Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ahmet Elçioğlu
Ahmet Elçioğlu

'...ZAMAN VE MEKEN ÖNEMLİ DEĞİLDİR; NERDE OLURSA OLSUN, HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR...'

 • Kürtçe TV (Kanal Şeş)15.03.2009 - 21:55

  TRT ŞEŞ bir açılımdır aslında, onlarca yıl süren kirli bir savaşın sonucudur. velevki Türkiyedeki çıkarcı kısmin rantı olarak algılamak gerek. madem Kürtçe serbest bir dil ise neden daha Kürçe kutlama kartlarına yasaklar konuyor. ve Kürçe konuşana ceza ve hapisler geliyor. bu demektir ki Kürçe Kürde yasak, Türke serbestir. bunun en güzel ıspatı da Ahmet Türkün Meclis gurup toplantısında Kürçe konşması ile TRT 3 kanalın yayını kesmesi, bir çok siyasi liderlerin ve vekillerin tepkileri iledir. onun için devletin Kürçe kanal açılımı samimi ve güvenilir değildir.

 • zazalar ve kürtler15.03.2009 - 21:13

  Dimilî (Zazakî, Kırmanckî; Kirdkî)

  ----------
  Dımıli bugün sadece Kuzey Kürdistan'da konuşulur. Dımılice, zaza (kırmanç) olarak da bilinen Kürtler tarafından konuşulan kadim Kürtçe'nin pehlewanik diller kategorisine giren bir lehçedir. Dımılî konuşulan her yerde Dımılî aynı adla adlandırılmaz. Tunceli'de 'Kırmancki', Bingöl'de 'Kırdki', Palu ve Maden yöresinde 'Zazaki', Siverek yöresinde 'Dımılki' denilmektedir. Dımıli Lehçesiyle gözümüze pek eser çarpmamaktadır. Mela Ehmedê Xasi'nin ve zamanın Siverek Müftüsü Osman Efendiyo Babıj'ın Mevlid'ini saymazsak eskiye ait pek bir şey yoktur. Ancak son dönemde özellikle Avrupa Merkezli Dımıli üzerine güzel çalışmalar başlamıştır. Ancak Kürt düşmanlarının beyinlere şırınga ettiği zehirden dolayı nadiren görülen 'biz Kürd değiliz, Zazayız' yaklaşımı Avrupada Dımıli üzerinde çalışan bazı ajan çevreler tarafından dile getirilmektedir. Kürt halkının birliğini bozmaya yönelik bu ajanvari çalışmalara karşı tüm duyarlı kesimlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu provakatif-ajan çalışmalar görüldüğü yerde teşhir edilmeli ve tel’in edilmelidir.

  Adıyaman'ın Gerger, Urfa'nın Siverek ilçesi ve Siverek'in kuzeyine düşen köyler, Diyarbakır Çermik'ten Kulp'a kadar olan bölge, yine bu dağ sırasını takip ederek Muş'tan Baykan'a, Mutki'ye kadar olan bölge, Erzincan'ın merkezi, bazı köy ve kazaları, Dersim'in Pertek hariç bir çok köy ve ilçeleri, Elazığ'ın Maden ve Palo kazalarının tamamı, ve bazı bölgeleri, Bingöl'ün merkezi ve birçok ilçe ve köyünün tamamı bazılarının bir kısmı Dımılînîn konuşulduğu yerlerdir. Diyarbakır´ın içinde de çoğunluk Kurmanc olmakla beraber Dımılî konuşan bir nüfus da yaşar. Az bir kısım Selahaddini Eyubi döneminde gidip Mısır'da da bulunan Dımıliler vardır. Yaklaşık 2-3 milyon Dimilî olduğu sanılmaktadır.

  Dımıli lehçesi ikiye ayrılır
  a- Dersim şivesi: Tunceli, Erzincan ve Sivas´ta konuşulur.
  b- Doğu (Çewlig-Diyarbekir-Sêwreg) şivesi: Bingöl, Palu, Piran, Siverek ve Gerger´de konuşulur.