Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • adolf hitler 20.02.2005 - 22:18

  Çok zeki bir adamdir,karizmatiktir.Kitleleri konusmalariyla adeta büyüler,öyle ki o konustuktan sonra gaza gelen topluluga her dedigini yaptirabilir. Politikada zekasini kullanmis ve 1. Dünya Savasi sonrasi bitmis almanya'da türlü oyunlarla iktidari ele geçirmis ve ülkeyi dünyanin en büyük askeri gücü haline getirmistir.Iktidari ele geçirisinden 4 yil sonra alman ekonomisi %107 gibi manyak bir oranda büyümüstür.Askeri konularda ise politikada oldugu gibi basarili degildir,sürekli alman ordusunun yetenekli komutanlarinin aldigi kararlara karismis ve delice ihtiraslari yüzünden alman ordusunu 2.Dünya Savasi'inda felakete sürüklemistir.Savasin basinda Polonya,Norveç gibi ülkelerin ezilip geçilmesi ve 1. Dünya Savasi'nda Almanya'ya 4 sene boyunca kan kusturmus olan fransa'nin üç hafta gibi kisa bir sürede alinmasi Guderian,Manstein gibi yetenekli komutanlarinin dogru ve gözüpek kararlari ve hitler'in bu kararlari desteklemesi ile olmustur ancak,hitler bu kararlari onaylamaktan baska birsey yapmamisir pek.Sirf politik ihtiraslari yüzüden Sovyetler Birligi'ne saldirmasi ve Rusya'nin korkunç kisinda alman ordularina 'Kis gelmeden kesinlikle Moskova'da gamali haç dalgalanacak' diye saçma bir tutkusu yüzünden kis malzemesi vermemesi,Stalingrad'da kusatilan 6.Ordu'nun komutani Von Paulus'un imkanlari varken kusatmayi yarip geri çekilmesine izin vermeyip,direnmesini emretmesi ve hermann göring'in yanlışlıgı yüzünden luftwaffe'nin Battle of Britain'de hatalar ile Ingiltere'nin isgalinden vazgeçmesi ve tabii ki Dunkerk'te kistirilan 300000 kisilik müttefik ordusunu yokedebilecekken alman ordularina dur emri vermesi askeri açidan ne kadar zayif oldugunu gösterir.Oysa bu hatalari yapmadan önce generallerini dinleseydi; bugün dünyanin %75ine sahip olacakti almanya ve bizler büyük ihtimal 'ja jawohl haynin maynin' diye konusacaktik. Ayrica yahudilerin toplama kamplarinda vahsice katledilmesine yol açan 'Die Endlösung' tasarisi da dogrudan hitlerin fikri degildir.Bu fikir yüksek rütbeli SS subaylarindan çikmistir.(Tabii hitler bunu onaylamistir güle oynaya ama katliamin böylesine korkunç boyutlara ulastigindan haberdar olup olmadigi hala tam olarak bilinmemektedir.) 30 Nisan 1945 günü intihar edip etmedigi de konusuda muammadir.Bi rivayete göre savasin son günlerinde almanya'dan Güney Amerika'ya kaçmistir,böyle düsünülmesinin sebebi hitler'in cesedinin veya kemiklerinin hiçbir zaman kesin olarak bulunamayisidir.

 • adolf hitler 20.02.2005 - 22:13

  Kendiside bir yahudi olan sahis.birinci dünya savasi yüzünden ve kurtulus savasi sayesinde Türklere, Atatürk'e büyük bir hayranlik duyar.Basa geldikten sonra Almanya'da yasayan Türklerin pasaportuna üstün irk damgasi bastirmistir.Ikinci dünya savasi sirasinda Inönü hükümetin'e yaptigi yardimlar Amerikan'in tarihi boyunca yaptigi yardimlarin bes kati kardardir.

 • adolf hitler 20.02.2005 - 22:09

  Adolf HİTLER
  'Şu anda bütün Alman halkı birleşecektir benimle! Benim irademin kendi iradesi olduğunu hissedecektir. Çünkü benim gözümde, bana eyleme geçme yetkisi veren, onun geleceği ve onun kaderidir. Ve şimdi irademizi, savaş zamanındaki kadar, basit bir meçhul askerken Reich'i fethetmek üzere ileri atıldığım ve başarı ile kesin zafer konusunda asla kuşkuya düşmediğim zamanki kadar güçlü hale getirelim. O zamanlar yiğit adamlarla yiğit kadınlardan oluşan bir grup vardı yakın çevremde. Şimdi de sizden, benim Alman halkımdan, her bir adamın ve her bir kadının ardımda saflarını almasını istiyorum...
  kavgamdan bir bölüm....
  sizce dahimi yoksa delimi...