Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kadife devrim sizce ne demek, kadife devrim size neyi çağrıştırıyor?

kadife devrim terimi Yıldız Demirel tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 18.05.2023 - 20:39

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  eşcinler mi yapıyor bunu hıı anlamadım ne

 • Usiv Baver
  Usiv Baver

  Kadife devrim sözde demokratik devrimlere konulan adlardan bitanesidir.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  1) Önce küçücük bireysel özgürlüklerimizi ayaklar altına aldılar. Günlük yasantimizda ayirtina bile aramadigimiz o kücücük özgürlüklerimizi cignediler. 'Mümin kadını başını örter' dediler, 'birer eşarp örteriz' diye düşündü pek çok kisi. Ne çıkardı bundan? Eğreti birer eşarp örtüveriyorlardı sokağa çıkarken.

  2) Üç - bes gün, belki birkaç hafta böyle geçti. Alışmıştı pek çok kişi. Ancak, unuttuklari bir nokta vardı, vidayi yavaş yavaş, diş diş sıkarlar, çekiçle çakmazlar! Birkac molla fetva verdi bir gün, 'kısa kollu giysiler mümin kadınlar için uygun değildir! ' dileyen uydu, dilemeyen kısa kollu giysilerini yine giymeyi sürdürdü.... Ancak, sadece birkac gün.

  3) Sokaklarda yüzlerine, kollarına kezzap atılınca, yüzlerini tükürülüp saçlarından yerlerde sürüklenince, onlar da fetvaya uymak zorunda kaldilar.

  4) Gün geldi, giysilerinin üzerine bir de manto giymekle yükümlü kılındı. 9 yaşını geçmis erişkin (!) tüm kadınlar (!) yine de bir seçenek daha tanınmıştı onlara: kara çarşaf..... Doğaldır ki artık başörtüleri eğreti takılamazdı. Saçının bir tek teli bile görünmemeliydi. Hem, daha gecenlerde İran Radyo-TV Kurumu Baskani Ghodbzadeh (Kurtbzade) dememis miydi 'kadınların saçlarındaki ışıltı, insanda sehevi duygular uyandirir' diye.

  5) Bundan böyle dogum günü partilerinde, dügünlerde kadın - erkek bir arada eglenmek haram, böyle fesat yuvası haline gelen evleri basmak, caizdi. Ruhani lider de buna uygun olarak 'aglayiniz, aglayiniz ki günahlarınızdan arınasınız. Ağlamak imaninizi tazeler' demisti bir gün. (Bir an Fethullah Hoca efendinin (!) ayni tümceyi kullandigini animsadim da.....) .

  6) Özgürlükleri küçücüktü, minicikti, güçsüz ve çelimsizdi. Bir gün avuçlarının içinden kayıp yitince ayırtına varıyorlardı değerinin.

  7) Hıncahınc dolu bir stadyumda kaybolan minik cocuklar gibi ayaklar altinda eziliyor, yobazligin pencelerinde can veriyordu.

  8) Tek tek, sessizce yok edildiler. Sabah işyerine gidip, bir daha evlerine dönemediler.

  9) Vedalaşma şanslari bile olmamıştı sevdikleriyle, kardeşleri, anası, babası, ya da eşiyle. Yarının koynundan koparıldı yine pek çoğu, bir gece vakti. Onlar bir daha asla evlerini göremediler.

  10) Yüzler, binler, onbinler bir sabah ezanında kursuna dizildiler. Evin zindanlarindan çıkan kamyonların kasalarına üst-üste yığıldılar. En altta kalın süngerler döşeliydi, kanlar yollara sızmasın, yolları kirletmesin diye. Hepsi birbirinin sevgilisiydiler, kimi ana-babasinin, kimi yavrusunun, kimi yavuklusunun.....

  11) Bir sabah sessizce gömüldüler. 'İktidara kanlı mı girecegiz, yoksa kansız mi? ....' diyenler bunları çok iyi bilirler, hesapları bunun üzerinedir.

  -alıntı-

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin

  kansız devrim olamayacağına göre bu tür devrimlere kadife yerine kolpa,çakma,imitasyon,sahte,.......vs.devrimler de diyebiliriz :)))

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Sadece çekoslovakya değil... Yugoslavya, kırgızistan, gürcistan ukrayna.....vs diye uzayıp giden bir liste
  Ardında bir para spakülatörü olan soros görünüyor hep.. Sorosun kurduğu ve finanse ettiği Açık toplum entütüleri türkiyede de faal...
  Veeee
  SOROS, Başbakan Erdoğan'la görüştü, görüşmeye Bakanlar Abdüllatif Şener, Ali Babacan, Kemal Unakıtan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Nazım Ekren ve Şaban Dişli ile İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da katıldı.