Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mankurt sizce ne demek, mankurt size neyi çağrıştırıyor?

mankurt terimi Erdi Kenar tarafından tarihinde eklendi

 • Feride Turan
  Feride Turan

  Cengiz Aytmatov'un 'Gün Olur Asra Bedel' romanında 'mankurt' kavramı ele alınmıştır: Akla gelmez işkencelerle geçmişi unutturulan tutsaktır ki anasını, babasını, çocuklarını bile tanımaz. Yeni efendisinin emriyle ve ona yaranmak için öz anasını öldürmekten çekinmez. Nitekim romanımızın kahramanı Coloman, efendisinin emriyle öz annesini öldürür ve vicdan azabı bile duymaz; ama daha sonraları bu kavram, bedeniyle ve ruhuyla karşı tarafın buyruğu altına girmiş, kendi değerlerine, ailesine ihanet edenlerin ortak adı olmuştur.

 • Elif Aslan
  Elif Aslan

  ya çok kötü birşey inanamıyorum bunu yapanlar sapıtmışlar galiba böyle bişi yapmayın diyorum

 • İbrahim Durmuş
  İbrahim Durmuş

  politikacı

 • Mavi Safir
  Mavi Safir

  popüler kültürün çagdaş köleleri..

 • Cüferiye
  Cüferiye

  Mankurt geçmişi elinden alınarak köleleştirilmiş kimsedir. Bu köleleştirilme şu şekilde yapılmaktadır: Mankurtlaştırılmak istenen kimsenin saçları tamamen kazınır, daha sonra kazınmış olan kişinin kafası devenın boğazının alt kısmından alınan deri ile sıkıca baglanır. (Devenın bogaz kısmının secılmesının nedenı en kalın derının orada bulunmasıdır, zamanla parçalanmasın dıye oradan alınır.) Kafası baglanan kişi güneşin altına bırakılır ve boylece derı guneste kurudukta kuculmeye başlar, kuculen derı de kişinin kafasını gun gectıkce sıkar. Tamamen sıkışmış olan kafadaki saçların cıkması da engellenmiş olur, çıkacak yer bulamayan saclar gerıye dogru gıtmeye baslarlar, gerı gıden saclar da beyne gelır ve boylece beyın zarar gorerek hafıza kaybı meydana gelır, Eger kısı cok dayanıklı degıl ıse olebılır de, bu yuzden mankurtlasıtırlacak olan kişiler guclu kuvvetli kısıler arasından secılmektedırler. Bu işlemden sonra sag kalanlar gecmıslerını tamamen unuttukları ıcın onlara bu işlemı uygulayan kısıyı, ona yemek verdıgı ıcın dost bılırler ve her denılene ıtaat ederler. Bu kişilere mankurt, bu işleme de mankurtlastırma denır.

 • Necla Deyirmenci
  Necla Deyirmenci

  mankurt düşünemeyen geçmişini bilmeyen.juan juanlar kazak bozkırlarını istilaları sonrasında yakaladıkları esirlerin genç ve güçlü olanlarını öldürmeyip onlara akıl almaz bir işkence uygularlar.bu işkence sonrası hayatta kalan kişi mankurt olur.geçmişini hatırlamaz ve efendisine itaatten başka birşey düşünmez.işkence şöyledir.esirin saçları kazınır.vekalan saç kökleri tek tek koparılır.kafatasının üzerine yeni soyulmuş deve derisi yapıştırlır.bukişi güneşte bekletilir kafasına yapışk olan deri güneşte kurudukça basınç uygular vekişi hafızasını kaybeder.geçmişe dair hiçbirşey hatırlamaz.

 • Güneş Seninle Doğacak
  Güneş Seninle Doğacak

  Cengiz Aytmatov; eseri; Gün Var Bin Aya Değer...

 • Ugur Kahraman
  Ugur Kahraman

  mankurtlastirmak istedikleri bir genci önce kafasini kazidikten sonra(kanatarak) ,taze deve derisini kafasine gecirirler daha sonra o genci sıcak ortamda (günesin bagrine birakirler,kafasini de yere sürtmesin diye de sopa ile sabitlerler daha sonra kafasinde kuruyan deve derisi kafatasini sikmaya baslar, deri kafatasini siktikce kisi hafizasini kaybetmeye baslar ve kisi istenen herseyi yapar duruma gelir.