Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şahmeran sizce ne demek, şahmeran size neyi çağrıştırıyor?

şahmeran terimi Banaz Tekin tarafından tarihinde eklendi

 • Mülazım Çokşirin
  Mülazım Çokşirin

  şahmeran ın anlamı için nette gezinirken, açıkçası şahmeranın ne anlama geldiğini bile pek bilmiyordum.şahmeran karşıyaka belediyesince aykırı bir isim olarak görülüp şahmeran isimli 600 işçiyi bünyesinde barındıran şirket karşıyaka belediyesince 600 işçinin işine bu günlerde son verilecekmiş. şimdi soruyorum mitolojik bir efsane ye dayanan ve insanlara en ufak bir zararı olmayan şahmeran ismi sırf isminden dolayı bugün bünyesinde çalışan 600 işçisiyle hakkında sırf isminden dolayı işsiz insanar kervanına yeni insanlar katılacak... isim,renk,milliyet ayrımı olmadan ne zaman insana insanca bakabileceğiz... saygılarımla,mülazım çokşirin

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Şahmeran yılanların başı olarak bilinir...
  Mitolojik bir varlık gibi görünsede....
  Unutulmamalıdır ki gerçek çoğu zaman bizim bildiğimizden farklıdır.....

 • Dilek Çıldır
  Dilek Çıldır

  benim duydugum kadarıyla yılanların başıymış.hatta derlerki yılan görüldüğünde sana şahmerandan selam getirdim denildiginde o kişiye dokunmadan geçermiş.cok tesekkür ederim..

 • Dilek Çıldır
  Dilek Çıldır

  benim duydugum kadarıyla; yılanların başıymış.hatta derlerki yılan görüldügü zaman sana şahmeran dan selam getirdim dendiğinde o kişiye dokunmadan gecermiş.

 • Yunusozdemir
  Yunusozdemir

  sex

 • Sevde
  Sevde

  başı insan vucudu yilan şeklinde olan efsane kahramanı, zaten şah baş, mar da yılan demekmiş..
  filmi de vardı, Türkan Şoray oynamıştı, hakkını vermek lazım güzel filmdi..
  bazıları şahmeran da der..

 • Aydolu Çetin
  Aydolu Çetin

  Zülfü Livaneli'nin yazıp yönettiği,Türkan Şoray'ın başrolünü oynadığı ilginç ve güzel bir film.

 • Cevriye Cebiryırtılmaz
  Cevriye Cebiryırtılmaz

  'insan ihanet eder 'in diğer adı...

 • Enver Ulu
  Enver Ulu

  Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü Tarsus kenti civarlarında yedi kat yerin dibindeki mağaralarda yaşayan yılanlar varmış. Meran adı verilen bu yılanlar, çok akıllı ve iyi yüreklilermiş. Arkadaşlığa, dostluğa, sevgiye büyük önem vererek, barış içinde mutlu bir hayat sürerlermiş. Meranların başında Şahmeran denilen eceleri varmış. Genç ve güzel bir kadın olan Şahmeran hiç yaşlanmaz, öldüğü zamanda ruhu kızının vücuduna geçermiş.

  Geçmişten günümüze kadar gelen bu efsaneye göre Şahmeran'la karşılaşan kişi Camsab'dır. Yoksul bir ailenin oğlu olan Camsab, evinin geçimini arkadaşları ile odun satarak sağlamaktadır. Bir gün arkadaşları ile birlikte bir kuyu dolusu bal bulan Camsab, arkadaşlarının açgözlülüğü yüzünden kuyunun içindeki bal bitince kuyuda bırakılır. Terk edilen genç cebindeki çakıyı kullanarak burada gördüğü bir deliği genişletir ve daha büyük bir yere geçer. Uyandığında etrafının yılan ve ejderhalarla dolu olduğunu görür. O sırada yarı insan yarı yılan olan Şahmeran yanına gelir ve konuşurlar. Camsab kendisine yapılan ihaneti anlatır. Camsab'ın anlattıklarını dinleyen Şahmeran onu kuyudan çıkaracağını söyler. Fakat gençten ömrü boyunca asla yerini söylemeyeceğine dair söz alan Şahmeran ona yeterli miktarda dünyalık vererek genci kuyudan çıkarır.

  Köyüne dönen Camsab, ülkesinin hasta hükümdarının iyileşebilmesi için Şahmeran'ın etinin önerildiğini duyar ve ses çıkarmaz. Bir gün arkadaşları ile sohbet ederken Şahmeran'ı gördüğünü ağzından kaçırır. Arkadaşları tarafından bu olay padişaha ulaştırılır. Padişah Camsab'ı huzuruna çağırarak Şahmeran'ın yerini göstermesini ister. Fakat Camsab bir türlü Şahmeran'ın yerini söylemez. Kendisine altınlar ve vezirlik ünvanı verileceğini duyan Camsab Şahmeran'ın yerini vezire gösterir. Vezir bazı sihirli kelimeleri söyleyerek Şahmeran'ı altın bir tepsi içinde kuyunun dışına çıkarır. Vezir'in adamları Şahmeran'ı öldürür ve onun etini hükümdara yedirirler, hükümdar sağlığına kavuşur. Efsane, Şahmeran'ın insanoğluna olan sadakati ve iyi niyetine karşılık gördüğü ihaneti anlatır.  Bir rivayete görede yılanlar hala Şahmeran'ı yaşıyor biliyorlarmış.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  bileziği konsinye olarak alınabiliyo mu...? ..... :)

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Taşlaşan insanlar... Harry Poter'da konu gayet güzel işlenmiştir. İyiki hollywood sineması var yoksa bol salça efektli türk filimlerinde depresyon ve bunalım müziği ile eziyet çekerek hatırlayabilirdik..

 • Hayat Suyu
  Hayat Suyu

  Evet. 'Şahmaran' olması gerekirdi.

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  âh ben onun sir küpüyüm!