Yılmaz Örmeci Şiirleri

147

ŞİİR


36

TAKİPÇİ

1962 yılında Afyon'un Bolvadin ilçesinde dünyaya geldim. Çocukluğum babamın sağlık memuru olması nedeniyle Dinar, Çay, Çifteler ilçelerinde geçti. Çifteler'de Atatürk İlkokulu'nu 1974 yılında bitirdim. Aynı yıl babamın vefatı nedeniyle baba ocağı Isparta'nın Senirkent ilçesine gelerek Ortaokul ve Liseyi Senirkent Lisesi'nde okudum. 1980 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kadıköy İnşaat Mühendisliği'ne girip 1986 yılında mezun oldum. Askerliğimi İstanbul'da yedek subay olarak yaptıktan sonra Antalya'ya yerleşerek evlendim. ...

Yılmaz Örmeci

Bahar geldi, çiçek açtı ağaçlar,
"Gel" de bana, koşa koşa gelirim.
Öter öksüz bıraktığın ardıçlar
İki elim kanda olsa gelirim.
* * *
Sıkıntıya düşer isen beni an,

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

Kimi insan bir romandır, hem ağırdır, hem de hoş
Sayfaları kalabalık kimi, ama içi boş.
...
Kiminin hayatı şiir gibidir, saf ve yalın,
Kimi ansiklopedi gibi bilgi yüklü, kalın.
...

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

Ne kadar benzer birbirlerine Kitap ve İnsan
Şekil benzerliği değil, yanlış anlama aman,
...
Her insan ayrı kitaptır, kaderidir yazılan.
Sadece sayfa sayıları değildir okunan,
...

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

Bir kızılderili atasözü der ki:
"Suda kavga eden iki balık görürsen bil ki az önce ordan uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir."
Halkı birbirine kırdırıp aradan sıyrılmak, ekonomik zenginliklere konmak, petrol, maden ve ucuz iş gücüne sahip olmak, daha daha ve daha da zenginleşmek. Emperyal (Yayılmacı) projelerin temel amaçları budur.
Kendi zenginleşip güçlenirken dünya ne yaparsa yapsın umurunda değildir. Önce böler, birbirine düşman eder, zayıf tarafı güçlendirmek için silah satar ki denge kurulsun ve daha dengeli mücadele olsun, daha çok insan kırılsın. Parası varsa alır, parası yoksa ele geçirilen topraklardaki maden ve petrol karşılığıdır silahların.
Son 300 yılda para ve safahatın tadını alan Batı son yıllarda iyice kudurdu. Artık elini sürmeden çeşitli proje ve oluşumlarla tüm dünyayı çete gibi, mafya gibi yönetiyor; terör örgütleri, radikal dinci gruplar kuruluyor ve destekleniyor.
Kendilerine yasal ortam hazırlayarak suçların en büyüklerini işledikleri halde ülkelerin yönetimleri ve yasalar el süremiyor. Siyasi ve askerî güçler, basın ve sanat ellerinde oyuncak. Önce ikna, sonra şantaj, sabotaj, zorlama, gizli veya açık pazarlık yöntemleriyle her türlü dini ve siyasi oluşumla başa çıkabilme yetenek ve gücüne sahipler.

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

1.
İlkbahar geldi
Selam kır çiçekleri
Selam papatya

2.

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

Dünyada zaten "İnsan" olarak yaşayabilmek başlı başına bir sorun.
Türkiye'de yaşayabilmek ayrı bir sorun,
Türkiye'de "Kadın" olarak yaşayabilmek ise apayrı bir sorun.
Diğer birçok sorun Türkiye'de Kadın yaşamını tehdit ediyor, zaten zor olan yaşam koşullarına bir de kadın olduğu için ek sorunlar yükleniyor.
Daha önce de yazdığım gibi kadınlar kendi sorunlarını bilmiyor, sadece kendi bakış açısıyla değerlendiriyor, tamamıyla "Kadın" sorunlarına geniş açıdan bakıp sorunları ortaya koyabilen de, bunlara çözüm önerisi getiren de nerdeyse yok. Birçok yazı ve eylem basmakalıp sözlerle, erkek egemen toplum söylemleriyle, "Kahrolsun Erkekler" sloganlarıyla geçiştiriliyor, görevini yapmış (!) olmanın huzuruyla bir dahaki Kadınlar Günü bekleniyor. Bu yazımda kısaca dünyada ve Türkiye'deki sorunları ve bazı işlenmemiş kunuları ele alacak, çözüm yolları göstermeye çalışacağım.

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

Karakış geldi yine Ankara'ya,
Giyindiler paltoları, şapkaları, atkıları,
Pantolon ve ayakkabıları kara kara
Asfalt kara, kömür kara, is kara,
Yazı kıştan, kışı yazdan pis Ankara

Devamını Oku
Yılmaz Örmeci

1.
Rüzgâr esti mi
Adam boyu dalgalar
Vurur sahile

2.

Devamını Oku