Fatma Avcı 2 Şiirleri - Şair Fatma Avcı 2

226

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Fatma Avcı 2

Yetim çocukların gölgesinde uyanıyorum sessiz sabahlara, konuşmadan dilim, yüreğimin sesi yükseliyor semaya aydınlığın gölgesinde kalan yaşamlara isyan ediyorum. Sokak süpürgelerine dönüşen yaşamlar neyi nereye yollandığı belli olmayan hayatlar içindeki yaşanmışlıklar, biz hangi oyunun kahramanlarıyız ya da hangi hayatın sahnesinde rol alan figüranlar.

Güneşin toprağı kurutmasını beklemek gibiydi yaşananlar, güneş yanığı hayatların yaşanmışlıklarında. Elim avuçlarına hasret, bazen sevinç veren bazen de yakıp kül eden hatırlar arasında yaşamaktı.

Gökte bu gece anılardan başka yıldız yok. Yüreğimin arka bahçesine gömdüğüm, giderken bıraktığın sözcüklerini gözyaşlarımla suluyorum. Kaçışlarla saklandığımız duygu kovuklarında zamanın üzerimden geçişini izliyorum.
Görüntün doyasıya dolunca gözlerime gözlerimi kapatıp seni hapsedeceğim ve sonrada çekip gideceğim bu mekândan. Karanlıkların alabildiğince uzadığı senli düşüncelerin gölgelerinde, sensizliği arayış dolu gözlerle akıp gideceğim sonsuzluğa yakın uzaklıklara.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Yıldızlı bir gecede karanlığı yaşadın mı sen?
Güneşli bir havada yağmurda ıslandın mı?
Varlık içinde yoklugu, çokluk içinde hiçliği yaşadın mı?
Bulunmuşluk içinde kayıplarda oldun mu hiç?
Güneşi kaybettin mi gün ortasında?
Oltaya takılmış bir balığın son çırpınışlarını yaşadın mı?

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Boğazımı yakan, gözlerimi ıslatan yaşların acısını bertaraf etmek istedikçe her yutkunuşta içime çektiğim kokun jilet yaraları açıyor. Hüzün ve kasvete düşen ruhumu arındırmak için gözyaşı ırmağında yıkamaya çalışıyorum. Ruhumu suya her daldırışımda hüzün ellerime bulaşıyor. Sensizlik sarmış bedenime birde hüznün lekesi oturuyor.

Beynim duygu işgali altında, düşüncelerimi tutsak etmiş. Aşkın zehri yavaş yavaş damarlarımdan vücuduma yayılırken ardında enkazlar bırakıyor. Deprem sonrasında oluşan enkazı toplayacak yürek henüz ortalarda yok.

Dudaklarımdaki yalvarış ateşlerinin korunda yanarken, gözlerimdeki yaşları gülmelerle kapatıyorum. Saçlarının sarhoş eden kokusunun zehrine kapılıp mecnuna dönüyorum. Ellerimde senden kalan sararmış mektupların gölgesinde.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Sevmelerim vardı kendime sakladığım. Kendi kurduğum yüksek kaleli duygu kentimin hükümdarıydı. Her sabah aşkın tenine fakir giysilerimi geçirip, gönlümün kaya çiçekleri ile dolu gururlu patikasında gezintiye çıkardım. Yamalı sevdaları gönlümün dehlizlerine gömüp, umutla ellerine tutunurdum.

Sözcükleri kaybolmuş kitap cümlelerinin anlattıkları olurdum bazen, bazen de kangrenli gecelerin kâbusu. Ansızın patlayan bir fırtına olursun, limanında hasara uğrarım, gözlerinin koylarında saklanırım. Bazen baharda dans eden rüzgâr, bazen de yüzüme, elime düşen kar olursun.

Dokunmaların üşütmez beni. Isısını kaybetmiş güneşin fersiz ışıkları gibi sararken ağrının ilacının aşk olduğunu anlarım. İnce bir sızı sol yanımdan yükselir, nefesim kesilir boğulurum. Sararmış ömrümün son nefesleri hırıltıyla ortalığı inletir.

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Aynı havayı soluyoruz seninle..Her ne kadar uzakta olursan ol, içimi ısıtabiliyor gülüşün bilmem kaç kilometreden..Beni sevdiğini bilmenin verdiği huzuru yaşıyorum..Aynı gökyüzüne bakıyoruz..Aynı toprağın kokusunu kokluyoruz..

Şimdi orada diz boyu kar var, burda yok..Üşüdüğün zaman içinde barındırdığın mutluluğun içini ısıttığını biliyorum..Kalbim atıyor, yüreğim 'az kaldı dayan' diyor..Sen ısınıyorsun, ben hiç üşümüyorum..

Kimse için acı şiirler biriktirmiyorum..Mutlu yazılarım var artık, seninle dolu..Gülüşümde gülüşün gizli..Tüm kötülüklere inat gülümsüyorum..İçime doğan bu güneşi, kimsenin söndüremeyeceğini biliyorum..Çünkü sen varsın..Sen öylesine cümleler sarfetmiyorsun...Yaşadıklarının ve yaşayacaklarının arkasında duruyorsun..Birçok insanın yapamadığı şeyi yapıyorsun..Saygı nedir biliyorsun..Sevgi 'emektir' biliyorsun..

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Geceyi yorgan yaptım çekilesi acılara,
Sabahı beklemeye zaman kalmadı.
Şafak sökerken bülbül sesleriyle,
Sensiz gecelerin koynunda kala kaldım...

Ben sensizliğin karanlığında ağlarken,

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

Öznesinde gizliydin cümlelerimin,
Oysa sonsuzluktun, gizli bir hazineydin.
Sonra bir ayna oldun, yansıttın, ışıttın,
Benliğimi yarattın, beni ben yaptın.

Aşk öylece geldi, aramıza girdi,

Devamını Oku
Fatma Avcı 2

İmkansız Aşka Ağıt

Yüreğimdeki kor küllenirken,
Her şey bitti tam unuttum derken,
Son kıvılcımı da yok ederken,
Sessizce üfleyip alevlendiriverdin...

Devamını Oku