Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • gipsy kings02.10.2005 - 16:56

  olağanüstü bir grup.Flamenkoyu biraz da popülerleştirerek ortaya sayısız albüm çıkaran, 2 ailenin toplam 7 ferdinden oluşan (kardeş)
  İspanyol grup
  İlk almümleri ülkemizde çok iyi bilinen 1987 yapımı Bamboleo'dur.Ülkemizde kim dinlese sevmiştir bu gırtlak amcaları.
  Daha yedi yaşındayken babamın bana neredeyse her akşam dinletmesiyle başlayan 15 senelik flamenko sevgimin baş kahramanları onlar.Dinlemeyen pek kalmamıştır herhalde o yüzden tavsiye etmeme gerek yok.

 • lorena mc kennitt02.10.2005 - 16:47

  Kanada'lı,keltik müziği kulağa en hoş gelen haliyle bizlere sunan sanatçı. 1985'ten bu yana 8 albümü bulunmaktadır.
  Bazı şarkılarda ağlatan,bazı şarkılarda huzur veren bazı şarkılarda sanki Orta Çağ İngiltere'sinde küçük bir kasabada komşularınızla dans ediyormuşsunuz havası veren şarkıları yapan harika bir sanatçı.
  Müziği gerçek anlamda dinleyen birinin onu sevmemesi veya beğenmemesi mümkün değil.İlk dinlediğim andan beri, yani 10-11 senedir hayranıyım.Muhteşem ses + muhteşem şarkılar.

  The Mistic's Dream, All Souls Night, Samain Night, Breaking The Silence, Full Circle, Snow, Stolen Child, Lullaby, Santiago, Ancient Pines, Dickens Dublin, Night Ride Across The Caucasus, God Rest Ye Merry Gentlemen, Prospero's Speech, The Bonny Swans, The Dark Night Of The Soul, Prologue, Banquet Hall, Cymbeline, The Old Ways, Marrakesh Night Market, La Serenissima, The Two Trees, Between Shadows, Tango To Evora, The Mummer's Dance, Marko Polo parçaları harikadır.(çok uzun oldu ama daha fazla eleyemem dile kolay)
  Bu şarkıları dinlemediyseniz müzik adına çok şey kaçırmışsınız demektir. 'Parallel Dreams' ve 'The Mask And The Mirror' en güzel albümleridir (bence)

 • enya02.10.2005 - 15:49

  new age-chill out karışık müzik grubu.
  solistleri bayan ve enstrümental olmayan her parçada Loreena McKennitt tınısını bulmak mümkün.biraz sesi taklit ediliyor Loreena'nın.Ama ikisini dinlemek ayrı bir tat tabii.Enya daha soft.Daha çok huzur aradığınızda veya varolan huzurunuzu daha da derinleştirmek istediğinizde, meditasyon yapmak istediğinizde dinlemenizi tavsiye ederim.

 • michael bolton02.10.2005 - 15:27

  kadife sesi duygusal şarkılarıyla unutulmaz şarkıcı
  onu dinlerken içiniz bir tuhaf olur duygusal romantik melankolik ruh halinize bürünüverirsiniz.onu dinlerken etkilenmemek mümkün değil.her evde albümü bulunması gereken yakışıklı romantik

 • michael cretu01.10.2005 - 15:40

  Müzisyen,prodüktör,düzenleyici

  1957,Bükreş doğumlu, Fransa,Almanya gibi ülkelerde bir süre yaşamış, şu anda Ibiza Adası'nda eşi ve 10 yaşındaki ikizleriyle yaşayan(o sevimli
  köpeğini de unutmamalı)
  harika bir müzisyen, çok zeki, entelektüel, farklı, müthiş yetenekli,inanılmaz biri...
  Klasik müzik eğitimi alarak başladığı müzik yaşantısına, piyano çalarak enstrümental bir kimlik de katar. fakat müzik yaratma isteği,içindeki coşkunluk,farklı elektronik altyapı merakı piyanoyu aşar piyano eksik kalmaktadır.onu satar ve muhteşem müziğini yapmaya başlar.Ve bu müziğe,adı konulamayan bir tarzda olduğu için,sayısız elementten oluştuğu,
  bilinmez duyguları çağrıştırdığı için ona ENIGMA adını vermiştir. ENIGMA: Eski Yunanca'da bilinmeyen,bulmaca,muamma demektir.
  ondan önce sayısız albüme prodüktörlük,düzenleme de yapmıştır eşi Sandra'nın albümlerinde olduğu gibi.kendi adını da taşıyan albümleri vardır ancak bunların tarzı ve konsepti tamamen ENIGMA'dan farklıdır.1990 yılında çıkardığı MCMXC a.D adlı albümüyle başladığı 'ENIGMA' yolculuğuna,toplam 5 albüm ve 4 compilation'la devam eder.Enigma sayesinde
  Yaklaşık 10 adet Altın ve platin plak kazanmıştır. Müziğinde elektronik altyapı,kilise ayinleri,etnik müzik sample'ları,kendi muhteşem sesi ve 3 bayanın egzotik tarzda söylediği vokaller yer alır.
  16. yy Gregorian ayinleri, chill out, etnik müzik severlerin hemen benimseyeceği müziklerdir bunlar.
  Tanrı O'na uzun bir ömür versin ki bu büyülü müzikten mahrum kalmayalım diyorum ben!