Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • komünizm01.08.2005 - 14:45

  komünizim kapitalist sistemin yerini alacak yegane idolojidir emekçileri özgür kılacak insanın insanı ve doğayı sömürmediği bir düzendir. herkese ihtiyacı kadarının verildiği artı değerin emekçi halkın cıkarına kullanıldığı eşitlikçi toplum düzenidir.

  ...... insanlığın her zamankinden daha cok ihtiyacı vardır komünizme biz bu vahşi sömürüye dur diyemezsek doğa dur demesini bilecektir. yani dünya yok olmadan kapitalizmin emeğimizi ve doğayı sömürmesine dur demeliyiz. bir sosyalist olarak rahatım çünkü lenin kapitalizm yok eder demişti son yıllarda yaşanan doğadaki deformasyon onu kanıtlıyor. kapitalizm doğaya ve insanlığa zararlıdır. mutlak yerini eşitlikçi özgür topluma bırakacaktır.

 • kars31.07.2005 - 20:26

  doğup büyüdüğüm sonrada terk ettiğim memleketim. uzakta hasretliğini cektiğim gitmek için yanıp tutuştuğum ama gidemediğim ülkemdir.geçmişe baktığımda bir cobanın devlet ve ihtilali okuduğu müthiş bir şehir.ilkbaharda her yanın yeşile sarıya kırmızıya boyandığı. kışın saf temiz bir beyazın kapladığı. üzerindeyken sonsuz görünen gittikce varılamayan menzil sanılan ve bundan dolayıdır ihmal edilen yaşanılası yaşatılası bir şehir..

 • devrimci31.07.2005 - 16:49

  yitik bir ülkeyi bulmayı değil yeniden kurulacak bir ülkeyi aşkla örmeye benzer devrimci olmak...........................

 • devrim30.07.2005 - 15:56

  DEVRİM

  Temiz kalan tek yerdir devrim
  bütün bir yıl
  kirlenen duvarda
  ama görebilmek için
  asıldığı çividen indirilmelidir
  yaprakları biten takvim

  Zorbalara direnmektir devrim
  bir çocuğun
  annesinin çantasından aldığı paraları
  altına gizlediğini
  söylememiştir dövülen
  hiçbir halı

  İçinde yaşamaktır devrim
  dikiş kutusunun
  ve topluiğneler gibi
  bir arada olmayı gerektirir
  karşı koyabilmek için zulmüne
  makas denilen patronun

  Gece ışıklar arasında koşmaktır devrim
  ateş böceklerini
  yakalamak isteyen çocukların
  peşine takılır gün gelir
  yanıp sönen mavi ışıkları
  polis arabalarının

  Kağıt bir gemidir devrim
  bütün gemiler
  hurdaya çıksa da sonunda
  taşıdığı özgürlük şiiriyle
  batmadan yüzer nicedir
  dünya sularında

  Kim bilir kaç yunus görmüş
  kaç deniz gezmiş...

 • deniz gezmiş07.07.2005 - 01:32

  deniz gezmiş ve onun yoldaşları onun siperdaşlarını bu ülkenin evlatları iyi bilir iyi bilir altıncı filoyu iyi bilir altıncı filo istanbul bogazına yanaşırkenonları dolma bahcede denize dökenleri ve yine iyi bilir altıncı filo dolma bahceye demirlediğinde kimlerin alkışladığını.
  deniz gezmiş ve yoldaşları anti emperyalist mücadelenin en önemli köşe taşlarıdır atmış sekiz kuşağı içerisinde. ve emperyalizmin peşinden koşanlar altıncı filoyu alkışlayıp şimdi emperyalizme sevdanızı unutarak denize küfredenler dilinize sahip olun olunda adam sansunlar..