hatta bir geyşa gibi yetiştirileceksin.Önce ailenin evinde hizmet edecek, sonra bu görevin daha ağırını koca evinde yükleneceksin. Boynun hep bükük emirlere boyun eğmeyi öğreneceksin ekonomik özgürlüğün olsa bile sen hep eksik etek hep saçı kesik olarak bilineceksin. Doğuda satılacak bir mal. Batıda Afrodit veya Venüs olarak görüleceksin.

Sen ailenin namususun.Duyguların hiçbir zaman ön plana çıkmayacak.Mücadele ruhun önce baban tarafından sonrada kocan tarafından hep bastırılacak… Çünkü sen ataerkil bir toplumun ferdisin.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Tükenişimdi Gün Doğumları

Sana olabildiğince uzak, bir o kadar da yanı başındayım. Büyük bir savaşın orta yerinde barışı özleyen, karanlığın korkusundan aydınlığa uzanır gibi düşüyorum yollara. Bir yürek atışı kadar yakın, bir nefes zehir kadar ölümcül sevdamda nefes almamı sağlıyorsun.

Aynadaki yansımaların silueti idi belki bizi aldatan. Aslında iki bedende tek ruhtuk. Kaybolduğumuzda biliyorduk ki birlikte gidecektik kaybolan zamanlara. Ruhların karanlığına gömülsek bile hala eksikliğimizi hissedecektik.

Devamını Oku