Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

selsebil sizce ne demek, selsebil size neyi çağrıştırıyor?

selsebil terimi Sonralar Gider tarafından tarihinde eklendi

 • İki Baharın Valsi
  İki Baharın Valsi


  ImageAvlu, park ve bahçelere süsleme unsuru olarak yapılır. Selsebiller bu özellikleri ile göze hitap ederler. Selsebiller, üzerlerinde yer alan çanakçıklardan lüleler kanalı ile suyun yukarıdan dökülürken çıkarttığı şırıltılar, kulaklara adeta bir müzik zevki verir ve dinlendirirler. Selsebillerin yapılma nedenlerinden birisi de küçük kuşların yıkanıp su içmeleri içindir.

  Cenneteki çeşmelerden birisinin adı da Selsebil'dir

 • Jiyana Berxwedan
  Jiyana Berxwedan

  Cennette bir ırmağın adı kuran-ı kerimde selsebil bir kere zikredilir...ayrıca bahçe avlu ve park süslemeleride selsebil olarak bilinir..parklarda yapılmış süslü ve gösterişli göze hitap eden çeşmeler gibi....yani bildiğim kadarıyla öğle :-))))

 • Seher Erol
  Seher Erol

  Selsebîl Muhammed Esed tefsirine göre;

  Sel-Sebilen sekilinde aciklanmisti.Yani sel = yolu sebilen = sor/iste veya ara seklinde iki bilesenine ayrilarak aciklanmisti.'Yani yararli isler yapmak suretiyle Cennete giden yolu ara ' seklinde tefsir edilmisti.

 • Tugba Citak
  Tugba Citak

  selsebil coook tatli bir arkadasimin ismi. anlami da cennette bir pinarin adi. Kur'an-i Kerimde insan suresinde 'oyle bir pinar ki adi selsebildir...' seklinde bu kelimenin anlami aciklanmaktadir. bu ismi tasiyan insan o kaynagin yumusak akisini temsil ediyor galiba. benim arkadasimdan gozlemledigim bu.

 • Yasemin Yürkmen
  Yasemin Yürkmen

  selsebil avlu içine yapılan süs çeşmesidir ;)

 • Damla Kaya
  Damla Kaya

  cennetteki çeşmelerden birisi.