Kültür Sanat Edebiyat Şiir

matris sizce ne demek, matris size neyi çağrıştırıyor?

matris terimi Cem Nizamoglu tarafından 18.07.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 12.03.2015 - 15:41

  Baskı kalıbı./(Fr.:matrice)

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 10.03.2005 - 12:23

  Aynı sayıda değişkene sahip denklemlerin, değişken sayısı kadar farklı denklemi varsa bunların katsayılarını değişken türlerine göre sıralayıp yazdıktan sonra, eşitliklerini de karşı tarafa alt alta yazarak kurulan eşitlikte çözüm kümesini bulmaya yarayan bir yöntemdir.

  Ve matris burda katsayıların oluşturduğu görüntüye verilen adıdır.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 19.07.2003 - 13:58

  İngilizce olarak, bilindiği gibi ünlü filmin adı The Matrix. Artık ilgilenen arkadaşlar Matrix başlığı açıp anlatsınlar.

  bkz. Matrix Felsefesi, başlığı altında bir kaç şey karalamıştım.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 19.07.2003 - 13:45

  Satrılar ve sütunlar biçiminde dizilerek köşeli parantezler içine alınmış sayı ve sembol takımları. Matrisi oluşturan sayı ve sembollere matrisin öğeleri denir. Matrisler mühendisler, fizik, ekonomi ve istatistikte, ayrıca matematiğin çeşitli dallarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarihsel gelişim içinde önce karesel (satır sayısı sütun sayısınına eşit) bir sayılar tablosuna ilişkin özel bir sayı olan determinant kavramı ortaya çıkmış, matris kavramı ise daha sonra oluşturulmuştur. İlk kez matris terimini kullanan Arthur Cayley (1822 - 1895) matris cebrini de geliştirmiştir.

  Satır sayısı m, sütün sayısı n olan bir matris ‘’m’’ ye ‘’n’’ matris ya da ‘’m x n‘’ matris olarak adlandırılır. Örneğin:
  ____2 5 8
  A=
  ____3 6 4

  (Not: Kaydettiğim zaman sayılar başa kaydığından alt çizgi ile yerlerini belirtmem gerekti, o yüzden alt çizgilerin matrisle ilgisi yoktur)

  matrisi 2x3 bir matristir. Matrisler genel olarak büyük harflerle gösterilir. Aynı harfin küçüğü çift alt indisli olarak, bu matrsisin öğelerini gösterir. Örneğin bir A matrisinin i’ninci ve j’inci sütünunda yer alan öğesi aij biçiminde gösterilir.

  Yukardaki örnekte görülen A matrisinde a(alt) 23=4 sayısıdır. Bazı koşulların sağlanması durumunda matrisler birbiriyle toplanır ya da çarpılabilir. Bu işlemlere ilişkin kurallar Matris cebri denilen önemli bir matematiksel yönetimi oluşturur.

  Ek Not: a(alt) derken, a'nın altına 23 sayısını yazamadığımdan ancak (alt) diye beltirtim yani a alt anlamında kullanılmadı.