Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mona lisa sizce ne demek, mona lisa size neyi çağrıştırıyor?

mona lisa terimi Ayhan Karadag tarafından 09.05.2004 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay06.04.2016 - 10:17

  1503-1506 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından yapılan ve Paris'teki ünlü Louvre müzesinde bulunan tablo.

 • Remzi Ece
  Remzi Ece19.09.2014 - 18:14

  Değerli Ayşegül Uğur Hanımefendi, tabiri caizse onikiden vurmuş. Düşünürün birisi, sanat Allah CC'ın erişilmez sıfatıdır demişti. Hanımefendinin sözleriyle de örtüşüyor.
  Günümüzde sanat adı altında yapılan faaliyetler hakiki birer beceri olmayıp, zaten varolan nesnel objelerin verdiği ilham ile icra edilmektedir. Bu nedenle bunlara, takldi sanat denilmesi uygun olabilir.
  Mona Lisa'ya gelince yukarıdaki görüşümüz saklı olmak kaydıyla muhteşem bir eserdir.

 • Ayşegül Uğur
  Ayşegül Uğur25.07.2014 - 17:33

  Muhteşem bir esermiş,yoğun güvenlik önlemleri altında gösteriliyormuş falan feşmekan.
  Bir bal arısının tasarımına bakın da asıl muhteşem eser neymiş görün.Adam resim yapıyor,sanatçı kabul ediliyor.Rabbim yoktan en muhteşem tasarımları yapıyor.Onlara can veriyor,ruh veriyor,yaşam veriyor,akıl,duygu,inanç veriyor.Çoğu insan bırak hayranlıktan şaşkına dönmeyi,durup bir an düşünmüyor.

  Muhteşemmiş.He canım he...

 • Keziban Arpacı
  Keziban Arpacı27.11.2006 - 23:35

  çokça ben...bir yanım gülen mona
  diğer yanım ağlayan lisa.....

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz03.10.2006 - 01:58

  Bilim adamları, Leonardo da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa'nın esrarengiz gülümsemesinin, yeni doğum yapmış bir annenin gülümseyişi olduğunu belirtti.

  Kanada Ulusal Araştırma Konseyi uzmanları, Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi yönetiminin isteğiyle, tabloyu üç boyutlu renkli lazer taramasından geçirerek rapor hazırladı.

  Araştırma sonunda, Mona Lisa'nın o zamanlar genellikle hamile ya da yeni doğum yapmış kadınların kullandığı çok ince ve saydam bir tülle boynundan aşağısını örttüğü anlaşıldı. Uzmanlara göre, tablo Mona Lisa'nın ikinci oğlunun doğumuna ithafen yapıldı.

  Kızılötesi yansıma tekniğini de kullanan araştırmacılar, ayrıca nam-ı diğer Jokond'un saçlarının serbest bırakılmamış olduğunu ve başın arkasında topuz
  yapılarak toplanmış olduğunu fark etti.

  Şimdiye kadar Jokond'un saçlarının serbest olduğu düşünülüyordu. Saç topuzu, tarihçileri şaşırttı, zira Rönesans'ın bu tür saç bağlama tarzı 'kötü kızlar'a mahsustu'. Oysa Mona Lisa iyi bir aileden geliyordu ve bir ipek tüccarının karısıydı...

  Da Vinci'nin tablosunda ayrıca hiçbir fırça izi de belirlenemedi. Tabloda çok ince ve yekpare boya tabakası bulunduğu anlaşıldı.

  Eserde ayrıca hiçbir parmak izi de bulunamadı. Bazı uzmanlar, sanatçının tabloyu parmaklarını kullanarak yaptığına inanıyordu.

  Uzmanlar, tabloda 'Da Vinci Şifresi' romanındaki gibi bir esrar bulunmadığını da belirterek, eserin sadece Da Vinci'nin maharetini gözler önüne serdiğini vurguladı.

 • Bb Bbb
  Bb Bbb13.08.2006 - 00:30

  o resimde hamiyet teyze olsa o meşhur olacaktı. çünkü resmi çizen kişi modele birçok farklı duygu vermiş. (kısaca ressam önemlidir, model değil)

 • Mehmet Ali Kanğın
  Mehmet Ali Kanğın18.02.2006 - 13:56

  filmini izledim dün akşam... şöyle diyordu: bak gülüyor ama öyle görünüyor.bu görünen kısım............................................? ? ? ? ?

 • Mehlika Cengiz
  Mehlika Cengiz20.01.2006 - 16:37

  anlamlı eller

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden08.01.2005 - 08:26

  beni tahrik ediyor

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu07.01.2005 - 22:18

  leonardo de vinci'ye hep hayranlıkla bakmışımdır..ondan dolayı da mona liza'ye karşı bi hayranlığım var... o tebbessüm var ya..harika bişii...
  harika olan leonardo yaa..neyse...