Kültür Sanat Edebiyat Şiir

TEHECCÜD NAMAZI sizce ne demek, TEHECCÜD NAMAZI size neyi çağrıştırıyor?

TEHECCÜD NAMAZI terimi Saddam Bin Ladin tarafından 14.04.2007 tarihinde eklendi

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran 01.05.2014 - 13:50

  Peygamberlere farz olan namazdir. Fazilet bakimindan en degerli namazdir, ahirette kurtulu§a en makbul ibadetlerin ba§inda gelen namaz.

 • İsa Dogan
  İsa Dogan 25.12.2013 - 19:14

  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için 'teheccüd' denmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir:

 • İsa Dogan
  İsa Dogan 20.12.2013 - 17:00

  teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için teheccüd denmiştir.

 • İsa Dogan
  İsa Dogan 20.12.2013 - 16:56

  allahı annarak gözyaşlarını dökme ve allaha olan aşkı dileklerini belirtmesi için bu namaz kılınması

 • Esra Gök
  Esra Gök 26.09.2009 - 23:27

  Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra ve imsak vaktinden önce iki ile on iki rekat arasında kılınan namaz. Kur'ân-ı kerîmde meâlen: (Ey Resûlüm!) Sana mahsûs fazla bir namaz olarak, gece uykudan kalk da, Kur'ân-ı kerîm ile teheccüd (namazı) kıl. (İsrâ sûresi: 79)

  Teheccüd namazına devâm ediniz. Zîrâ sizden önceki sâlihlerin kıldığı bir namazdır ve Rabbinize sizi yaklaştırıcıdır ve günâhların kefâretine ve nefsi günahtan alıkoymaya sebep olur. (Hadîs-i şerîf-Nîmet-ül-İslâm) Rasulullah sallallâhu aleyhi ve selem Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18) 'Sabah namazından önce kılınan iki rek'at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır.' (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti: 'Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir...' (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271)

  Hz. Peygamber, teheccüd namazında bazen sayfalarca Kur’ân okurdu. Hz. Huzeyfe, Efendimizle namaz kıldığını ve O'nun bir rekâtta Bakara Sûresi'nden başlayarak Nisa Sûresi'nin sonuna kadar okuduğunu belirtmektedir. İbn Abbas ise, Hz. Peygamber'in gece ibadetini öğrenmek için onlara misafir kaldığında, her rekâtta yaklaşık Müzzemmil Sûresi kadar (20 âyet) bir miktar okuduğunu söylemektedir.

  Bu iki örnek bize teheccüd namazında, gücümüz nisbetinde az veya çok Kur’ân okuyabileceğimizi göstermektedir. Hz. Osman'ın bazen gece boyunca kıldığı iki rekât namazda bütün Kur’ân'ı hatmetmesi böyle bir teşvikin neticesidir. (Taberî, er-Riyadü'n-Nadra, 2/42)

 • Gül Su
  Gül Su 23.11.2008 - 23:52

  en ihlaslı namaz, gece namazı...
  gece herkes uykuda iken sadece O'nunla kurbiyetini (yakınlıgını) artırmak adına, kimseler görmeden, bilmeden, ruhunu Ona acmaktır...insanı güzellestiren bir namazdır...

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün 14.04.2007 - 19:43

  2 veya 4 veya 8 rekat kılınır. Gece uyanıp namaz kılmak anlamındadır. Peygamber efendimizin yatsıyı kıldıktan sonra bir müddet uyuyup uyandıktan sonrada vitiri kıldığı rivayet edilir.