Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kuaför sizce ne demek, kuaför size neyi çağrıştırıyor?

kuaför terimi Gülçin Yalçın tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Kadın berberi.
  (Fr.:Coiffeur)

 • Ramon Uramon
  Ramon Uramon

  KUAFÖR Kelimesi
  KUAFÖR kelimesinin kökeninin, medeniyetin beşiği olan mezopotamyadan çıktığını öğrendim... Yani KAREPOR kelimesinden türemiş yada dilden dile şekillenmiş... Eski mezopotamya dili olan ARAMİCE de 'KAR' iş 'KARKER' işçi 'POR' saç anlamına geliyor... KAREPOR ise saç işçisi anlamına geliyormuş ve Mezopotamyanın doğusuna ve güneyine özellikle mısıra giden zengin tüccarlar kadınların güzelleşme sevdasını görünce yanlarında kareporlar (saç işçisi) götürmüşler. Mısırlıların arasında yaygınlaşan KAREPORlar zamanla saraylara girmiş... Hatta güzelliğine düşkün çirkin Mısır kraliçesi KLEOPATRAnın yanında her zaman bir KAREPOR varmış... Sezarla birlikte avrupaya gelen Kareporlar zamanla yaygınlaşmaya başlamışlar... Daha sonra latincede sakal anlamına gelen BARBA kelimesiyle özdeşleşip Latincede de kullanılmıştır... Aynı zamanda avrupalıların saç sakal kesenler için kullandığı BARBER kelimesi yine ARAMİCE kesmek anlamına gelen BIBIREden yada BIRANDINdan geldiği söyleniyor... Hatta BARBAR kelimeside kesmekten türemiştir... Kareporlar avrupalıların diğer deyimiyle barberler sadece saç sakal kesimi değil, hacamat, diş çıkarmacılık, sülükçülük, kellik ve uyuz, bit tedavisi dövmecilik ve halk hekimliği gibi alanlarda da hizmet veriyorlardı.
  İlk çağlarda mezopotamyada; her aşiretin en önemli insanıydı, KAREPORluğun yanında eczacılık din adamlığı ve nikah kıyma işleride yapardı. İlkel insan kötü ruhların vücuda baştaki saçlar vasıtasıyla sızdığına inanırdı. Dolayısıyla, kötü ruhların kovulması için saçların kesilmesi gerektiğine inanırlardı. Eski Mısır’da KAREPORlar zamanla çok saygın ve zengin insandı. Kadim Yunan’da, devlet adamları şairler, filozoflar saç, sakal tıraşı için KAREPO dükkanlarını doldururdu. Roma’da asil hanımların emrindeki esirler arasında mutlaka bir KAREPOR (berber) bulunurdu. İmparator Sezar’ın her gün sinek kaydı tıraş olduğunu biliyoruz. Eskiden bu yana berberler, operatör doktorluk, eczacılık ve diş hekimliği görevlerini üstlendiler. 17. asra kadar ameliyat yapmak berberlerin inhisarındaydı. Üstelik, vücuttan kan aldırmak asırlarca hastalıkların tedavisinde en etkili yöntemi olarak görüldü ve bu da berberlerin işiydi. Zamanla KAREPOR kelimesi Couffiure ye dönmüş. türkçeyede Fransızcadan geçmiştir...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kadınların 12 saat kalsalar usanmayacakları ortam.

 • Hasan Tosun
  Hasan Tosun

  kuaför bana saç şekillendirme kesmeyi anımsatıyor

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  bir kuaför ne kadar prenses olabilir ki.....işte o kadar.....))
  kuaförlük ilginç bir meslek aslında........herkesin yolunun düşmek zorunda olduğu yerler....bayan kuaförleri nasıldır bilmiyorum ama erkek kuaöferleri...birde kuaför arkadaşınızsa çok güzel yerler olabiliyor.....

 • Sevim Gitar
  Sevim Gitar

  Kuaförler söylenenlerin aksine saçlara kıyan bir cellat değil tam tersine saçlardaki doğal güzellikleri gözler önüne seren kişilerdir.
  Kuaförleri burada Saddam Hüseyin'i asan cellatmış gibi gösterenler saçlarına gereken özeni göstermeyen hanımlardır. Saçların uç kısımlarında yanlış beslenme, saça hırçın davranma yada kötü hava şartları sebebiyle zamanla kırıklar oluşur. Kuaförlerin hünerli ellerine saçlarınızı teslim ettiğinizde hiçbir kuaför bu kırıkları temizlemeden sizi dükkanından çıkarmaz. Kırıkların başlangıç noktasından itibaren kesildiği içinde ister istemez saçlarınız beklediğinizden daha kısa kesilmiş olur.
  Kuaförler müşterilerinin ve güzel saçların mutlu olması için çalışıp didinen güzelliklere hayran insanlardır.

 • Derya Derya
  Derya Derya

  kızılla sarıyı birbirinden ayırt edemeyip güzelim saçlarımı mahveden şahısssss! ! !

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  saçınızı iş icabı koklayan adam :)
  boya vakti geçiyor diye dert ediyordum ben de kendime diyen adam :)
  sen böyle benim yaptıklarımı beğeniyorsun ya, ben çok mutlu oluyorum diyen adam :)
  cuma namazına gittiğinde beklenen adam :)
  terbiyeli, cici, efendi, işini severek yapan adam :)

  bknz. kuaför yusuf, eoe yanı, esk.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Bol bol fikir alış verişinin olduğu, güzelleşme merkezlerinden biri...))))